- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Aktualności
- Poradnik
- Teksty ekspertów
- Wywiady i reportaże
- Dobre przykłady
- Dofinansowania i dotacje
- Quiz
- O projekcie
Quiz
Obywatele, nie bądźcie zbyt zorganizowani i przemożni! (18253)
2015-02-26Drukuj
Drodzy Rodacy, poseł Rafał Grupiński po głosowaniu ws. poprawki prosumenckiej do ustawy o OZE słusznie zauważył, że z Waszym zachowaniem jest coś nie tak. Mianowicie: w „zbyt zorganizowany i przemożny” sposób domagaliście się energetyki obywatelskiej. Niniejszym chciałbym go w tej sprawie poprzeć.
Proszę Was: nie angażujcie się w podejrzane inicjatywy, nie skrzykujcie się podstępnie w internecie, nie podpisujcie żadnych apeli, a zwłaszcza takich, które stworzone są w tak nikczemnym celu jak rozwój demokracji energetycznej w Polsce.
Nie ufajcie organizacjom pozarządowym, które przedstawiają Wam kłamliwe zapewne – bo dlaczego miałoby być inaczej – analizy mówiące o pozytywnym wpływie rozwoju energetyki rozproszonej na gospodarkę.
Nie wierzcie tzw. ekspertom, którzy wmawiają Wam, że dzięki energetyce prosumenckiej zwiększy się bezpieczeństwo Polski i powstaną dziesiątki tysięcy miejsc pracy. I to nie w jednym miejscu – jak przy budowie dużej elektrowni węglowej czy atomowej – a w każdym powiecie i gminie dzięki setkom tysięcy mikroinstalacji OZE. Nie wierzcie w takie bzdury!
Nie ufajcie też tzw. ekologom, którzy rozkładają na części pierwsze politykę medialną największych polskich koncernów energetycznych, które rzekomo prowadziły brutalną kampanię skierowaną przeciwko Wam – chcącym produkować energię we własnych domach. To kalumnie i pomówienia.
Nie wierzcie też, że w naszym kraju dzięki energii odnawialnej cokolwiek może się zmienić na lepsze. Polsce nie jest potrzebny rozwój sektora wysokich technologii, ani poprawa jakości powietrza. Zresztą - nasi rodzice i dziadkowie też oddychali brudnym powietrzem i żyli szczęśliwie. Z kolei produkcję high-tech zostawmy lepiej Chińczykom, nie ma co kreować rynku zbytu dla rodzimych przedsiębiorców.
Na koniec proszę Was jednak o trochę wiary. We wszystkich sprawach, nie tylko energetyki, możecie zawsze zaufać Partii – obywatelskiej przecież. Partia o Was dba i nie ma powodów, by jej nie wierzyć. Z badań opinii publicznej wynika, że uważacie, że przyszłość Polski to energetyka odnawialna. Partia liczy się z Waszym zdaniem, dlatego ustawa o OZE powstawała w tempie wręcz ekspresowym – w zaledwie cztery lata.
Kwestią zupełnego przypadku jest natomiast istnienie pewnych powiązań pomiędzy politykami Partii, a polskimi koncernami energetycznymi, którym rozwój demokracji energetycznej – delikatnie mówiąc – nie leży na sercu.
Pamiętajcie jednak, że te koncerny są polskie, a np. energia słoneczna polska już nie jest. Wiatr też nie – wszak wieje u nas z zachodu. Rodacy, czy zastanawialiście się nad tym? Nie? A może powinniście.
Marek Józefiak, Chrońmy Klimat
Podobne artykuły
- Taryfy stałe gwarancją tańszego i stabilnego rozwoju energetyki rozproszonej
Podstawą energetyki prosumenckiej muszą być taryfy gwarantowane. Tylko takie rozwiązanie zapewni dostęp do systemu wsparcia szerokiemu gronu zainteresowanych (czyli nie tylko bogatych) oraz obniży ceny instalacji.
Więcej
- Spór o powietrze nad Muszyną
Burmistrz Muszyny oskarża ekologów z Fundacji ClientEarth o przygotowanie tendencyjnego raportu o jakości powietrza w Polsce i domaga się od nich miliona złotych na pokrycie strat wizerunkowych. Ekolodzy odpierają zarzuty i obstają przy swoim: powietrze w uzdrowiskach, w tym w Muszynie, nie spełnia norm.
Więcej
- Powstał Polski Alarm Smogowy – lokalni aktywiści łączą siły [WIDEO]
Lokalne inicjatywy antysmogowe postanowiły połączyć siły i powołały Polski Alarm Smogowy (PAS). – Razem możemy więcej – przekonywali na konferencji w Warszawie, przedstawiając swoje postulaty.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Wybierz dział
Polecamy
Kontakt
Koordynatorka projektu:
Agata Golec
Informacje o projekcie:
4katy@chronmyklimat.pl
Newsletter
Projekt "Energooszczędne 4 kąty” jest realizowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności