ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

Skrót debaty ChronmyKlimat.pl poświęconej energetyce rozproszonej [WIDEO] (17514)

2014-07-21

Drukuj
galeria

Przedstawiamy skrót ponad 1,5-godzinnej debaty portalu ChronmyKlimat.pl „Energetyka rozproszona – w drodze do niskoemisyjnej Polski. Szanse i bariery”, która odbyła się 28 maja 2014 roku.Całość debaty można obejrzeć TUTAJ.

W debacie wzięli udział:

 • Mariusz Wójcik z Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej,
 • prof. Jan Popczyk z Politechniki Śląskiej,
 • dr Włodzimierz Grochal z Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii,
 • dr Wojciech Szymalski z Instytutu na rzecz Ekorozwoju,
 • Katarzyna Motak, prezes Związku Pracodawców "Forum Energetyki Odnawialnej",
 • Paweł Bartoszewski z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Debatę poprowadził Paweł Sulik, dziennikarz radia TOK FM.

Punktem wyjścia do debaty była teza, że energetyka prosumencka stanowi szansę na redukcję kosztów i generowanie dodatkowego przychodu w gospodarstwach domowych, dając tym samym podstawę do tworzenia energetyki obywatelskiej. Jest również sposobem na realizowanie polityki klimatycznej, w tym celów redukcyjnych CO2, jak również jest drogą prowadzącą do – tak dzisiaj ważnego – zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski.

By jednak ziścił się obraz w którym obywatele i gospodarka będą mogli w pełni czerpać korzyści wypływające z energetyki rozproszonej niezbędne są zmiany zarówno w obszarze prawa, jak i świadomości społecznej.

Pytania, na które rozmówcy szukali w czasie naszej debaty odpowiedzi:

 • Czy energetyka rozproszona może zwiększyć w sposób istotny bezpieczeństwo energetyczne kraju?
 • Które technologie związane z energetyką rozproszoną mają największą szansę rozwoju i wpływu na Polską gospodarkę, w tym tworzenie nowych miejsc pracy, rozwój krajowego przemysłu?
 • Jakie działania są niezbędne w celu upowszechnienia energetyki rozproszonej np. rozwój inteligentnych sieci, systemy magazynowania?
 • Czy obecny system zachęt dla prosumentów (net metering, program ”Prosument” NFOŚiGW) pozwoli osiągnąć masę krytyczną dla mikroinstalacji? Jakie zmiany są niezbędne?
 • Czy energetyka rozproszona może zapewnić odpowiedni poziom redukcji CO2, by wypełnić obecne i przyszłe cele unijne?

 

ChronmyKlimat.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej