ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

Sam oceń ochronę klimatu w twoim powiecie (15022)

2012-11-14

Drukuj

doklip logoAby uczestnicy debat mogli lepiej przygotować się do debat klimatycznych wykorzystaliśmy także doświadczenia partnera projektu Community Energy Plus i jego współpracę z Radą Kornwalii [zobacz>>]. Materiału do stworzenia ankiety samooceny działań proklimatycznych powiatu dostarczył Anthony Weight, nasz gość podczas I Samorządowej Konferencji Klimatycznej [zobacz>>] [zobacz>>].

 

 

Podczas swojej prezentacji na I Samorządowej Konferencji Klimatycznej Anthony Weight mówił o kilku elementach z całej palety działań jakie są podejmowane w ramach regionalnego programu Zielona Korwalia (Green Cornwall). Prezentacja pokazała przede wszystkim działania i plany dotyczące zwiększenia efektywności energetycznej i zakresu zastosowania odnawialnych źródeł energii w budynkach użyteczności publicznej oraz budynkach prywatnych. Dzięki obliczeniu śladu węglowego regionu [zobacz>>] wiadomo bowiem, że budynki stanowią najpoważniejsze źródło emisji gazów cieplarnianych w Kornwalii – odpowiadają aż za 65% tej emisji. Do tego celu wykorzystuje się m.in. standardy budowlane stosowane przy wydawaniu pozwoleń na budowę czy grantów i pożyczek regionalnych na cele termomodernizacyjne, rewolwingowy fundusz niskooprocentowanych pożyczek, programy termomodernizacji domów w ramach opieki społecznej itp.

Ale w Kornwalii działa się praktycznie na wszystkich polach dostępnych nie tylko dla samorządu regionu, ale także dla mieszkańców i przedsiębiorców przy współpracy także z sektorem nauki. Program Zielona Kornwalia zawiera zatem trzy komponenty:

- Zielony samorząd, czyli działania własne urzędu w ramach promocji efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii oraz adaptacji do zmian klimatu

- Zielona społeczność, czyli działania samorządu skierowane na wsparcie działań mieszkańców we wspomnianym zakresie

- Zielona przedsiębiorczość, czyli działania, które samorząd może podjąć wspólnie z przedsiębiorcami i nauką lub może tych interesariuszy do takich działań zachęcić.

W każdym tym komponencie działa się na polu wielu branż, od wspomnianego już budownictwa, przez zaopatrzenie, codzienną działalność, transport do badań naukowych. 

Dostarczona nam przez Anthonego Weighta struktura programu Zielona Kornwalia wydała się nam na tyle kompleksowa, że mogłaby posłużyć jako przykład idealny. Jest tak m.in. dlatego, że program był odpowiedzią na podpisanie przez Kornwalię Deklaracji z Nottingham [zobacz>>][zobacz>>], mającej na celu wciągnięcie w działania na rzecz ochrony klimatu praktycznie wszystkie brytyjskie samorządy, co też sie udalo. Sieć stworzona wokół Deklaracji z Nottingham wypracowała szczegółowe, kompleksowe zalecenia, co powinny zawierać programy mające na celu realizację tej deklaracji. Taką przyszłość chcemy kształtować także dzięki deklaracji "Dobry klimat dla powiatów" [zobacz>>]  

Dlatego też postanowiliśmy wykorzystać program Zielona Kornwalia do stworzenia ankiety, dzięki której władze polskich powiatów lub każdy, kto tylko ma ochotę, może ocenić czy realizowane są podobne działania na obszarze ocenianego powiatu. Ocena następuje poprzez zaznaczenie przy każdym z wymienionych instrumentów w odpowiednim polu „tak” lub „nie”. Zliczenie odpowiedzi daje nam informację jak blisko jesteśmy do tej sytuacji, która występuje w Kornwalii, pierwszym niskowęglowym regionie Wielkiej Brytanii. Zapraszamy do wykonania takiego ćwiczenia i pobrania ankiety z naszej strony [zobacz>>].

aut. Wojciech Szymalski

 

Zgłoś się na debatę klimatyczną w swoim powiecie.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej