- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Aktualności
- O projekcie
- Działania i terminy
- Rezultaty
- Korzyści dla powiatów
- Powiaty
- PPNR
- English version
Aktualności
Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki (18398)
Piotr Domański2015-04-09
Drukuj
Troska o środowisko to ważny obszar działań dla przedsiębiorstw rozwijających się zgodnie z zasadami odpowiedzialnego biznesu. Jak zmieniało się podejście firm do tego zagadnienia w ciągu ostatnich 13 lat?
Dobrze ilustrują to coroczne raporty wydawane przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
Forum Odpowiedzialnego Biznesu, wydając każdego roku swój Raport „Odpowiedzialny Biznes w Polsce. Dobre Praktyki”, dąży do stworzenia pełnego obrazu zaangażowania społecznego i środowiskowego firm działających w Polsce. Do tej pory w kolejnych jego edycjach znalazło się ponad 1400 przykładów projektów realizowanych na tym polu. Począwszy od pierwszego Raportu, opublikowanego w styczniu 2003 roku i określonego przez Rzeczpospolitą najważniejszym wydarzeniem ekonomicznym tego miesiąca, w publikacji pojawiają się przykłady działań firm związane z ochroną środowiska. W 2003 roku było to między innymi „Porozumienie dla Mazur”, podpisane wspólnie przez Polski Związek Żeglarski oraz PKN Orlen S.A., Telekomunikację Polską S.A., Wartę, PZU S.A. i Polkomtel S.A. Celem programu była promocja żeglowania, wzrost bezpieczeństwa żeglarzy oraz ochrona środowiska przyrodniczego tego regionu.
Środowisko wkracza do CSR… powoli
Podział na obszary tematyczne pojawił się w trzeciej edycji raportu – w 2005 roku, gdy opublikowano podsumowanie zaangażowania firm w działania społeczne i środowiskowe w roku poprzednim. Obszar Ochrona Środowiska został wyszczególniony w tym samym czasie, natomiast w 2005 i 2006 roku, w związku ze zbyt małą liczbą praktyk, zniknął z raportu. W podsumowaniu 2004 roku wśród 100 opublikowanych praktyk znalazło się 13 związanych z ochroną środowiska naturalnego. Szczególnie wyróżnił się kompleksowy projekt BP Polska – „Czysty biznes”. Koncern zaangażował 255 małych i średnich firm, dzięki czemu 64 spośród nich przeprowadziło szczegółowe przeglądy środowiskowe i wprowadziło 50 rozwiązań ograniczających negatywny wpływ na środowisko. W dziesięciu miastach zorganizowano Zielone Parki Technologiczne, w ramach których opracowano wspólne strategie odpadowe i projekty rekultywacji. Firmie udało się także zachęcić firmy turystyczne zrzeszone w ramach projektu by wspólnie przygotowały program certyfikacji hoteli. Projekt był jednak pobocznym działaniem przedsiębiorstwa, bez związku z głównym obszarem prowadzenia biznesu. W raportach z 2005 i 2006 roku pojawiło się łącznie 6 przykładów działań firm związanych z ochroną środowiska. Stanowiły one mniej niż 5% wszystkich zgłaszanych praktyk. Do chlubnych wyjątków zaliczyła się między innymi firma DHL Express, która w ramach programu „Ekologiczny obywatel” wspólnie z pracownikami ograniczyła zużycie energii oraz ilość wyrzucanych odpadów.
Ochrona środowiska, edukacja i ekobiuro
Rok 2007 przyniósł nie tylko powrót działu dedykowanego zaangażowaniu firm w sprawy środowiska, ale także wprowadził szereg zmian do raportu. Jedną z nich było klasyfikowanie praktyk w ramach podkategorii. W przypadku środowiska były to: edukacja ekologiczna, inwestycje społeczne oraz ochrona środowiska, lecz w kolejnych latach zwiększono liczbę obszarów na tym polu. W sumie w raporcie z 2007 roku zostało opublikowanych 8 praktyk w obszarze „Środowisko”, co stanowiło 14% wszystkich znajdujących się w raporcie przykładów działań firm. Jedną z nich była proekologiczna inwestycja firmy Henkel w zakładzie w Raciborzu. Polegała ona między innymi na instalacji filtrów pulsacyjnych, dzięki czemu zmniejszono o 90% emisję pyłów technologicznych i praktycznie do zera ograniczono emisję dwutlenku siarki. Dodatkowo wymieniono przyzakładową węglową kotłownię na gazową, ograniczono zużycie wody w procesie produkcji oraz poziom emitowanego hałasu. Dzięki dotacjom firmy udało się także wybudować miejską oczyszczalnię ścieków i zlikwidować wiele przestarzałych kotłowni węglowych.
W raportach z lat 2008, 2009 i 2010 zostało opublikowanych odpowiednio 20, 25 i 27 praktyk z obszaru środowiska, co stanowiło 28%, 18% i 23% wszystkich zgłoszonych. Najważniejszymi poruszanymi w tych latach tematami była edukacja ekologiczna, ochrona środowiska i ochrona przyrody. W tym okresie zaczęły się coraz częściej pojawiać projekty związane z głównym obszarem działania firmy, mające znacząco obniżyć jej wpływ na środowisko, a także ograniczyć koszty działania. Proces termomodernizacji zakończyły w tym okresie zakłady ABB w Łodzi. Na ich dachu zamontowano 140 kolektorów słonecznych, które zaspokajają większość zapotrzebowania zakładu na ciepłą wodę. Firma zaczęła wykorzystywać także energię odpadową w postaci kondensatu z niewykorzystanej technologicznej pary wodnej oraz wodę, która była do tej pory zwracana do przedsiębiorstwa ciepłowniczego. Dokonano również całkowitej wymiany systemu ogrzewania i wentylacji, co zmniejszyło zapotrzebowanie na energię o połowę. W efekcie fabryka emituje co roku o 2,5 tys. m3 CO2 mniej. W inną stronę skierowała się firma Lafarge, która prowadziła rekultywację kopalni żwiru Biały Bór na Pomorzu. W ramach tego procesu firma wyrównała teren, nawożąc zdjętą przed wydobyciem wierzchnią warstwę ziemi, a następnie prowadziła tam nasadzenia. Rekultywacja realizowana była w sposób ciągły, wraz z przesuwaniem się obszaru wydobycia. Całość projektu konsultowana była z naukowcami i nadleśnictwem. W roku 2009 zostały wyszczególnione także, w związku ze zwiększającą się liczbą praktyk firm na tym polu, kategorie takie, jak ekobiuro i odpowiedzialne zarządzanie odpadami, później przemianowane na recykling. W Raportach z tych lat pojawiały się również działania firm w obszarze energii odnawialnej, ograniczenia emisji, ekoefektywności czy tworzenia przez firmy strategii zrównoważonego rozwoju.
Od roku 2011 do dziś – coraz mniej środowiska w Raporcie
Rok 2011 przyniósł duże zmiany w raporcie. Praktyki zaczęły być dzielone zgodnie z obszarami określonymi przez normę ISO 26 000. W związku z tym pojawiły się także nowe metody klasyfikowania praktyk firm z zakresu ochrony środowiska. Ich liczba stanowiła w tych latach między 20% a 16% wszystkich zgłaszanych praktyk. Najwięcej praktyk w raporcie dotyczyło kwestii edukacji ekologicznej i ekobiura. W przypadku pierwszego z nich stanowiły one prawie 60% wszystkich opublikowanych w 2011 roku w obszarze środowisko, a średnia dla tych trzech lat wynosi 36%. Jednak dużo głębsze zaangażowanie zaprezentowały firmy takie jak CEMEX oraz Procter & Gamble Polska. Pierwsza z nich realizowała w tym czasie kilka projektów związanych ze stosunkami wodnymi w środowisku. Z jednej strony podjęła działania związane z ograniczeniem zużycia wody, z drugiej z rekultywacją już zamkniętej kopalni. Firma zainstalowała w przeważającej części swoich wytwórni betonu urządzenia do recyklingu wody, kierujące ją ponownie do produkcji. Wykorzystanie wody w żwirowiskach firmy realizowane jest w obiegu zamkniętym – ilość pobrana ze żwirowiska jest równa ilości wody zrzucanej do niego po procesie wydobywczym. CEMEX podjął również działania rekultywacyjne w byłej kopalni w Sitnie. We współpracy ze Stołecznym Towarzystwem Ochrony Ptaków przygotowano i zrealizowano projekt zakładający stworzenie i odpowiednie ukształtowanie małych zbiorników wodnych, dokonanie nasadzeń roślin wodnych oraz drzew i krzewów. W efekcie po kilku latach obszar kopalni został zasiedlony przez liczne gatunki płazów i innych zwierząt. W P&G wdrożono program nazwany zbiorczo „Zero odpadów produkcyjnych wysyłanych na wysypiska”. W jego ramach firma przekazuje do ponownego użycia wszystkie odpady produkcyjne. Odpady metalowe kierowane są bezpośrednio do hut, tworzywa sztuczne służą produkcji przedmiotów codziennego użytku, a palety stają się surowcem do wykonania palet podłogowych.
31 marca został opublikowany Raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2014. Dobre praktyki”. Zawiera on ponad 400 przykładów działań CSR firm, z czego 50 – a więc nieco więcej niż 10% – to działania związane z zaangażowaniem w ochronę środowiska. Choć 13-lecie nie jest okrągłą rocznicą, które najczęściej skłaniają do podsumowań, to widać wiele trendów związanych z działalnością firm na polu ochrony środowiska. Firmy na pierwszym planie kładą działania związane z edukacją, zarówno klientów i innych interesariuszy zewnętrznych, jak i pracowników. Dużo mniej wdraża działania związane z ograniczeniem ilości odpadów i zanieczyszczeń, a także emisji gazów cieplarnianych. Na przestrzeni ostatnich 13 lat działania prośrodowiskowe stały się jednym z najważniejszych elementów społecznej odpowiedzialności polskiego biznesu, nadal jednak nie cieszą się wśród firm taką popularnością, jak np. programy zaangażowania społecznego.
Więcej o najnowszej - 13. edycji raporu Forum Odpowiedzialnego Biznesu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” - TUTAJ
Pełny raport do pobrania - TUTAJ
Piotr Domański,
Forum Odpowiedzialnego Biznesu
Podobne artykuły
- Zielone odpady
Wraz z debatą wokół wejścia w życie tzw. ustawy śmieciowej w dyskursie publicznym zaczęto coraz więcej uwagi poświęcać śmieciom, które urosły do rangi jednego z największych wyzwań współczesnych miast.
Więcej
- Biznes na rzecz efektywności energetycznej
World Business Council for Sustainable Development (WBCSD) wzorem innych krajów uruchomiła w Polsce wraz z partnerami (w tym m.in. Forum Odpowiedzialnego Biznesu) platformę Laboratorium EEB 2.0 ( ang. Energy Efficiency in Buildings , Efektywność Energetyczna w Budownictwie).
Więcej
- Odnawialne źródła energii to nie tylko branża energetyczna
Polski Sejm i Senat przerzucały się w ciągu ostatnich tygodni poprawkami do ustawy o OZE. Tymczasem coraz więcej przedsiębiorstw, nawet tych mających z energetyką niewiele wspólnego, zaczyna stawiać na energię odnawialną.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Polecamy
Projekt realizowany z udziałem środków instrumentu finansowego LIFE+ Komisji Europejskiej oraz dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Do pobrania
-
Biuletyn DOKLIP nr 1
-
Biuletyn DOKLIP nr 2
-
Biuletyn DOKLIP nr 3
-
Biuletyn DOKLIP nr 4
-
Biuletyn DOKLIP nr 5
-
Biuletyn DOKLIP nr 6
-
Biuletyn DOKLIP nr 7
-
Biuletyn DOKLIP nr 8
-
Biuletyn DOKLIP nr 9
-
Biuletyn DOKLIP nr 10
-
Biuletyn DOKLIP nr 11
-
Biuletyn DOKLIP nr 12
-
Biuletyn DOKLIP nr 13
-
Biuletyn DOKLIP nr 14
-
Biuletyn DOKLIP nr 15
-
Deklaracja "Dobry klimat dla powiatów"
-
Biuletyn DOKLIP nr 17
-
Biuletyn DOKLIP nr 16
-
Biuletyn DOKLIP nr 18
-
Biuletyn DOKLIP nr 19
-
Biuletyn DOKLIP nr 20
Zespół
Per Markus Törnberg
koordynator
Katarzyna Sołdaczuk
asystent
dr Andrzej Kassenberg
ekspert ds. klimatu
Krzysztof Kamieniecki
ekspert ds. edukacji
Ewa Świerkula
ekspert ds. monitoringu
Marek Korzyński
ekspert ds. promocji
Hanna Kryszyńska
księgowa
Grzegorz Kubalski
ekspert ds. samorządów
Laura Tregonning
osoba do kontaktów
Kontakt
e-mail: doklip@ine-isd.org.pl
tel.: (22) 851-04-04
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności