ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

Cała prawda o Energiewende (19254)

2016-02-18

Drukuj
galeria

W nowej publikacji Fundacji im. Heinricha Bölla dr Wojciech Szymalski omawia fakty i mity dotyczące niemieckiej transformacji energetycznej.

Wiele osób w Polsce posługuje się przykładem niemieckiej transformacji energetycznej, tzw. Energiewende, jako argumentem za rozwojem odnawialnych źródeł energii w Polsce lub przeciw niemu. Często, celowo lub nie, prawda mieszana jest z mitem. Celem tej publikacji jest odsianie prawdy od mitów. Przedstawiając fakty i twarde dane pochodzące z oficjalnych ministerialnych publikacji i uznanych instytutów, np.: Agora Energiewende czy Agentur für Erneuerbare Energien, autor wyjaśnia, na czym rzeczywiście polega Energiewende.

Niemiecka transformacja energetyczna to przyszłość oparta na odnawialnych źródłach energii. W wyniku konsensusu politycznego zawartego przez wszystkie ugrupowania oraz przy szerokim poparciu społecznym podjęto strategiczną decyzję o transformacji w kierunku zrównoważonego dostarczania energii w perspektywie długoterminowej, w tym o całkowitym odejściu od energetyki jądrowej i znacznym ograniczeniu wykorzystania paliw kopalnych. Sam proces jest jednak bardziej złożony, niż tak sformułowane założenie.

Stworzenie gospodarki opartej na odnawialnych źródłach energii stanie się możliwe wyłącznie pod warunkiem istotnego zmniejszenia zużycia energii i tym samym podniesienia efektywności energetycznej. W Niemczech już od ponad 25 lat wdrażany jest system, który pozwala rozwijać i wykorzystywać technologie produkcji energii umożliwiające te założenia. Zmiany klimatu, szczyt wydobycia ropy naftowej na świecie oraz rosnące ceny kopalin, przypieczętowane międzynarodowymi regulacjami prawnymi w zakresie ochrony klimatu, w tym unijnym pakietem energetyczno-klimatycznym, potwierdziły tylko konieczność kontynuacji tych działań na polu polityki energetycznej.

Obecna strategia Energiewende może być streszczona w tabeli celów przedstawionej poniżej:

Publikacja do pobrania: Niemiecka transformacja energetyczna. Fakty.

Więcej na temat Energiewende można przeczytać także na specjalnym portalu Fundacji im. Heinricha Bölla o ideach i strategiach niemieckiej transformacji energetycznej. Wielojęzyczna platforma Energytransition.de omawia skutki Energiewende dla niemieckiej gospodarki, środowiska i społeczeństwa.

Źródło: Fundacja im. Heinricha Bölla


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej