- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Aktualności
- O projekcie
- Działania i terminy
- Rezultaty
- Korzyści dla powiatów
- Powiaty
- PPNR
- English version
Aktualności
Lepszy klimat w łódzkim (16324)
2013-10-18Drukuj
17 października 2013 odbyła się czwarta regionalna konferencja klimatyczna projektu „Dobry klimat dla powiatów". Wspólnie ze starostami konwentu powiatów województwa łódzkiego obradowano w niewielkiej wsi Gola w powiecie wieruszowskim. Podczas wstępnej prezentacji powiatu uczestników konferencji chwycił za serce film o wieruszowskiej dziecięcej drużynie strażackiej. Patrząc z perspektywy zmian klimatu, był to bardzo dobry przykład edukacji na rzecz lepszej adaptacji do tych zmian.
Podczas pierwszej sesji prezentacji duże zainteresowanie wzbudziły przykłady dotyczące wykorzystania siłowni wiatrowych jako dodatkowego źródła dochodu dla gmin, czy energii pochodzącej z przetwarzania odpadów do budowy lokalnego systemu ciepłowniczego.
Jednak największe zainteresowanie słuchaczy wzbudziły pionierskie obliczenia śladu węglowego wykonane przez InE w powiecie poddębickim. - Warto wyjaśnić, że obliczenia śladu węglowego nie są tym samym co wykonanie programu ograniczenia niskiej emisji – tłumaczył dr Wojciech Szymalski. - Stężenia pyłów czy benzo(a)pirenu zmieniają się znacznie wraz z odległością, podczas gdy stężenie dwutlenku węgla jest praktycznie takie samo niezależnie od miejsca pomiaru. Dlatego obszary ograniczenia niskiej emisji możemy wyznaczać na podstawie pomiarów instrumentalnych, podczas gdy redukcję emisji gazów cieplarnianych musimy szacować według branż gospodarki, dla których trzeba uzyskać informacje o emisji gazów cieplarnianych. Informacje te z kolei uzyskujemy dzięki danym o zużyciu paliw i energii. Starosta poddębicki zaproponował, że jego pracownicy mogą pomagać innym starostwom w przygotowaniu danych do obliczeń. Z prezentacji dotyczących finansowania unijnego w perspektywie finansowej 2014-2020 wynikało także, że ślad węglowy będzie jednym z najistotniejszych wskaźników oceny proponowanych do finansowania projektów.
W panelu dyskusyjnym starosta poddębicki Ryszard Rytter stwierdził, że powiatom brakuje dwóch elementów, aby dobrze móc zająć się ochroną klimatu: pieniędzy oraz kompetencji. Zauważył, że powiaty otrzymują zbyt mało środków z opłat za korzystanie ze środowiska oraz zaproponował, aby korzystały także z opłat koncesyjnych za wydobycie kopalin, z których obecnie nie otrzymują ani grosza. Wypowiedź starosty nakłoniła uczestników konferencji do refleksji nad kompetencjami samorządów w zakresie ochrony środowiska. Większość uczestników skłaniała się ku tezie, że należy przeorganizować kompetencje samorządów w taki sposób, aby to powiaty miały możliwość skutecznego koordynowania ochrony środowiska w skali swojego terytorium. Wojciech Szymalski z InE zauważył negatywne skutki przeniesienia ocen oddziaływania na środowisko na szczebel gminny wraz z utworzeniem decyzji środowiskowej w 2009 roku. - Wcześniej ocena oddziaływania na środowisko toczyła się w ramach wydawania decyzji na budowę, a więc w znacznie lepiej specjalistycznie przygotowanych do tego typu postępowań starostwach powiatowych. Starosta Wieruszowski Andrzej Szymanek koncyliacyjnie zaproponował, aby nie konkurować wzajemnie o środki wśród różnego rodzaju samorządów lokalnych, ale by powiązać środki z celami w zakresie rozwiązania konkretnych problemów ekologicznych i przekazywać je tym samorządom, które te problemy mogą najlepiej rozwiązać.
Wiele zamieszania podczas konferencji wywołała w III sesji prezentacja reprezentantki urzędu marszałkowskiego województwa łódzkiego. Pani Jadwiga Filarska-Mlostoń z departamentu rolnictwa i ochrony środowiska przedstawiła zmiany jakie zachodziły w prawie dotyczącym przygotowywania programów ochrony powietrza, które spowodowały opóźnienie w przygotowaniu tych planów dla województwa łódzkiego. Jednocześnie zasygnalizowała, że jeszcze w tym roku projekty programów ochrony środowiska zostaną przedłożone starostwom powiatowym do konsultacji. - Opóźnienie w przygotowaniu tych programów spowodowało, iż WFOŚiGW w tym województwie nie dystrybuuje jeszcze środków z programu KAWKA przygotowanego wspólnie z NFOŚiGW, a mającego na celu ograniczenia niskiej emisji na terenach, gdzie ten problem występuje – podkreśliła podczas swojej prezentacji Krystyna Czechowska, Zastępca Kierownika Zespołu ds. Funduszy Unii Europejskiej w WFOŚiGW w Łodzi.
Ostatnią prezentację przedstawił Piotr Banach z Banku Ochrony Środowiska, który szczególnie zainteresował zgromadzonych programem kredytów preferencyjnych oferowanych we współpracy z Bankiem Rady Europy i Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, które nie wymagają od samorządów prowadzenia postępowania przetargowego.
Podczas konferencji widać było duże zainteresowanie słuchaczy poruszanymi tematami, co cieszy. Przy dość sceptycznym nastawieniu polskiego rządu do problematyki ochrony klimatu to właśnie aktywność samorządów w zakresie efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii może sprawić, że Polska lepiej wypełni cele unijnej polityki klimatycznej, niż jest to zakładane w strategiach krajowych. W ochronie klimatu nie należy bowiem widzieć kłody leżącej pod nogami gospodarki, ale dźwignię dla lokalnego rozwoju.
Autor: Wojciech Szymalski
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Polecamy
Projekt realizowany z udziałem środków instrumentu finansowego LIFE+ Komisji Europejskiej oraz dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Do pobrania
-
Biuletyn DOKLIP nr 1
-
Biuletyn DOKLIP nr 2
-
Biuletyn DOKLIP nr 3
-
Biuletyn DOKLIP nr 4
-
Biuletyn DOKLIP nr 5
-
Biuletyn DOKLIP nr 6
-
Biuletyn DOKLIP nr 7
-
Biuletyn DOKLIP nr 8
-
Biuletyn DOKLIP nr 9
-
Biuletyn DOKLIP nr 10
-
Biuletyn DOKLIP nr 11
-
Biuletyn DOKLIP nr 12
-
Biuletyn DOKLIP nr 13
-
Biuletyn DOKLIP nr 14
-
Biuletyn DOKLIP nr 15
-
Deklaracja "Dobry klimat dla powiatów"
-
Biuletyn DOKLIP nr 17
-
Biuletyn DOKLIP nr 16
-
Biuletyn DOKLIP nr 18
-
Biuletyn DOKLIP nr 19
-
Biuletyn DOKLIP nr 20
Zespół
Per Markus Törnberg
koordynator
Katarzyna Sołdaczuk
asystent
dr Andrzej Kassenberg
ekspert ds. klimatu
Krzysztof Kamieniecki
ekspert ds. edukacji
Ewa Świerkula
ekspert ds. monitoringu
Marek Korzyński
ekspert ds. promocji
Hanna Kryszyńska
księgowa
Grzegorz Kubalski
ekspert ds. samorządów
Laura Tregonning
osoba do kontaktów
Kontakt
e-mail: doklip@ine-isd.org.pl
tel.: (22) 851-04-04
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności