ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

Debata online „Energetyka rozproszona – w drodze do niskoemisyjnej Polski. Szanse i bariery” (17276)

2014-05-21

Drukuj
galeria

28 maja 2014 roku o godz. 11.00 zapraszamy na debatę "Energetyka rozproszona – w drodze do niskoemisyjnej Polski. Szanse i bariery". Spotkanie będzie transmitowane na żywo na stronie www.chronmyklimat.pl/debata. Zachęcamy do oglądania i zadawania pytań!

Punktem wyjścia debaty jest przekonanie, że energetyka rozproszona może rozwiązać wiele problemów dnia dzisiejszego. Dotyczą one trzech kluczowych obszarów: gospodarki, środowiska i społeczeństwa. Po pierwsze, może stać się motorem napędowym rozwoju gospodarczego i innowacyjności polskiej gospodarki. Po drugie, jest szansą uzupełnienia powoli zmniejszającego się udziału polskiego węgla, zwłaszcza w kontekście rosnącego importu surowca i spadku krajowego wydobycia.

W debacie wezmą udział:

 • Mariusz Wójcik z Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej,
 • prof. Jan Popczyk z Politechniki Śląskiej,
 • dr Włodzimierz Grochal z Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii,
 • dr Wojciech Szymalski z Instytutu na rzecz Ekorozwoju,
 • Katarzyna Motak, prezes Związku Pracodawców "Forum Energetyki Odnawialnej",
 • Paweł Bartoszewski z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Debatę poprowadzi Paweł Sulik, dziennikarz radia TOK FM.

 

Rozwój energetyki prosumenckiej stanowi szansę redukcji kosztów i dodatkowego przychodu w gospodarstwach domowych, tworząc tym samym podwaliny pod energetykę obywatelską. A wreszcie jest sposobem na realizowanie polityki klimatycznej, w tym celów redukcyjnych CO2.

Nic jednak nie może się wydarzyć bez istotnych zmian w świadomości społecznej, w tym m.in.: wzrostu akceptacji społecznej dla ponoszenia wyższych kosztów do czasu osiągnięcia pełnej konkurencyjności przez technologie rozproszone, wzrostu akceptacji społecznej dla OZE ingerujących m.in. w krajobraz, wzrostu świadomości obywateli jako potencjalnych producentów energii.

Pytania, na które rozmówcy będą poszukiwać odpowiedzi:

 • Czy energetyka rozproszona może zwiększyć w sposób istotny bezpieczeństwo energetyczne kraju?
 • Które technologie związane z energetyką rozproszoną mają największą szansę rozwoju i wpływu na Polską gospodarkę, w tym tworzenie nowych miejsc pracy, rozwój krajowego przemysłu?
 • Jakie działania są niezbędne w celu upowszechnienia energetyki rozproszonej np. rozwój inteligentnych sieci, systemy magazynowania?
 • Czy obecny system zachęt dla prosumentów (net metering, program ”Prosument” NFOŚiGW) pozwoli osiągnąć masę krytyczną dla mikroinstalacji? Jakie zmiany są niezbędne?
 • Czy energetyka rozproszona może zapewnić odpowiedni poziom redukcji CO2, by wypełnić obecne i przyszłe cele unijne?

Obejrzyj prezentację "Energetyka rozproszona – wybrane zagadnienia do debaty".

 

Portal ChronmyKlimat.pl regularnie publikuje wiadomości i analizy dotyczące odnawialnych źródeł energii oraz energetyki prosumenckiej i rozproszonej. Poniżej prezentujemy wybór tekstów, z którymi warto zapoznać się przed debatą:

Według branży OZE rządowy projekt ustawy o OZE oznacza nawet kolejne dwa lata zastoju inwestycyjnego

Przyjęty przez rząd i skierowany do sejmu projekt ustawy o OZE przewiduje zwiększenie popytu na energię ze źródeł odnawialnych. Prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej krytykuje jednak tempo wprowadzania zmian, bo ustawa zakłada zwiększenie limitów dopiero rok po jej wejściu w życie. Licząc razem z czasem potrzebnym na uchwalenie i notyfikację UE, może to oznaczać kolejne dwa lata zastoju inwestycyjnego w obszarze OZE.

W Olsztynie ma powstać farma fotowoltaiczna o mocy 1 MW

Na położonym koło Olsztyna lotnisku w Gryźlinach wkrótce ruszy budowa farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW. Podobna inwestycja może powstać też w samym Olsztynie.

Czy instalacje PV poza siecią energetyczną będą w Polsce dalej funkcjonować?

Pierwsze w Polsce instalacje fotowoltaiczne powstały w 2003 r. Całkowita moc szczytowa zainstalowana w nich wynosi obecnie 4,62 MWp. Wciąż bardziej reprezentatywną grupę stanowią instalacje fotowoltaiczne typu off-grid. Jest ich ok. 200 na polskim rynku, a łączna moc wynosi 2,73 MWp.

Rozwój przydomowych ekologicznych instalacji energetycznych może obniżyć rachunki konsumentów

Zainstalowanie ekologicznych rozwiązań w domu może przynieść oszczędności rzędu nawet 8 tys. zł rocznie na ogrzewaniu domu i wody. BOŚ Bank proponuje program, dzięki któremu Polacy ograniczą rachunki, tym samym zwiększając swoją zdolność kredytową. Rozwój rynku niewielkich instalacji OZE może być korzystny dla całej gospodarki. Eksperci BOŚ Banku szacują, że może dać impuls do wzrostu gospodarczego nawet o 0,4% PKB rocznie.

Na Pomorzu powstanie modelowa mikrobiogazownia

Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zamierza utworzyć w Lubaniu koło Kościerzyny Wojewódzkie Centrum Edukacji Energii Odnawialnej. W jego skład wchodzić będą dwie pokazowe małe biogazownie rolnicze: jedna o mocy 10 kW (czyli mikroinstalacja) i druga 100-kilowatowa. Mają one zachęcać rolników do produkcji energii odnawialnej.

Zielone światło dla "Prosumenta"

Rada Nadzorcza Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ustaliła szczegółowe warunki programu "Prosument", mającego na celu dofinansowanie do zakupu i montażu mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii.

 


Pliki do pobrania


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej