- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
-
Gmina Żmudź zabiega o biogazowego inwestora
2013-09-20Władze gminy Żmudź na Lubelszczyźnie wyraźnie starają się o ściągnięcie inwestora, który zamierza wybudować na ich terenie biogazownię rolniczą. Najpierw zaoferowały mu działkę pod tę inwestycję, wydały pozytywną decyzję środowiskową, a gdy okazało się, że potrzebna jest zmiana przeznaczenia działki w dokumentach planistycznych, gminny samorząd zdecydował się ją wdrożyć.
Więcej
-
Kopalnie kontra Konstytucja
2013-09-19Zagrożona budową kopalni odkrywkowej węgla brunatnego dolnośląska gmina Lubin złożyła 18 września br. do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z pięcioma artykułami Konstytucji, trzema ustawami i dwoma aktami prawa międzynarodowego uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia koncepcji przestrzennego zagospodarowania kraju 2030 (KPZK).
Więcej
-
Nowe rozwiązania dla OZE – konsultacje w MG
2013-09-19Ministerstwo Gospodarki przedstawiło propozycję nowego systemu aukcyjnego dla producentów energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Spotkanie z przedstawicielami branży, strony społecznej oraz ekspertów rynku, otworzył wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz 17 września br. w gmachu resortu.
Więcej
-
Wody zabraknie, nawet jeśli ocieplenie wyhamuje
2013-09-19Nawet jeśli uda się ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i wyhamować ocieplenie, to i tak niemal pół miliarda mieszkańców Ziemi odczuje poważny brak słodkiej wody – wynika z nowych analiz przedstawionych w "Environmental Research Letters".
Więcej
-
Niewygodna prawda o węglu
2013-09-19Choć niektórzy eksperci twierdzą, że ciągle posiadamy znaczne złoża węgla, to ważna jest także ich dostępność, możliwości wydobycia oraz technologia eksploatacji. Eksploatacja polskiego węgla jest coraz bardziej kosztowna, co powoduje, że przy tanim surowcu z eksportu staje się nieopłacalna.
Więcej
-
Będzie happy end w Skrzydlicach?
2013-09-19Kilka miesięcy temu opublikowaliśmy artykuł pt. "Dlaczego poferment z Zittau śmierdzi?". Pisaliśmy w nim o tym, że do otwartego zbiornika w Skrzydlicach na Dolnym Śląsku trafia poferment z biogazowni w niemieckim Zittau, a potem wylewany jest na okoliczne pola. Niestety, jak twierdzą tamtejsi mieszkańcy, intensywnie cuchnie, zatruwając fetorem pobliskie wioski. Po ich skargach wojewoda dolnośląski unieważnił pozwolenia na budowę zbiornika w Skrzydlicach.
Więcej
-
Dolnośląskie powiaty o klimacie
2013-09-1810 września 2013 roku w Łagowie koło Zgorzelca odbyła się pierwsza regionalna konferencja klimatyczna projektu LIFE+ „Dobry klimat dla powiatów”, połączona z konwentem powiatów województwa dolnośląskiego, który odbył się dzień później. Na konferencji przedstawiciele starostw powiatowych dowiedzieli się m.in.: że w latach 2014-2020 zaplanowano w Polsce 12,5 mld euro środków unijnych na projekty z zakresu odnawialnych źródeł energii, efektywności energetycznej i kogeneracji.
Więcej
-
Technologia i ekologia dla przyszłości
2013-09-18Ekspansywna eksploatacja środowiska naturalnego niesie ze sobą konsekwencje, których jesteśmy coraz bardziej świadomi. Podnoszący się standard życia wymusza gwałtowny rozwój przemysłu, a przy tym powoduje, że zużycie energii na jednego mieszkańca rośnie z roku na rok w zastraszającym tempie. Ogromną część, bo aż 70% zapotrzebowania energetycznego budynków, pochłania zapewnienie komfortu termicznego ich użytkownikom, czyli ogrzewanie i klimatyzacja. Ograniczenie energochłonności budynków jest więc nie lada wyzwaniem dla technologii stosowanych w budownictwie i jest jednym z najbardziej istotnych elementów strategii zrównoważonego rozwoju.
Więcej
-
Jak osiągnąć wzrost gospodarczy, nie zwiększając emisji?
2013-09-1810 proc. spośród 500 największych firm na świecie emituje 73 proc. gazów cieplarnianych, wg raportu CDP i PWC analizującego największe spółki na świecie. Czy możliwy jest dalszy wzrost gospodarczy bez wzrostu emisji?
Więcej
-
Przybywa gmin stawiających na OZE, w tym na biogazownie
2013-09-18W naszym kraju jest coraz więcej gmin, które widzą dla siebie szansę na rozwój w wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii (OZE). Niektóre chcą wręcz dzięki OZE stać się samowystarczalne energetycznie, przypisując ważną rolę w tych działaniach biogazowniom. Do takich samorządów gminnych dołączyły ostatnio mazurskie Korsze i podlaskie Łapy.
Więcej
-
Przybywa gmin stawiających na OZE, w tym na biogazownie
2013-09-18W naszym kraju jest coraz więcej gmin, które widzą dla siebie szansę na rozwój w wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii (OZE). Niektóre chcą wręcz dzięki OZE stać się samowystarczalne energetycznie, przypisując ważną rolę w tych działaniach biogazowniom. Do takich samorządów gminnych dołączyły ostatnio mazurskie Korsze i podlaskie Łapy.
Więcej
-
Kiedy wrócą żółte certyfikaty?
2013-09-17Z końcem 2012 r. wygasł w Polsce system żółtych certyfikatów, z których korzystały m.in. biogazownie rolnicze. Miał zostać on przedłużony na kolejne lata, ale rząd spóźnił się z decyzjami w tej sprawie. Na domiar złego okazało się, że jest na to potrzebna zgoda Komisji Europejskiej. Zgody tej wciąż nie ma, choć brak systemu żółtych certyfikatów znacząco przyczynił się do obecnego kryzysu polskiej branży biogazowej i nadal pogarsza jej kondycję.
Więcej
-
Chińskie władze zawstydzają polski rząd
2013-09-17Władze Chin przyjęły 12 września br. plan działania na rzecz poprawy jakości powietrza w Pekinie, Szanghaju i prowincji Guangdong. Porozumienie dotyczy ograniczenia ilości spalanego węgla. To historyczny punkt zwrotny w polityce energetycznej Chin, dzięki któremu zmniejszy się również światowa konsumpcja węgla. Fakt ten może mieć istotne znaczenie również dla Polski.
Więcej
-
Grupa Emirates publikuje swój trzeci raport środowiskowy
2013-09-17Grupa Emirates po raz trzeci opublikowała roczny raport środowiskowy. Przedstawiono w nim informacje dotyczące zwiększenia efektywności w dziedzinie zużycia paliwa oraz dane dotyczące redukcji emisji dwutlenku węgla w liniach Emirates. Było to możliwe dzięki włączeniu do floty nowoczesnych samolotów i wycofaniu starszych, mniej efektywnych maszyn.
Więcej
-
Europa nie jest zjednoczona energetycznie
2013-09-17Jak podaje Euractiv.pl, niedawno zakończone badanie przeprowadzone przez Energy Efficiency Watch (sponsorowane przez UE) ujawniło ogromne dysproporcje między państwami członkowskimi w dziedzinie wydajności energetycznej.
Więcej
-
Baza inwestycji biogazowych w Polsce
2013-09-16Bank wiedzy o akceptacji społecznej i uciążliwości biogazowni stanowi zestawienie aktualnie projektowanych, realizowanych oraz istniejących biogazowni rolniczych w Polsce.
Więcej
-
Jak długo premier Tusk chce zatruwać kolejne pokolenia Polaków i narazić polskie bezpieczeństwo energetyczne?
2013-09-16Podczas inauguracji Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego 10 września br. w Katowicach premier Donald Tusk powiedział: - Podjęliśmy decyzję, że odnawialne źródła energii, bardzo potrzebne uzupełnienie dla polskiej energii, będą jednak limitowane - na tyle, na ile jest to możliwe w Europie. Chcemy mieć OZE, ale dla nas kluczowe nadal będą: węgiel [kamienny], węgiel brunatny, a w nieodległej przyszłości także gaz ze złóż gazu łupkowego. To jest przyszłość polskiej energetyki.
Więcej
-
Oblicza Energiewende – Miejski klimat bez sadzy
2013-09-16Niemiecki transport, podobnie jak i polski, jest jak do tej pory branżą opierającą się działaniom na rzecz ochrony klimatu. Zużycie energii w niemieckim transporcie w 2011 roku spadło tylko o 0,5% w stosunku do 2005 roku i nie nadążało za oczekiwaniami, co i tak w dużej mierze było zasługą kryzysu gospodarczego, a nie zabiegów politycznych. Niemniej jednak w związku z ochroną klimatu skuteczny pozostaje jeden z niemieckich instrumentów polityki transportowej. Strefy niskiej emisji komunikacyjnej – LEZ – powodują znaczną redukcję pyłów i innych spalin, a także znaczne odmłodzenie floty samochodów w najbardziej do tej pory zanieczyszczonych miastach Niemiec.
Więcej
-
Donaldzie, obudź się!
2013-09-16Zegar klimatyczny tyka. Pomiary stężenia dwutlenku węgla w atmosferze pokazują 400 ppm. Raporty IPCC od dawna wskazują, że mamy 90, ba, 95% naukowej pewności, że ocieplenie klimatu postępuje i mamy na nie wpływ jako ludzkość. Pomiary wielkości lodu arktycznego, działającego jak termostat dla klimatu półkuli północnej, wskazują na ubytek ¾ jego ilości w ciągu ostatnich 30 lat. Na zegarze klimatycznym widać wyraźnie, że jest za 5 dwunasta i nie mamy dużo czasu na działanie. A co robi polski rząd? Smacznie śpi.
Więcej
-
Informacje o ustawie o OZE we wtorek. KPRM poparł system aukcji i rozwiązań dla prosumentów
2013-09-16Jak podało Ministerstwo Gospodarki, 17 września br. odbędzie się konferencja prasowa poświęcona nowemu projektowi ustawy o odnawialnych źródłach energii.
Więcej
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności