Zepół projektu KLIMAPOLKA wraz z Partnerami projektu LIFERADOMKLIMA-PL, zapraszają na warsztaty poświęcone korzyściom z zastosowania OZE, które odbędą się już 7 grudnia w Radomiu.
Poziom globalnych emisji ze spalania paliw kopalnych w roku 2015 nie uległ zmianie, a w roku 2016 przewiduje się jedynie niewielki jego wzrost – informują badacze z Global Carbon Project.
Szwecja jest drugim krajem na świecie, który na poziomie centralnym wprowadził dopłaty do domowych magazynów energii.
EurActiv dotarł do przecieku dotyczącego przygotowywanego zimowego pakietu energetycznego. Plany w nim zawarte rozczarowały ekologów i zwolenników odnawialnych źródeł energii.
Nowy raport Departamentu Energii USA podsumowuje zmiany cen i trendy w liczbie instalacji kluczowych technologii czystej energii: farm wiatrowych, małych i dużych farm fotowoltaicznych, baterii i lamp LED.
Przy okazji COP22 w Marakeszu przedstawiciele władz ośmiu znaczących państw – Kanady, Chin, Francji, Japonii, Norwegii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i USA – podpisali zobowiązanie do zwiększania udziału samochodów elektrycznych w rządowych flotach.
Komisja Europejska uznała plany Polski dotyczące udzielenia 7,95 mld PLN wsparcia na złagodzenie społecznych i środowiskowych skutków likwidacji niekonkurencyjnych kopalń węgla do 2018 r. za zgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa. Komisja stwierdziła, że wsparcie to nie zakłóci nadmiernie konkurencji.
Globalne ocieplenie i powodowane nim zmiany klimatu najmocniej uderzą w najbiedniejsze kraje, położone u wybrzeży oceanów czy w najcieplejszych regionach globu. 47 z nich zadeklarowało podczas zakończonej konferencji klimatycznej Narodów Zjednoczonych (COP22), że przejdą w całości na odnawialne źródła energii i wezwało do podjęcia podobnych zobowiązań przez bogatsze kraje.
Kluczowe obszary dla rozwoju zielonych miejsc pracy w Polsce to obecnie poprawa efektywności energetycznej oraz energetyka rozproszona. Czym jeszcze może zajmować się proklimatyczny biznes? O tym więcej na warsztatach w Kielcach już 8 grudnia!
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Skierniewicach oraz Instytut na rzecz Ekorozwoju zapraszają na warsztaty o możliwościach rozwoju gospodarki niskoemisyjnej w oparciu o odnawialne źródła energii – i nie tylko!
Kolejne warsztaty projektu KLIMAPOLKA odbyły się 22 listopada 2016 r. w Klembowie, gminie wiejskiej województwa mazowieckiego, a poświęcone było pasywnemu i energooszczędnemu budownictwu.
Ministerstwo Energii przedstawiło projekt rozporządzenia, w którym sformułowało regulacje związane z obowiązkiem przyłączania odnawialnych źródeł energii produkujących energię cieplną, a także z obowiązkiem zakupu takiej energii przez przedsiębiorstwa zajmujące się sprzedażą ciepła.
Do 2021 roku udział OZE w globalnym miksie energetycznym ma być o 13 proc. wyższy niż zapowiadany jeszcze w ubiegłym roku.
Zachęcanie rolników do "uprawy węgla" zamiast hodowli krów może pomóc państwom w osiąganiu ich celów klimatycznych – to główne wnioski płynące z kluczowej konferencji podczas szczytu klimatycznego COP22.
Ministerstwo Energii zakończyło konsultacje społeczne Planu Rozwoju Elektromobilności. Wzięło w nich udział blisko 30 organizacji i instytucji reprezentujących zarówno biznes, świat nauki, jak i organizacje pozarządowe.
Londyn potwierdził, że zamknie wszystkie działające w Wielkiej Brytanii elektrownie na węgiel.
Wybór Donalda Trumpa zaostrzy retorykę antyklimatyczną, ale nie wprowadzi długotrwałych zmian w polityce ochrony klimatu – uważa prof. SGGW Zbigniew Karaczun, ekspert Koalicji Klimatycznej. W rozmowie z EurActiv.pl podsumowuje również kończący się szczyt klimatyczny w Marrakeszu.
Mimo zmiany definicji instalacji OZE, a także oznaczeń jednostek redakcyjnych niektórych przepisów ustawy o OZE, bez większych zmian pozostają kwestie zależności zachodzących pomiędzy koncesją na wytwarzanie energii elektrycznej a wsparciem w postaci systemu aukcyjnego – informuje Urząd Regulacji Energetyki.
16 listopada 2016 r. odbyły się kolejne warsztaty KLIMAPOLKA – tym razem w Warszawie. Spotkanie dotyczyło dostępnych form wsparcia dla inwestycji w odnawialne źródła energii i możliwych sposobów ich wykorzystania.
Ustalenia podjęte w Marrakeszu potwierdzają konieczność kontynuowania zdecydowanych i skutecznych działań na rzecz ochrony klimatu.