ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

Klembów chce budować energooszczędnie (19927)

2016-11-24

Drukuj
galeria

Kolejne warsztaty projektu KLIMAPOLKA odbyły się 22 listopada 2016 r. w Klembowie, gminie wiejskiej województwa mazowieckiego, a poświęcone było pasywnemu i energooszczędnemu budownictwu.

Uczestnikami spotkania byli m.in. radni gminy i pracownicy Urzędu Gminy, sołtysi, pracownicy ODR oraz przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Wołominie.

Spotkanie otworzył wójt gminy Klembów, pan Rafał Mathiak. Z początkiem roku Rada Gminy przyjęła Plan Gospodarki Niskoemisyjnej. Gmina złożyła wniosek w ramach działania 4.1 RPO WM na projekt związany z zakupem i instalacją w indywidualnych gospodarstwach domowych mikroinstalacji wykorzystujących energię odnawialną, takich jak: kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła, kotły opalne inaczej niż węglem lub gazem. Gmina rozważa budowę sali gimnastycznej w Dobczynie w standardzie pasywnym. Dlatego na spotkanie celowo zaprosiliśmy pana Henryka Kwapisza, eksperta ds. budownictwa energooszczędnego i pasywnego oraz pana Michała Pierzchalskiego, architekta z Krajowej Agencji Poszanowania energii.  

O zastosowanych rozwiązaniach i kosztach budowy (indywidualnego) domu pasywnego w miejscowości Zielonki-Wieś (http://www.chronmyklimat.pl/projekty/klimapolka/aktualnosci/przewaga-domu-pasywnego-nad-tradycyjnym) opowiadał pan Henryk Kwapisz. Przyznał, że w przypadku domu pasywnego należy liczyć się z większymi kosztami materiałów budowlanych o ok. 70.000-80.000 PLN ze względu na droższą izolację dachu i ścian, izolację akustyczną na stropie oraz droższe okna. Podkreślał, że warto  zapewnić trwałość elementom budynku stosując produkty wysokiej jakości. Koszt całkowity (budynek, ogród, automatyka, meble kuchenne, sprzęt AGD i hi-fi) prezentowanego domu wyniósł niecałe 5.000 zł/m2 powierzchni użytkowej.

Pan Michał Pierzchalski przedstawił zasady projektowania budynków energooszczędnych i najczęściej popełniane błędy na przykładzie zrealizowanych obiektów użyteczności publicznej. Wśród błędów projektowych wymienił przegrzewanie, mostki termiczne, niewłaściwe usytuowanie oraz układ funkcjonalny budynku, niewłaściwie zaprojektowane detale. Natomiast wśród błędów wykonawczych - brak wymaganej szczelności, niewłaściwie wykonane detale połączeń, zmiany w stosunku do projektu oraz bylejakość i niedbalstwo.

Dyskusja toczyła się wokół odnawialnych źródeł energii i rozwiązań energooszczędnych w budownictwie. Pan Kwapisz podkreślał, że najtańsza energia to energia zaoszczędzona i zgodnie z zasadą Trias Energetica, podejście do kwestii oszczędnego wykorzystania energii w budynkach wymaga przede wszystkim zredukowania zapotrzebowania na energię, zapewnienia wysokiej sprawności budynku i urządzeń i dopiero wówczas te zapotrzebowanie na energię zaspokajać źródłami energii odnawialnej.

Więcej o projekcie, warsztatach i ich kolejnych terminach na stronie projektu www.chronmyklimat.pl/klimapolka.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej