ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Dobre przykłady

Pasywna hala sportowa w Słomnikach (15884)

2013-07-02

Drukuj
galeria

Obiekt rekreacyjno-sportowy w Słomnikach to pierwsza w Polsce hala sportowa zaprojektowana w standardzie budownictwa pasywnego. Zastosowane rozwiązania pozwalają oszczędzać rocznie ok. 87% energii i zmniejszyć emisję CO2 o przeszło 90%.

Rodzaj inwestycji: Pasywny budynek użyteczności publicznej.

Inwestor: Urząd Miejski w Słomnikach.

Projektant i wykonawca: Projekt hali powstał w pracowni architektonicznej Architektura Pasywna Pyszczek i Stelmach Sp. J., a generalnym wykonawcą była firma Budostal 2.

Lokalizacja: Hala sportowa zlokalizowana jest w Słomnikach, w województwie małopolskim.

Opis inwestycji: Obiekt rekreacyjno-sportowy w Słomnikach to pierwsza w Polsce hala sportowa zaprojektowana w standardzie budownictwa pasywnego. Jest to jednocześnie pierwszy pasywny budynek użyteczności publicznej w Polsce, który posiada certyfikat jakości niemieckiego Passivhaus Institut Darmstadt. Budowa obiektu trwała ok. 18 miesięcy (realizacja projektu – 4 lata). Jednokondygnacyjny budynek hali (o powierzchni użytkowej ok. 1755 m2) został funkcjonalno-przestrzennie połączony z budynkiem Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego w Słomnikach.

hala budynek
Budynek pasywnej hali sportowej (fot. Urząd Miejski w Słomnikach)
 
Główną cześć budynku stanowi wielofunkcyjna arena sportowa (boisko o wymiarach 22 na 44 m z możliwością podziału na 2 lub 3 mniejsze części oraz widownia dla ok. 280 osób). Zaprojektowana arena umożliwia uprawianie wielu dyscyplin sportowych, takich jak np. piłka ręczna, piłka nożna halowa, siatkówka, koszykówka, tenis ziemny, zapasy, judo, gimnastyka sportowa i akrobatyka, badminton. W ośrodku sportowym znajduje się także ścianka wspinaczkowa o powierzchni ok. 175 m2. Z poziomu trybun dostępne są toalety, natomiast zaplecze szatniowo-sanitarne (z pomieszczeniami towarzyszącymi, takimi jak hol główny, pokój trenerski, siłownia, pokój masażu, pomieszczenia techniczne i magazynowe) znajdują się w wydzielonej, niższej części budynku. Podczas projektowania hali zadbano także o ułatwienie dostępu do obiektu osobom niepełnosprawnym. Budynek użytkowany jest już od stycznia 2011 r. (uroczyste otwarcie hali odbyło się 3 lutego 2011 r.).

hala arena1hala arena2
Wielofunkcyjna arena sportowa (fot. Urząd Miejski w Słomnikach)

Zastosowane rozwiązania energooszczędne i technologie OZE: Odpowiednie usytuowanie budynku (otwarcie na południe) umożliwia maksymalne doświetlenie pomieszczeń naturalnym światłem. Do konstrukcji ścian wykorzystano bloczki silikatowe, charakteryzujące się dużą pojemnością cieplną. Ściany ocieplono warstwą srebrnoszarego styropianu o grubości 30 cm, dach zaś pokryto 40 cm warstwą twardej wełny mineralnej na blasze trapezowej, a następnie pokryto papą termozgrzewalną. Wyjątkową energooszczędność gwarantuje ponadto zastosowany system wentylacji z odzyskiem ciepła (m.in. rekuperator1 o sprawności ponad 85%). W budynku zastosowano także niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe wspomagane odzyskiem ciepła z wentylacji mechanicznej oraz energooszczędne okna z systemem rolet zewnętrznych i wewnętrznych.

Projekt hali spełnia kryteria stawiane budynkom pasywnym przez niemiecki Passivhaus Institut Darmstadt, co potwierdza uzyskany certyfikat Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej (jedynej jednostki w Polsce akredytowanej przez Passivhaus Institut Darmstadt do przeprowadzania certyfikacji budynków pasywnych).

Obiekt charakteryzuje się wysoką termoizolacyjności przegród zewnętrznych i bardzo niskim zużyciem energii na cele grzewcze na poziomie ok. 15 kWh/m2/rok. Powłoka budynku ma bardzo dobrą szczelność powietrzną, która pozwala na wyeliminowanie przeciągów i zmniejszenie zużycia energii. Łączne roczne zapotrzebowanie energii pierwotnej na ogrzewanie, przygotowanie ciepłej wody, wentylację i prąd elektryczny przy przeciętnym użytkowaniu nie przekracza 120 kWh na m2 powierzchni użytkowej na rok. Przeprowadzony test szczelności wykazał, że przy różnicy ciśnień 50 Pa krotność wymian powietrza w budynku nie przekracza 0,6 na godzinę. Zastosowane rozwiązania pozwoliły osiągnąć oszczędność zużycia energii o ok. 87% oraz zmniejszenie rocznej emisji CO2 o przeszło 90%.

Koszty wykonania, koszty eksploatacji oraz przewidywany okres zwrotu inwestycji: Budowa obiektu kosztowała 6,7 mln zł, z czego 1,6 mln zł stanowiło dofinansowanie ze środków unijnych, przyznane w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Koszt budowy w porównaniu do tradycyjnych obiektów był wyższy o ok. 12%. Biorąc pod uwagę ceny gazu ziemnego z 2011 r., szacowano, że rocznie na kosztach ogrzewania hali sportowej można zaoszczędzić 35–40 tys. zł. Czas zwrotu inwestycji szacowany jest na ok. 14–15 lat.

 

ChronmyKlimat.pl
Energooszczędne 4 kąty


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej