ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Dobre przykłady

Pasywna hala sportowa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (17989)

2014-12-12

Drukuj
galeria

fot. ChronmyKlimat.pl

Do ogrzania hali sportowej, wzniesionej na terenie kampusu Uniwersytetu Rolniczego, wystarczy zaledwie 10% energii zużywanej przez tradycyjne obiekty tego typu. Dla uczelni corocznie oznacza to spore oszczędności.

Rodzaj inwestycji: Pasywny budynek użyteczności publicznej.

Inwestor: Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.

Projektant i wykonawca: Budynek zaprojektowali krakowscy architekci z pracowni Architektura Pasywna Pyszczek i Stelmach, zaś generalnym wykonawcą było przedsiębiorstwo Cechini.

Lokalizacja: Hala sportowa znajduje się na terenie kampusu Uniwersytetu Rolniczego, położonego w północno-zachodniej części Krakowa (woj. małopolskie).

Opis inwestycji: Budowa hali sportowej trwała ponad rok, a jej oficjalne otwarcie nastąpiło w marcu 2013 r. Najważniejszą część budynku stanowi arena sportowa o wymiarach 44,5 na 22,5 m, przystosowana do rozgrywek na poziomie krajowym w takich dyscyplinach, jak: piłka ręczna, siatkówka, koszykówka czy piłka nożna halowa. Opuszczane kurtyny umożliwiają podział areny na trzy niezależne boiska treningowe. W projekcie hali przewidziano także widownię dla 150 osób (120 miejsc siedzących oraz ok. 30 miejsc stojących – na koronie trybuny). Ponadto w budynku o powierzchni 1855 m2 znajdują się hol wejściowy, szatnie, pomieszczenia administracyjne, magazyny sportowe, sala do fitnessu (o powierzchni 100 m2) oraz pomieszczenia techniczne, takie jak wentylatornia czy kotłownia.

Arena sportowa (źródło www.architekturapasywna.pl)

Dzięki wyposażeniu hali w profesjonalne nagłośnienie, budynek został przystosowany do organizowania nie tylko rozgrywek sportowych ale i wszelkiego rodzaju imprez wymagających odpowiedniej akustyki (np. koncertów czy turniejów tańca).

Budynek hali (fot. ChronmyKlimat.pl)

Poprzez naturalną kolorystykę elewacji oraz zieleń otaczającą budynek, architekci chcieli podkreślić rolniczy profil uczelni i wkomponować budynek w otaczające go akademickie szklarnie. Główną inspiracją dla architektów były źdźbła trawy – wysokie rośliny trawiaste zostały zasadzone w otoczeniu budynku oraz na zadaszeniu zewnętrznej strefy wejściowej. Jak wyjaśniają architekci, nawiązanie do pochylonego źdźbła trawy jest widoczne także w sposobie podparcia zadaszenia oraz rysunku umieszczonym na głównej elewacji. Zieleń została zastosowana także na dachu budynku, ale w tym przypadku wykorzystano przede wszystkim różnego rodzaju porosty i rozchodniki.

Zastosowane rozwiązania energooszczędne i technologie OZE: Hala uniwersytecka, jak większość projektowanych budynków pasywnych, charakteryzuje się zwartą bryłą, co minimalizuje ryzyko powstawania mostków termicznych. Ponadto wszystkie przegrody budynku zostały odpowiednio zaizolowane. Wykonane z bloczków silikatowych ściany zostały ocieplone 30 cm warstwą styropianu ekspandowanego z dodatkiem grafitu. Do izolacji posadzki wykorzystano 40 cm warstwę styropianu, zaś dach zabezpieczono 50 cm warstwą izolacji, złożonej z 40 cm styropianu i 10 cm pianki poliuretanowej PIR.

Główne przeszklenia zlokalizowane są od strony południowo-wschodniej, co umożliwia doświetlenie i dogrzanie areny sportowej i szatni. Z uwagi na rozmiar hali (rozpiętość areny wraz z trybunami wynosi ok. 36 m.), pas przeszkleń zastosowano także od strony północno-zachodniej, gwarantując w ten sposób równomierność oświetlenia i tym samym ograniczając konieczność korzystania ze światła sztucznego. Energooszczędność obiektu wynika także z zastosowania odpowiednio szczelnej stolarki budowanej. W projekcie wykorzystano trzyszybowe okna (o współczynniku przenikania ciepła dla okna Uw=0,85 W/m2K).

Główne przeszklenia od strony południowo-wschodniej (fot. ChronmyKlimat.pl)

Południowo-wschodnia orientacja budynku z uwagi na duże odchylenie w kierunku wschodnim nie jest rozwiązaniem optymalnym dla budownictwa pasywnego, ale wynika m.in. z kształtu działki. Takie położenie, w porównaniu do orientacji południowej, oznacza zimą mniejsze zyski cieplne i większe narażenie na problem przegrzewania się wnętrza w okresie letnim. Aby zminimalizować ryzyko przegrzewania się budynku, zastosowano zewnętrzny system zacieniający (aluminiowe żaluzje sterowane automatyką słoneczno-wiatrową).

Zacieniające żaluzje (fot. ChronmyKlimat.pl)

Kolejnym elementem zabezpieczającym przed przegrzewaniem jest możliwość przewietrzania budynku. W projekcie przewidziano system wentylacji nocnej, funkcjonujący w oparciu o otwieranie okien na przeciwległych ścianach areny sportowej, czyli tzw. naturalną wentylację poprzeczno-wyporową. System wentylacji naturalnej sterowany jest automatycznie, a dzięki sprzężeniu układu z czujnikami deszczu i wiatru jego użytkowanie w nocy jest bezpieczne. W obiekcie zamontowano ponadto wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła o sprawności w granicach 81-83%. System składa się z dwóch centrali wentylacyjnych, z których jedna obsługuje pomieszczenia sanitarne, druga zaś główną arenę i pozostałe części budynku.

Zadaniem układów wentylacyjnych jest nie tylko dostarczenie świeżego powietrza, ale także rozprowadzenie po budynku chłodu lub ciepła. Uzupełnieniem systemu grzewczego jest ogrzewanie podłogowe, które funkcjonuje tylko w zespołach szatniowych – źródłem ciepła jest tu kondensacyjny kocioł gazowy. Gaz wykorzystywany jest również do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Zdaniem architektów wykorzystanie w tym celu np. kolektorów słonecznych nie byłoby uzasadnione, ponieważ jest to budynek akademicki, który w okresie letnim, kiedy to kolektory mogą produkować najwięcej energii, praktycznie nie jest użytkowany.

Koszty wykonania, koszty eksploatacji oraz przewidywany okres zwrotu inwestycji: Budowa hali kosztowała ok. 8 mln zł, przy czym dodatkowe nakłady, wynikające z przyjęcia standardu budynku pasywnego, stanowiły ok. 12% wartości inwestycji. Na całkowity koszt budowy znaczny wpływ miała konieczność przygotowania terenu, jaki został przeznaczony pod tę inwestycję (m.in. rozbiórka dawnej kotłowni i przełożenie wszystkich instalacji).

W porównaniu do tradycyjnych obiektów, hala sportowa wybudowana w standardzie pasywnym zużywa około 90% mniej energii na cele grzewcze. Szacuje się, że zastosowane przy budowie rozwiązania pozwolą uczelni zaoszczędzić ok. 50 tys. złotych rocznie, a tym samym inwestycja w standard pasywny, w zależności od cen gazu, ma szansę zwrócić się w ciągu 12-15 lat.

Więcej informacji na temat budynku znajduje się w opublikowanym na portalu reportażu „Pasywna hala sportowa wśród traw”.

 

ChronmyKlimat.pl
Energooszczędne 4 kąty


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej