ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Dobre przykłady

Pasywny hotel „Bonapace” we Włoszech (16063)

2013-08-19

Drukuj
galeria

W 2013 r. we włoskim miasteczku Torbole położonym nad jeziorem Garda otwarto hotel, który spełnia normy wyznaczone dla budynków pasywnych. Podobne projekty realizowano już w Niemczech czy w Austrii, jednak we Włoszech jest to pierwsza tego typu inwestycja.

Rodzaj inwestycji: Hotel w standardzie budynku pasywnego.

Inwestor: Właściciel hotelu.

Projektant i wykonawca: Hotel został zaprojektowany i zbudowany przez firmę Armalab.

Lokalizacja: Hotel znajduje się w niewielkiej miejscowość Torbole, położonej nad jeziorem Garda w północnej części Włoch.

Opis inwestycji: W maju 2013 roku rodzinna firma otworzyła niewielki, trzygwiazdkowy hotel, który spełnia wymagania stawiane budownictwu pasywnemu. W budynku (o powierzchni grzewczej 464 m2 - wg PHPP1) znajduje się 20 pokoi dwuosobowych (w niektórych pokojach znajdują się dodatkowe łóżka, więc mogą być odpowiednie także dla 3-4 osób). Każdy pokój posiada balkon. Na terenie hotelu znajduje się recepcja, bar, stanowisko z dostępem do Internetu, przechowalnia bagażu, samoobsługowa pralnia oraz strefa wypoczynku (m.in. słoneczny teras i jacuzzi). Na miejscu dostępny jest także parking, przechowalnia rowerów (wyposażona w zabezpieczenia i system monitoringu) oraz myjnia rowerowa.

Taras stanowiący strefę wypoczynkową (źródło: www.ecohotelbonapace.com)

Postawienie budynku o niskim zapotrzebowaniu na energię było punktem wyjścia dla właścicieli hotelu, jednak wprowadzili oni także inne proekologiczne rozwiązania. Ogrzewanie i chłodzenie odbywa się z wykorzystaniem pompy ciepła, dodatkowo woda ogrzewana jest za pomocą kolektorów słonecznych. Jak zapewniają właściciele, cała energia elektryczna wykorzystywana w hotelu pochodzi wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Aby dodatkowo zaoszczędzić wodę (a zatem i energię) w kranach zastosowano perlatory2. W hotelu stosowane są ekologiczne kosmetyki i przyjazne środowisku detergenty oraz papier biurowy pochodzący z recyklingu. Prowadzona jest także segregacja odpadów. Proekologiczne zasady były stosowane także przy wyborze wyposażenia (m.in. drewniane meble pokryte lakierem na bazie wody). W ofercie hotelu znajdują się także śniadania przygotowywane z lokalnych i ekologicznych produktów. Właściciele zapewniają, że w przyszłości planowane jest wprowadzenie dodatkowych rozwiązania, które ograniczałyby wpływ inwestycji na środowisko. Obecnie pracują m.in. nad rozwiązaniem, które pozwoliłoby zrekompensować emisje CO2 spowodowane dojazdem gości do hotelu.

Kilka tygodni po otwarciu hotel uzyskał certyfikat budynku pasywnego, przyznawany przez Instytut Budynków Pasywnych w Darmstadt.

Pokoje gościnne (źródło: www.ecohotelbonapace.com)

Zastosowane rozwiązania energooszczędne i technologie OZE: Hotel został zaprojektowany z zastosowaniem zasad typowych dla budownictwa pasywnego. Prosta i zwarta bryła ogranicza straty ciepła, a odpowiednia izolacja termiczna niweluje powstawanie mostków termicznych3. Budynek z litego drewna z zewnętrzną izolacją i wykończeniem charakteryzuje się współczynnikiem przenikania ciepła (U) o wartości 0,11 W/m2K. Dla płaskiego dachu z kompozytową warstwą drewna i betonu współczynnik U wynosi 0,08 W/m2K. W budynku zastosowano szczelne drewniane okna, które minimalizują starty ciepła (w tym celu wykorzystano trójwarstwowe szklenie, gdzie przestrzenie między szybami wypełnione są argonem). Wszystkie okna zostały zaprojektowane tak, aby jak najlepiej wykorzystywać energię słoneczną w zimie. Dodatkowo wyposażono je w system rolet, który zapobiega przegrzaniu pomieszczeń w czasie lata.

Otoczenie hotelu (źródło: www.ecohotelbonapace.com)

Tak jak w przypadku większości budynków pasywnych, pokoje są ogrzewane lub chłodzone powietrzem z wentylacji. Zastosowany system wentylacji z odzyskiem ciepła charakteryzuje się wysoką wydajnością i dociera do wszystkich pomieszczeń (działając niezwykle cicho). Zaopatrzenie w energię uzupełnia system ogrzewania energią słoneczną (próżniowe kolektory słoneczne o pow. 15 m2 umieszczone na dachu) oraz gruntowa pompa ciepła typu woda-woda.

Wg obliczeń zgodnych z PHPP roczne zapotrzebowanie na energię cieplną wynosi 13 kWh/m2/rok, zaś zapotrzebowanie na energię pierwotną 111 kWh/m2/rok (ta ilość energii wystarcza na ogrzewanie budynku, przygotowanie ciepłej wody użytkowej, pracę urządzeń elektrycznych i oświetlenie).

Koszty wykonania, koszty eksploatacji oraz przewidywany okres zwrotu inwestycji: Całkowity koszt inwestycji (obejmujący m.in. przygotowanie gruntu, materiały i usługi budowlane, budynki przyległe) wyniósł ok. 1,8 mln euro. Zdaniem inwestorów budowa hotelu w standardzie pasywnym podniosła koszty inwestycji o ok. 10%. Jednak zastosowanie nowoczesnych technologii pozwala właścicielom oszczędzać na kosztach utrzymania hotelu – roczne rachunki za energię (w hotelu nie jest używany gaz, a jedynie elektryczność) wynoszą ok. 15 tys. euro. Zdaniem inwestorów w porównaniu do standardowych budynków wznoszonych obecnie na terenie Włoch pasywny obiekt pozwala im zaoszczędzić rocznie ok. 55 tys. euro (zatem szacunkowy czas zwrotu inwestycji wynosi zaledwie 3,5 roku). Zdaniem właścicieli hotelu inwestycja w standard pasywny ma szansę zwrócić im się jeszcze szybciej, w ciągu zaledwie 2 lat. Jak przekonują, przyjazny środowisku hotel przyciąga więcej turystów i w porównaniu do tradycyjnych obiektów obserwują o ok. 15% wyższe obłożenie w ciągu roku.

Przeszkody w realizacji inwestycji i problemy podczas budowy: Jak wyjaśniają inwestorzy, realizacja inwestycji przebiegła sprawnie i bez większych problemów, jednak ich zdaniem kluczem do sukcesu jest zlecenie budowy całego obiektu jednej firmie.

Przypisy:
1. Program PHPP jest narzędziem służącym do projektowania budynków pasywnych, opracowanym przez Instytut Budynków Pasywnych w Darmstadt.
2. Proste urządzenia (montowane w kranach lub prysznicach), które odpowiednio napowietrzają i regulują strumień wody, dzięki czemu zużycie wody zostaje ograniczone nawet o 70%.
3. Mostkiem termicznym (inaczej cieplnym) nazywamy miejsce w przegrodzie zewnętrznej budynku, które w większym stopniu przewodzi ciepło niż sąsiadujące z nim elementy budowlane. Występowanie mostków termicznych powoduje znaczne straty ciepła wskutek miejscowego wychłodzenia przegród budowlanych, może także prowadzić do zawilgocenia materiałów izolacyjnych i konstrukcyjnych, a nawet rozwoju grzybów i pleśni. Przyczyną powstawania takich miejsc są najczęściej błędy projektowe lub wadliwe wykonanie. Rozróżnia się mostki termiczne o charakterze liniowym lub punktowym.

Więcej informacji nt. energooszczędnych rozwiązań stosowanych w turystyce można znaleźć w broszurze Instytutu na rzecz Ekorozwoju pt. „Energia w obiekcie turystycznym".

 
ChronmyKlimat.pl
Energooszczędne 4 kąty

Udostępnij wpis swoim znajomym!



Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej