ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

Pierwszy polski certyfikat budownictwa energooszczędnego (18394)

2015-04-02

Drukuj
galeria

Eksperci z Małopolskiego Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego Politechniki Krakowskiej opracowali, ich zdaniem, pierwszy w naszym kraju certyfikat poświadczający spełnianie przez budynek kryteriów niemal zerowego zapotrzebowania na energię.

Polska Agencja Prasowa cytuje dr Marcina Furtaka z Politechniki Krakowskiej, który informuje, że w tej chwili w Polsce nie ma żadnego certyfikatu potwierdzającego energooszczędność budynków, a na rynku funkcjonują tylko certyfikaty zachodnie, nieuwzględniające polskich realiów klimatycznych czy gospodarczych.

Certyfikat opracowany przez naukowców z Politechniki Krakowskiej ma gwarantować inwestorom spełnianie przez ich budynki standardów niemal zerowego zapotrzebowania na energię, zgodnych z regulacjami unijnymi.

W opracowaniu standardów certyfikatu budownictwa energooszczędnego, oprócz Politechniki Krakowskiej, uczestniczyli też eksperci z Narodowej Agencji Poszanowania Energii, a także Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk.

Wydanie certyfikatu mają poprzedzać m.in. badania termowizyjne, mikroklimatu oraz jakości powietrza w budynkach, a także tzw. śladu węglowego.

Jak podaje PAP – eksperci z Politechniki Krakowskiej szacują, że – wbrew powszechnym opiniom - koszt wybudowania domu o standardzie niskoenergetycznym jest wyższy od technologii tradycyjnej tylko o ok. 10-20%.

– Taka inwestycja szybko przynosi zyski - począwszy od zdrowia, przez lepszy komfort mieszkania, ochronę środowiska, po konkretne oszczędności dla właściciela - budynek energooszczędny pochłania trzy razy mniej energii na ogrzewanie i wentylację – Polska Agencja Prasowa cytuje dr Małgorzatę Fedorczak-Cisak, dyrektora Małopolskiego Centrum Budownictwa Energooszczędnego Politechniki Krakowskiej.

 

źródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej