ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

Nowoczesna siedziba WFOŚiGW w Łodzi (18293)

2015-03-09

Drukuj
galeria

Wizualizacja budynku (źródło: Skanska)

Wkrótce rusza budowa nowej siedziby Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Energooszczędny budynek zostanie wyposażony w instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii – pompy ciepła, kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne.

Biurowiec stanie przy ulicy Dubois, na terenie Łódzkiego Regionalnego Parku Naukowo-Technologicznego. Będzie to pierwszy tego typu budynek w Łodzi. Inwestycja ma kosztować 18,5 mln zł brutto, a jej zakończenie planowane jest na koniec 2015 roku – wówczas fundusz będzie mógł przenieść się do nowej siedziby.

Czterokondygnacyjny budynek, zaprojektowany przez Grupę Projektowo-Inwestycyjną Kontrapunkt, ma pełnić nie tylko funkcje biurowe, ale także edukacyjne. W tym celu na parterze budynku zaprojektowano salę o charakterze szkoleniowo-wystawowym dla około 30 osób, połączoną z salą konferencyjną przeznaczoną dla 50 osób. Fundusz planuje w tym miejscu organizować różnego rodzaju spotkania, prelekcje i wystawy służące propagowaniu proekologicznych idei. Na pozostałych kondygnacjach budynku zaplanowano pomieszczenia biurowe przeznaczone dla pracowników Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Budynek (o powierzchni użytkowej 2 632 m2) zaprojektowano w formie prostopadłościanu ściętego od strony południowej. Charakterystycznym elementem projektu są także drewniane żaluzje umieszczone na stalowej podkonstrukcji, których zadaniem jest ochrona pomieszczeń przed nadmiernym nagrzewaniem.
– Biurowiec został zaprojektowany w standardzie budynku niskoenergetycznego. Roczne zużycie energii ma nie przekraczać 35 kWh/m2, podczas gdy w przypadku standardowego budownictwa zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania takiego budynku wynosi około 165 kWh na m2 rocznie – podała firma Skanska, która jest generalnym wykonawcą łódzkiej inwestycji.

W obiekcie zaplanowano nowoczesne systemy wykorzystujące OZE (instalacje solarne, fotowoltaiczne i pompy ciepła) oraz inne proekologiczne technologie (np. system wentylacji z odzyskiem ciepła czy instalacje pozwalające na wykorzystywane wody deszczowej do nawadniania terenów zielonych).

Jak zapewnia wykonawca nowej siedziby WFOŚiGW, inwestycja została zlokalizowana w sposób jak najmniej ingerujący w istniejący drzewostan. Ponadto po zakończeniu budowy biurowiec zostanie obsadzony nowymi krzewami i trawami ozdobnymi. Wokół obiektu mają powstać chodniki, drogi, parking na 29 samochodów oraz elementy małej architektury.

Wizualizacje obiektu dostępne są na stronie: www.kvp.pl/news/pl/246.html#

 

ChronmyKlimat.pl
Energooszczędne 4 kąty


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej