ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

W Warszawie powstaje energooszczędny biurowiec (18183)

2015-02-21

Drukuj
galeria

fot. Strabag Real Estate GmbH

Spółka Strabag Real Estate GmbH realizuje w centrum Warszawy nowoczesny projekt biurowo-handlowy Astoria. W powstającym obiekcie zostaną wykorzystane nowoczesne i energooszczędne rozwiązania, takie jak inteligentne systemy stropów aktywnych do regulowania temperatury (Concrete Core Tempering).

Technologia termoaktywna umożliwia wykorzystanie pełnego potencjału grzewczego i chłodniczego danego obiektu. Betonowe płyty posiadają możliwość gromadzenia ciepła, co może być wykorzystane w praktyczny sposób. Dzięki ułożonym w nich rurach, w których przepływa woda, stają się one powierzchniami aktywnymi termicznie. W lecie energia cieplna kumulowana jest w dzień i oddawana w nocy i odwrotnie, energia chłodnicza gromadzona jest w nocy i oddawana w dzień. System umożliwia więc łagodną i wolną od przeciągów klimatyzację. W zimie masa betonowa służy do oddawania ciepła.

Przy planowaniu budynku Astoria wykorzystano dużą zdolność betonu do akumulacji energii cieplnej. Wykorzystanie technologii CCT jest korzystne w momencie, kiedy zachodzi zarówno zapotrzebowanie ciepła, jak i chłodu, czyli przeważnie w budynkach biurowych i administracyjnych. Na koszty inwestycyjne i eksploatacyjne wpływa korzystnie to, że regulacja stropu termoaktywnego następuje poprzez efekt samoregulacji, poprzez co znacznie zredukowany zostaje nakład na technikę regulacji.

Duże obciążenia cieplne w biurowcach powodują występowanie wymiernych problemów w zakresie warunków klimatycznych pomieszczeń w miesiącach letnich. Wysokie natężenie ruchu ludzi, obciążenia cieplne z oświetlenia i urządzeń oraz energia cieplna dostarczona przez nasłonecznione i oszklone elementy budynków, powodują dodatkowy wzrost ciepła i duże koszty eksploatacyjne instalacji pełnej klimatyzacji. Od klimatu pomieszczenia zależy również samopoczucie, sprawność fizyczna i intelektualna oraz zdrowie osób przebywających w budynku. Analizy wskazują, że wykorzystanie technologii CCT w budynku może zapewnić nawet 20-krotnie niższe użycie energii i od 40-70% mniejsze koszty eksploatacyjne względem tradycyjnych systemów chłodzenia, jak również duży komfort pracowników (brak przeciągów, ustawienie temperatury w danym pomieszczeniu do indywidualnych upodobań, niskie prawdopodobieństwo awarii systemy chłodzenia i ogrzewania).

Budynek Astoria o powierzchni całkowitej 28 000 m2 powstanie w samym sercu stolicy, pomiędzy centrum biznesowym a Starym Miastem. Astoria oferować będzie blisko 17 600 m2 powierzchni biurowej i 1 400 m2 powierzchni handlowej. Obok nowoczesnych i energooszczędnych rozwiązań, nieruchomość będzie posiadała nowoczesne wyposażenie oraz elastyczną i efektywną koncepcję biurową, umożliwiającą użytkownikom różnorodne sposoby wykorzystania powierzchni, zarówno w układzie pojedynczych, jak i łączonych pomieszczeń biurowych oraz jako open space.

SRE realizuje inwestycję według zasad zrównoważonego rozwoju i zgodnie z wymogami certyfikacji LEED na poziomie Gold. Lokalizacja budynku w bliskiej odległości od stacji metra i SKM zapewni łatwe połączenie środkami komunikacji miejskiej, a podziemny parking na blisko 100 miejsc postojowych umożliwi także dojazd samochodem.

 

źródło: Newseria Biznes
www.newseria.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!



Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej