- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Aktualności
- Poradnik
- Teksty ekspertów
- Wywiady i reportaże
- Dobre przykłady
- Dofinansowania i dotacje
- Quiz
- O projekcie
Aktualności
W Warszawie powstaje energooszczędny biurowiec (18183)
2015-02-21Drukuj
Spółka Strabag Real Estate GmbH realizuje w centrum Warszawy nowoczesny projekt biurowo-handlowy Astoria. W powstającym obiekcie zostaną wykorzystane nowoczesne i energooszczędne rozwiązania, takie jak inteligentne systemy stropów aktywnych do regulowania temperatury (Concrete Core Tempering).
Technologia termoaktywna umożliwia wykorzystanie pełnego potencjału grzewczego i chłodniczego danego obiektu. Betonowe płyty posiadają możliwość gromadzenia ciepła, co może być wykorzystane w praktyczny sposób. Dzięki ułożonym w nich rurach, w których przepływa woda, stają się one powierzchniami aktywnymi termicznie. W lecie energia cieplna kumulowana jest w dzień i oddawana w nocy i odwrotnie, energia chłodnicza gromadzona jest w nocy i oddawana w dzień. System umożliwia więc łagodną i wolną od przeciągów klimatyzację. W zimie masa betonowa służy do oddawania ciepła.
Przy planowaniu budynku Astoria wykorzystano dużą zdolność betonu do akumulacji energii cieplnej. Wykorzystanie technologii CCT jest korzystne w momencie, kiedy zachodzi zarówno zapotrzebowanie ciepła, jak i chłodu, czyli przeważnie w budynkach biurowych i administracyjnych. Na koszty inwestycyjne i eksploatacyjne wpływa korzystnie to, że regulacja stropu termoaktywnego następuje poprzez efekt samoregulacji, poprzez co znacznie zredukowany zostaje nakład na technikę regulacji.
Duże obciążenia cieplne w biurowcach powodują występowanie wymiernych problemów w zakresie warunków klimatycznych pomieszczeń w miesiącach letnich. Wysokie natężenie ruchu ludzi, obciążenia cieplne z oświetlenia i urządzeń oraz energia cieplna dostarczona przez nasłonecznione i oszklone elementy budynków, powodują dodatkowy wzrost ciepła i duże koszty eksploatacyjne instalacji pełnej klimatyzacji. Od klimatu pomieszczenia zależy również samopoczucie, sprawność fizyczna i intelektualna oraz zdrowie osób przebywających w budynku. Analizy wskazują, że wykorzystanie technologii CCT w budynku może zapewnić nawet 20-krotnie niższe użycie energii i od 40-70% mniejsze koszty eksploatacyjne względem tradycyjnych systemów chłodzenia, jak również duży komfort pracowników (brak przeciągów, ustawienie temperatury w danym pomieszczeniu do indywidualnych upodobań, niskie prawdopodobieństwo awarii systemy chłodzenia i ogrzewania).
Budynek Astoria o powierzchni całkowitej 28 000 m2 powstanie w samym sercu stolicy, pomiędzy centrum biznesowym a Starym Miastem. Astoria oferować będzie blisko 17 600 m2 powierzchni biurowej i 1 400 m2 powierzchni handlowej. Obok nowoczesnych i energooszczędnych rozwiązań, nieruchomość będzie posiadała nowoczesne wyposażenie oraz elastyczną i efektywną koncepcję biurową, umożliwiającą użytkownikom różnorodne sposoby wykorzystania powierzchni, zarówno w układzie pojedynczych, jak i łączonych pomieszczeń biurowych oraz jako open space.
SRE realizuje inwestycję według zasad zrównoważonego rozwoju i zgodnie z wymogami certyfikacji LEED na poziomie Gold. Lokalizacja budynku w bliskiej odległości od stacji metra i SKM zapewni łatwe połączenie środkami komunikacji miejskiej, a podziemny parking na blisko 100 miejsc postojowych umożliwi także dojazd samochodem.
źródło: Newseria Biznes
www.newseria.pl
Podobne artykuły
- Energooszczędny biurowiec Euro-Centrum w Katowicach
Od kwietnia 2009 roku na terenie Euro-Centrum Parku Przemysłowego w Katowicach funkcjonuje energooszczędny biurowiec, który w porównaniu do standardowych budynków zużywa tylko 1/3 energii.
Więcej
- Najbardziej ekologiczny biurowiec Europy Środkowo-Wschodniej stanie w Warszawie
Powstający przy al. Jana Pawła II w Warszawie biurowiec Atrium 1 będzie najbardziej "zielonym" budynkiem biurowym w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej. Budująca obiekt Skanska podkreśla, że oszczędności dla najemców sięgną blisko 80 tys. złotych rocznie za każdy tysiąc metrów kwadratowych.
Więcej
- „Wybitny” biurowiec w Katowicach
Energooszczędny biurowiec Goeppert-Mayer, wybudowany w ramach kompleksu GPP Business Park, jako pierwszy w Polsce otrzymał najwyższą z ocen dostępnych w certyfikacji BREEAM – poziom „outstanding”. Jednak ten nowoczesny budynek to nie tylko element powstającego w tym miejscu parku biznesowego, ale i zalążek ekologicznej dzielnicy miasta, jaką inwestorzy planują stworzyć na 60 hektarach położonych w centralnej części Katowic.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Polecamy
Kontakt
Koordynatorka projektu:
Agata Golec
Informacje o projekcie:
4katy@chronmyklimat.pl
Newsletter
Projekt "Energooszczędne 4 kąty” jest realizowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności