ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

Najlepsze hasła w marcowym konkursie wybrane! (17054)

2014-04-08

Drukuj
galeria

Znamy już laureatów marcowego konkursu „Energooszczędnych 4 kątów”. Jedną z dziesięciu nagrodzonych osób jest autor hasła „Nie chcesz rachunków astronomicznych, unikaj w domu mostków termicznych”.

W marcu na łamach "Energooszczędnych 4 kątów” mówiliśmy o mostkach termicznych. Aby wygrać w konkursie, który towarzyszył temu blokowi tematycznemu, wpierw trzeba było odpowiedzieć poprawnie na pytania sprawdzające zdobytą dzięki multimedialnemu poradnikowi i tekstowi naszego eksperta wiedzę.

1. Pierwsze pytanie było trochę podchwytliwe. Na szczęście prawie wszyscy uczestnicy marcowego konkursu zorientowali się, że prawidłowe były wszystkie trzy odpowiedzi:

a) Mostek termiczny to miejsce, przez które z domu ucieka więcej ciepła niż przez pozostałe części przegród zewnętrznych.

b) W domu energooszczędnym mostki termiczne należy usuwać i w ten sposób obniżać ilość energii potrzebnej do jego ogrzania, a tym samym rachunki.

c) Rozróżniamy liniowe i punktowe mostki termiczne. Poważniejszy problem stanowią te pierwsze.

2. Przyczyną powstania mostków termicznych jest nieodpowiednie ocieplenie domu lub całkowite jego pominięcie w niektórych miejscach.

3. A gdzie najczęściej powstają mostki termiczne? Na połączeniu dachu ze ścianą zewnętrzną, połączeniu stropu ze ścianą zewnętrzną, w miejscach obsadzenia okien i drzwi, przy nadprożach, wieńcach, na połączeniu balkonu ze stropem, przy różnego rodzaju elementach odstających od bryły budynku (np. wykuszach, zadaszeniach itp.), na ścianach piwnic i fundamentów oraz w okolicach kominów.

 

Udzielenie poprawnych odpowiedzi było tylko pierwszym krokiem do zwycięstwa. Drugim było wymyślenie hasła mówiącego o tym, jak ważne jest poprawne ocieplenie domu i unikanie mostków termicznych. Oto nagrodzone przez jury wypowiedzi:

  • Nie chcesz rachunków astronomicznych, unikaj w domu mostków termicznych.
  • Eliminując mostki termiczne, korzyści odnosisz wprost niebotyczne; ocieplasz lokum i chronisz klimat – oto zdrowego rozsądku prymat!
  • Mostków termicznych unikajmy – ciepło w domu oszczędzajmy!
  • Pamiętaj, nie czyń mostków termicznych, bo Tobie niemiłe.
  • Kto z ociepleniem chałupy zwleka, temu niechybnie termicznym mostkiem z portfela pieniądz ucieka.
  • Gdy dom dobrze ocieplimy, mostki cieplne pogubimy i pieniądze oszczędzimy. Nasze cenne gigadżule nie uciekną nam w ogóle. Przez nadproża, okna, stropy i balkony strumień ciepła wytłumiony, a nasz budżet ocalony.
  • Każdy fachowiec o tym wie, że tylko dokładnie domy wykonuje się. Fachowość, nadzór i dobre plany architektoniczne zlikwidują wszystkie mostki termiczne!
  • Most termiczny w Twoim domu – ten liniowy i punktowy – wyższy rachunek za energię gotowy!
  • Mostków termicznych unikajcie – o energię w domu dbajcie, dom bezbłędnie ocieplajcie – dużych kosztów unikajcie!

Jak łatwo policzyć, to tylko dziewięć haseł. Dziesiątą nagrodą jury zdecydowało się wyróżnić autorkę niniejszej, dłuższej wypowiedzi:

  • Chodzisz zimą po ulicach w kurtce, czapce, rękawicach. A gdy zmarzniesz bez osłonki musisz grzać zziębnięte członki. Z domem jest ta sama sprawa – fizyka ma swoje prawa. Izolacja ciepło trzyma szczególnie, gdy idzie zima. Ale mostki, nieszczelności szkodzą izolacyjności, przez te miejsca ciągnie zdrowo – trzeba dogrzać dodatkowo, a niestety to kosztuje, z roku na rok się sumuje, w chłodnych miejscach siada rosa – stąd grzyby i inny osad. trzeba dom zaizolować, a to będzie procentować. Zdrowotnie i finansowo, przyrodniczo, osobowo… Ważne to, że nie wiem jak! W dużym skrócie powiem tak: ZAŁÓŻ SWETER NA MIESZKANIE ZDROWIE, PIENIĄDZ CI ZOSTANIE!

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy. O wygranej poinformowani zostaną drogą e-mailową. Już wkrótce w ich ręce powinny trafić marcowe nagrody – energooszczędne żarówki LED.

Tym, którym w marcu się nie powiodło, zapraszamy do udziału w trwającym już XII konkursie. W kwietniu na laureatów czekają m.in. czasowe wyłączniki światła.

 

Poniżej do pobrania protokół IX obrad jury.

 

ChronmyKlimat.pl
Energooszczędne 4 kąty

 


Pliki do pobrania


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej