ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

W Białymstoku powstanie Miejski Sad Edukacyjny (20743)

Anna Kowalska, www.bialystok.pl
2019-03-18

Drukuj
galeria

źródło: www.bialystok.pl

Jeszcze w tym roku powstanie w Białymstoku pierwszy sad edukacyjny. Nasadzenia rozpoczną się na wiosnę w Parku Antoniuk.

To będzie kolejne w mieście, atrakcyjne miejsce do wypoczynku i rekreacji. Na powierzchni 850 m2, na planie koła, w Parku Antoniuk przy ul. Wierzbowej zostanie posadzonych 25 drzew owocowych. Będą to różne gatunki i odmiany jabłoni, grusz, wiśni, czereśni, śliw, także te trochę zapomniane jak np. papierówki, antonówki, kosztele, węgierki dąbrowickie czy śliwki uleny.

Nasadzenia te zostaną uzupełnione o krzewy – porzeczki czarne i czerwone, maliny, agrest, dereń jadalny.

Pojawi się tam ażurowa altana, trzy panele płotu wiklinowego, domki dla owadów oraz elementy edukacyjne w postaci tablic z opisem starych odmian drzew i krzewów. Powstanie sadu zapowiadał prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski podczas kampanii wyborczej.

– Park Antoniuk jest miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez mieszkańców miasta. Przez cały rok korzystają z niego całe rodziny. Po założeniu sadu stanie się jeszcze bardziej atrakcyjny – mówi Tadeusz Truskolaski.

Miejsce to wpłynie także na poprawę bioróżnorodności parku stanowiąc przyjazną ostoję dla ptaków, owadów, drobnych gryzoni.

Obecnie trwa postępowanie mające na celu wyłonienie wykonawców, których zadaniem będzie zrealizowanie projektu do połowy kwietnia. Drzewka mają być co najmniej 3-letnie, aby mieszkańcy mogli skosztować pierwszych owoców, kiedy nadejdzie jesień.

Otwarcie sadu edukacyjnego planowane jest na koniec kwietnia. Wówczas chętni białostoczanie otrzymają w prezencie drzewka owocowe, które będą mogli posadzić w swoich ogrodach. Zamierzamy rozdać 1 tys. takich drzewek.    

Jeśli to innowacyjne, pierwsze takie przedsięwzięcie w Białymstoku spodoba się mieszkańcom, w przyszłym roku na terenie miasta zostanie założony kolejny sad.

Anna Kowalska, www.bialystok.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej