- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Katalog zielono-niebieski, czyli jak zagospodarować deszczówkę (20471)
2018-04-12Drukuj
Dobra gospodarka wodami opadowymi, to jeden z celów adaptacji do zmian klimatu w miastach. W Bydgoszczy zaprezentowano ciekawy poradnik – katalog, który pokazuje przykłady jak miasto i jego mieszkańcy mogą gospodarować deszczówką. Katalog może się stać wsparciem dla osób indywidualnych, które aktywnie chcą się włączyć w działania adaptacyjne.
Bydgoszcz staje się promotorem tworzenia „zielono-niebieskiej” infrastruktury, czyli odpowiednio zaprojektowanych parków, ogrodów deszczowych, naturalnych zbiorników retencyjnych, rowów przydrożnych, a także rozwiązań indywidualnych dotyczących powierzchni przydomowych. Te ekologiczne rozwiązania sprzyjają lepszemu, zdrowszemu trybowi życia. Angażując się w ten proces, każdy z nas może dołożyć swoją cegiełkę do przywracania równowagi w przyrodzie, pozwalając wodzie krążyć w prawidłowy sposób. A przy tym wykorzystać ją do własnych celów „odcinając rynnę” od kanalizacji deszczowej w ulicy i odprowadzić „złapaną” deszczówkę do ogródka, zasilając tereny zielone.
W ostatnich dekadach Bydgoszcz rozwijała się bardzo prężnie. Powstały nowoczesne osiedla, które stworzyły niejednokrotnie mocno zagęszczoną zabudowę mieszkaniową, przemysłową i usługową. Nowe trendy w budownictwie wymuszają niejednokrotnie uszczelnianie powierzchni przepuszczalnych, co w konsekwencji doprowadza do przeciążenia kanalizacji deszczowej lub innych odbiorników. To zaś nieuchronnie prowadzi do miejscowych podtopień. Swoje, przysłowiowe, „pięć” groszy dokłada do tego jeszcze natura. W ostatnich latach zauważalna jest tendencja pojawiania się ekstremalnych zjawisk klimatycznych – od wyniszczającej suszy do gwałtownych opadów, których żadna kanalizacja deszczowa nie jest w stanie odebrać. To zdecydowanie obniża komfort życia mieszkańcom, bo nikomu nie uśmiecha się brodzić po kostki w wodzie na głównych ulicach miasta. Mało kto wie, że opady deszczu i konsekwencje tych opadów opisane są europejskimi normami, które określają, jak często możemy być zalewani. Dla terenów zabudowy mieszkaniowej to – raz na 20 lat, a dla terenów usługowo-przemysłowych- raz na 30 lat! Już na pierwszy rzut oka widać, że mamy nie lada problem. Jak więc stale rozbudowujące się miasto, pełne betonowych rozwiązań ma poradzić sobie z tak ekstremalnymi opadami lub ich długotrwałym brakiem?
Ideą jest by miasto stało się odporne na zmiany klimatu, aby funkcjonowało jak „gąbka” akumulując wodę deszczową i umożliwiając jej wykorzystanie w okresach suszy. Jak to zrobić skoro ok. 75 km ulic w Bydgoszczy i 18% budynków zagrożonych jest notorycznym zalewaniem i podtapianiem? Dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz odpowiedniemu planowaniu przestrzennemu połączonemu z analizą warunków dla zagospodarowania wód deszczowych możliwe jest maksymalne wykorzystanie potencjału terenów zielonych. Zalane ulice, podtopione piwnice, olbrzymie kałuże na parkingach to tylko część problemu, który fizycznie widzimy. Jest jeszcze druga cześć, której już nie widzimy, ale która jest równie ważna. Przez dotychczasowe działanie człowieka doprowadziliśmy nieuchronnie do drastycznej zmiany obiegu wody w przyrodzie. Bo woda która do tej pory wsiąkała i zasilała wody gruntowe, dziś odprowadzana jest kanalizacją do rzek. Nie oddajemy naturze tego co jej.
Poznajmy rozwiązania, które proponuje Bydgoszcz
źródło: www.mwik.bydgoszcz.pl
link: https://www.dropbox.com/s/c69c5f4cc7b73jq/prezentacja-dtz-final2-PPTX.pptx?dl=0
Podziel się swoją opinią
Skontaktuj się z nami!
Koordynator Projektu
Asystent Koordynatora Projektu
Redaktor
Specjalista ds. Finansowych
Promocja
Social Media
Newsletter
Dofinansowanie
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności