- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Dofinansowania i dotacje
-
Spotkanie ministrów środowiska w formule V4+3 o klimacie
2014-05-13W dniach 7-8 maja odbyło się w Wyszehradzie 20. spotkanie ministrów środowiska krajów Grupy Wyszehradzkiej – V4 (Czechy, Polska, Słowacja, Węgry) oraz Bułgarii, Chorwacji i Rumunii. Jednym z tematów rozmów była propozycja Komisji Europejskiej w sprawie polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej na lata 2020-2030.
Więcej
-
Fotowoltaika – nadchodzi rewolucja energetyczna
2014-05-13Koncerny energetyczne są wielkimi przegranymi podczas, gdy głównymi zwycięzcami są producenci paneli słonecznych i turbin wiatrowych, jak również setki instalatorów małych systemów słonecznych i tysiące konsumentów, którzy chcą przekształcić dachy swoich domów w elektrownie fotowoltaiczne.
Więcej
-
Zrównoważony transport w działaniach firm w Polsce
2014-05-13Za jedną czwartą emisji gazów cieplarnianych w Europie odpowiedzialna jest branża transportowa. Jednocześnie Unia Europejska postawiła sobie za cel ograniczenie emisji CO2 do 2050 roku o 80% w porównaniu z rokiem 1990 (analogiczny cel postawiony dla branży transportu określony jest w przedziale 54–67%). Przed instytucjami zajmującymi się transportem stoi zatem niełatwe zadanie zrewolucjonizowania zarówno sposobów przewozu ludzi i towarów, jak i wykorzystywanych w tym celu technologii.
Więcej
-
Uniwersytet Stanforda z Krzemowej Doliny wycofuje pieniądze z węglowych spółek
2014-05-12Uniwersytet Stanforda – jeden z najbardziej prestiżowych uniwersytetów na świecie podjął decyzję o odejściu od inwestowania w akcje giełdowych spółek, których priorytetem jest wydobycie węgla w celu produkcji energii. Wartość funduszu uniwersyteckiego wynosi obecnie 18,7 mld dolarów, nie wiadomo jednak jaki jego procent stanowią inwestycje w spółki węglowe.
Więcej
-
Jan Kulczyk: Wspólny unijny rynek energii to szansa na niższe ceny i wzrost konkurencyjności
2014-05-12Stworzenie wspólnego europejskiego rynku energii to nie tylko konieczność polityczna związana ze zmniejszeniem zależności od Rosji, lecz także szansa na znaczną obniżkę cen energii, a tym samym na większą konkurencyjność unijnej gospodarki – przekonywał Jan Kulczyk podczas debaty na temat rynku wolnej energii, którą zorganizowano w ramach Europejskiego Kongresu Ekonomicznego.
Więcej
-
Wzrost wartości EUA w kwietniu powodowany terminem rozliczeń emisji za 2013 r.
2014-05-12Średnia wartość uprawnień EUA notowanych w kwietniu na giełdach ICE ECX oraz EEX wzrosła o 7,1% i na koniec miesiąca wyniosła 5,40 euro (stosunek średniej ceny pierwszej i ostatniej sesji kwietnia).
Więcej
-
Biogas3 – Promocja małych biogazowni w przemyśle rolno-spożywczym
2014-05-11W marcu br. rozpoczęła się realizacja międzynarodowego projektu Biogas3 – „Zrównoważona małoskalowa produkcja biogazu z odpadów przemysłu rolno-spożywczego dla osiągnięcia samowystarczalności energetycznej”. Jego głównym celem jest promocja zrównoważonej produkcji energii odnawialnej z biogazu na bazie odpadów organicznych z przemysłu rolno-spożywczego w małej skali (poniżej 100 kW).
Więcej
-
Tyczyn chce być polską stolicą energii odnawialnej
2014-05-10Tyczyn, miasteczko położone na południe od Rzeszowa, planuje budowę Parku Energii Odnawialnej. Inwestycja ma kosztować 42 mln zł, a część środków na ten cel władze miasta chcą pozyskac z Unii Europejskiej.
Więcej
-
Rozmowy o klimacie w toku
2014-05-09W dniach 4-5 maja odbyło się spotkanie przygotowawcze do wrześniowego Szczytu Klimatycznego Liderów zwołanego przez sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-moona na 23 września. „Abu Dhabi Ascent” współorganizował rząd Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Więcej
-
Program dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych nabiera tempa
2014-05-09Weryfikatorzy energetyczni przyjęli ponad 150 projektów do realizacji. Banki komercyjne i spółdzielcze uruchomiły już akcję kredytową. Pierwszych 47 projektów otrzymało już kredyt. Inwestorzy z całej Polski mogą ubiegać się o dotację NFOŚiGW.
Więcej
-
Wyniki XII konkursu „Energooszczędnych 4 kątów” poświęconego systemom grzewczym
2014-05-08Tematem przewodnim kwietniowego konkursu były systemy grzewcze w energooszczędnym domu. Bardzo dobrze ten blok tematyczny streszcza jedno z nagrodzonych haseł: „Najbardziej przyjazny środowisku i klimatowi sposób ogrzewania domu? Ciepło, cieplej... pompa ciepła!”.
Więcej
-
Poldanor i Prime Food z zerowym śladem węglowym
2014-05-08Spółki Poldanor i Prime Food otrzymały certyfikat „Carbon Neutral Company” przyznany przez niemiecką firmę audytorską Tüv Rheinland Energie und Umwelt GmbH. Przyznanie certyfiktu oznacza, że w 2013 roku, w całym procesie produkcyjnym obu firm emisja netto gazów cieplarnianych (CO2e) na 1 kg wyprodukowanego mięsa została zredukowana do zera.
Więcej
-
Najwcześniejszy realny termin wejścia w życie ustawy o OZE to koniec 2016 r.
2014-05-08Wprowadzenie nowej ustawy o OZEi, zakładającej wprowadzenie systemu aukcyjnego, to zdaniem inwestorów krok w dobrą stronę. Przed Wielkanocą projekt ustawy przyjął rząd. Według osób związanych z branżą potrzebne jest jednak ustabilizowanie cen certyfikatów z wcześniejszych lat oraz wprowadzenie aukcji na farmy morskie wiatrowe. Najwcześniejszym realnym terminem wejścia w życie ustawy jest koniec 2016 r.
Więcej
-
„Deutsche Welle”: rewolucja energetyczna nie w Polsce
2014-05-07Skupiając się na atomie, gazie naturalnym i węglu Polska w celu zmniejszania zależności od Rosji w dalszym ciągu chce polegać na tradycyjnych, kontrowersyjnych źródłach energii. Energetyka odnawialna pozostaje na marginesie - tak „Deutsche Welle” podsumowuje aktualną politykę energetyczną polskiego rządu.
Więcej
-
Komisja Europejska przeznacza 282,6 mln euro na nowe projekty w dziedzinie środowiska i klimatu
2014-05-07Komisja Europejska zatwierdziła finansowanie 225 nowych projektów – w tym 11 z Polski - w ramach unijnego programu ochrony środowiska LIFE+. Wybrane projekty zostały przedstawione przez beneficjentów ze wszystkich 28 państw członkowskich UE.
Więcej
-
Duński rząd dofinansuje wypożyczalnię 400 samochodów elektrycznych
2014-05-06Sieć wypożyczalni samochodów Avis w Danii, dzięki dofinansowaniu ze środków Duńskiej Agencji Energii, zakupiła 400 elektrycznych nowych elektrycznych modeli Nissan LEAF i tym samym ustanowiła nowy rekord wielkości prywatnego zamówienia na pojazdy elektryczne japońskiego producenta.
Więcej
-
Spadek prognozowanych średnich cen uprawnień do emisji CO2 po przyznaniu darmowych przydziałów
2014-05-06Mniejsza dynamika kwietniowych wzrostów wartości uprawnień EUA w porównaniu z marcowymi spadkami skutkuje korektą prognozy średniej wartości uprawnień w pierwszej połowie 2014 r. do poziomu 5,90 euro (spadek o 0,13 euro w porównaniu do zeszłego miesiąca).
Więcej
-
Optymalna temperatura w domu ważna także latem
2014-05-06Sezon grzewczy na razie za nami. Zbliża się lato i najgorętsze dni w roku, kiedy to w wielu mieszkaniach i domach zapanują temperatury znacznie obniżające komfort naszego życia. Przegrzane pomieszczenia są problemem zarówno w budynkach tradycyjnych, w których temperatura wewnątrz w dużym stopniu zależy od temperatury na zewnątrz, jak i energooszczędnych, przy budowie których popełniono błędy na etapie projektowania i realizacji.
Więcej
-
Konkurs: Jak gospodarować wodą w energooszczędnym domu?
2014-05-05W maju tematem przewodnim na łamach „Energooszczędnych 4 kątów” będą rozwiązania dotyczące wody i ścieków. Właśnie o nie pytamy już od dziś w naszym najnowszym konkursie.
Więcej
-
Niezależność energetyczna UE dzięki węglowi i odnawialnym źródłom energii?
2014-05-05Kryzys polityczny na Ukrainie wyraźnie pokazał, że na dostawach z Rosji nie można polegać. Właśnie dlatego odnawialne źródła energii oraz utrzymanie produkcji energii z węgla są szansą dla Unii Europejskiej na zwiększenie swojej niezależności energetycznej. To oznacza, że wprowadzenie niezbędnych ograniczeń emisji gazów cieplarnianych musi być dostosowane do realiów gospodarczych. Według polityków i ekspertów jest to największe wyzwanie polityki energetycznej UE.
Więcej
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności