- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
-
Pierwsza w Polsce biogazownia, która będzie tłoczyć gaz do gazociągu
2013-01-10Obok wysypiska śmieci w Długoszynie koło Sulęcina (woj. lubuskie) ma powstać biogazownia rolnicza, z której gaz będzie tak uszlachetniany, by można było go zatłaczać do gazociągu, zaopatrującego okoliczne miejscowości. Będzie to zarazem pierwsza w Polsce instalacja biogazowa, której inwestorem jest zagraniczny koncern.
Więcej
-
Wsparcie energooszczędnego oświetlenia ulicznego i ekologicznego transportu publicznego
2013-01-10Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków w ramach programów priorytetowych SOWA i GAZELA.
Więcej
-
Biogazownia, która pachnie
2013-01-10Ci, którzy protestują przeciwko budowie biogazowni rolniczych, najbardziej obawiają się tego, że będą one śmierdzieć i zatruwać swym fetorem okolicę. Biogazownia w Konopnicy koło Rawy Mazowieckiej pachnie kiszonką kukurydzianą (tak było tam w grudniu, gdy odwiedziłem to miejsce). Może nie każdemu ten zapach przypadłby do gustu, ale na pewno nie można nazwać go fetorem.
Więcej
-
Im dłużej będziemy zwlekać, tym więcej zapłacimy
2013-01-09Za czekanie na osiągnięcie porozumienia pomiędzy prawie 200 państwami o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych do roku 2020 słono zapłacimy. Koszty podjęcia natychmiastowych działań na rzecz ochrony klimatu będą dużo niższe – czytamy w najnowszym raporcie Międzynarodowego Instytutu Analiz Systemowych w Austrii (IIASA).
Więcej
-
Morskie farmy wiatrowe: potencjał jest, bariery też
2013-01-09Na polskim morzu mogą powstać farmy wiatrowe o łącznej mocy 6 GW. Zainstalowanie 1 MW kosztuje 3,5 mln euro, ale inwestorów nie brakuje. Na przeszkodzie stoją jednak bariery administracyjne, prawne i środowiskowe. W Polsce uruchomienie farmy wymaga załatwiania spraw w kilku instytucjach, a cały proces zajmuje co najmniej kilka lat. To sprawia, że tzw. "śmiertelność projektów" jest wysoka.
Więcej
-
Trzykrotna utrata wartości CER i utrzymanie trendu spadkowego cen EUA w grudniu
2013-01-09W grudniu 2012 r. wolumen handlowanych uprawnień do emisji dwutlenku węgla na rynku spotowym był zdecydowanie niższy niż przed miesiącem. Sprzedano łącznie 3,6 mln jednostek EUA oraz 164 tys. jednostek CER (w listopadzie łącznie 13,3 mln EUA).
Więcej
-
W powiatach trwają debaty klimatyczne
2013-01-08Już 58 powiatów w całej Polsce debatowało o klimacie, kolejne 32 debaty odbędą się w styczniu i lutym 2013r. Mieszkańcy i samorządowcy rozmawiają o kierunkach rozwoju swoich powiatów. Punkt ciężkości kładą na rozwój lokalnej energetyki.
Więcej
-
Projekt ustawy o OZE trafi do parlamentu jeszcze w I półroczu 2013?
2013-01-08Według wiceministra gospodarki Tomasza Tomczykiewicza projekt ustawy o OZE zostanie przyjęty przez rząd jeszcze w pierwszym kwartale tego roku, po czym zostanie skierowany do procedowania w Sejmie.
Więcej
-
MAE: Węgiel wciąż będzie głównym elementem produkcji światowej energii elektrycznej
2013-01-08"Węgiel, obok odnawialnych źródeł, będzie głównym elementem produkcji światowej energii elektrycznej" – prognozuje Maria van der Hoeven z Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Podobnie będzie też w Polsce, gdzie obecnie produkcja prądu i ciepła oparta jest w ponad 90 proc. na węglu. Dlatego, według dyrektor z MAE, powinniśmy dążyć do tego, by był on jak „najczystszy". A to wymaga większych inwestycji w rozwój technologii ograniczających emisje dwutlenku węgla.
Więcej
-
Prezes URE ogłosił pierwszy przetarg na wybór przedsięwzięć, za które można uzyskać świadectwa efektywności energetycznej
2013-01-0831 grudnia 2012 roku prezes URE opublikował w Biuletynie Informacji Publicznej URE ogłoszenie o przeprowadzeniu przetargu dotyczącego wyboru przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej, za które można uzyskać świadectwa efektywności energetycznej zwane popularnie "białymi certyfikatami".
Więcej
-
Wody nie zabraknie
2013-01-07Sukcesem będzie nie tylko sama eksploatacja gazu ze złóż niekonwencjonalnych, lecz przede wszystkim przeprowadzenie jej w sposób prawidłowy, bez szkód w środowisku i bez problemów społecznych – mówi dr Małgorzata Woźnicka, kierownik Programu Hydrozagrożenia w Państwowym Instytucie Geologicznym.
Więcej
-
Prof. J. Buzek: Polska nie może odejść od węgla
2013-01-07W Polsce jest miejsce i na węgiel, i na odnawialne źródła energii, i na atom – uważa prof. Jerzy Buzek. Musimy postawić także na energooszczędność i zmienić nawyki dotyczące wykorzystywania prądu. Wymaga tego nie tylko Unia Europejska, ale i gospodarka, która nie uniesie marnotrawstwa energii.
Więcej
-
Chiny znowu zwiększają oczekiwania wobec fotowoltaiki
2013-01-06Władze Chińskiej Republiki Ludowej kolejny raz zwiększają swoje cele co do udziału energii pozyskiwanej ze słońca w miksie energetycznym. Zaczynały od 5 GW – teraz chcą pięć razy więcej. Nieoficjalna do tej pory informacja została potwierdzona.
Więcej
-
Polski rynek energii połączy się z czeskim, słowackim i węgierskim
2013-01-05Na przełomie stycznia i lutego tego roku ma dojść do podpisania umowy, a pod koniec roku zacznie działać wspólny rynek energii między Polską a Czechami, Słowacją i Węgrami. Dzięki temu kształtowanie cen prądu będzie bardziej przejrzyste. To także kolejny krok do budowania wspólnego europejskiego rynku energii.
Więcej
-
Shell zagraża przyrodzie Alaski
2013-01-04Platforma wiertnicza obsługiwana przez koncern Shell uderzyła w brzeg cennej przyrodniczo wyspy w Zatoce Alaska. Organizacja ekologiczna WWF zaapelowała o wstrzymanie wydobycia ropy naftowej z dna arktycznych mórz i oceanów.
Więcej
-
Biogazownia rolnicza w Łagiewnikach zasili w prąd serwerownię
2013-01-04We wsi Łagiewniki na Dolnym Śląsku (powiat dzierżoniowski) trwa budowa biogazowni, która wejdzie w skład powstającego tam parku przemysłowego i inkubatora przedsiębiorczości. Biogazownia będzie je zasilać w prąd i ciepło, zaopatrzy w nie m.in. serwerownię.
Więcej
-
Konkurs dla dziennikarzy: "IREW 2013. Interesująco, rzetelnie o energetyce wiatrowej"
2013-01-04Już po raz czwarty Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej wręczy wyjątkową nagrodę roku w konkursie IREW. Uhonorowana zostanie nią osoba lub grupa osób, która przedstawi materiał publicystyczny który – zgodnie z tytułem konkursu – w najbardziej interesujący i rzetelny sposób mówi o energetyce wiatrowej. Praca powinna przyczyniać się do popularyzacji idei wykorzystania siły wiatru do produkcji energii elektrycznej, ukazania korzyści ekologicznych, społecznych czy gospodarczych energetyki wiatrowej.
Więcej
-
"Przyszłość, jakiej chcemy"
2013-01-04Zobowiązanie do kontynuacji działań na rzecz zrównoważonego rozwoju to główny wynik tegorocznego Szczytu Ziemi Rio+20. Zapraszamy do zapoznania się z treścią deklaracji końcowej konferencji w Rio de Janeiro.
Więcej
-
Polskie samochody są za stare na używanie biopaliw
2013-01-03Samochody jeżdżące po polskich drogach są za stare na biopaliwa pierwszej generacji. Tymczasem unijna polityka energetyczno-klimatyczna wymaga, by kraje członkowskie w większym stopniu wykorzystywały odnawialne źródła energii, w tym właśnie biopaliwa. W osiągnięciu tego celu miałoby pomóc wprowadzenie paliw drugiej generacji.
Więcej
-
GreenEvo – kolejna szansa dla innowacyjnych firm
2013-01-03Wyjazdy na zagraniczne misje handlowe, wsparcie instytucji rządowych na całym świecie, szkolenia marketingowe to tylko przykłady działań, które obejmą laureatów konkursu Ministerstwa Środowiska – GreenEvo. 2 stycznia br. ruszyła czwarta już edycja przedsięwzięcia.
Więcej
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności