- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
-
Trudne klimatyczne rozmowy zakończone, ale klimat nadal zagrożony
2012-12-09"Jeśli nie my to kto, jeśli nie teraz, to kiedy?" – te dramatyczne słowa, wzywające do działania na rzecz ochrony klimatu, zostały wypowiedziane przez Naderev Saño, negocjatora zniszczonych przez tajfun Bopha Filipin, na zakończonej 8 grudnia 18. Konferencji Klimatycznej w Katarze (COP 18). Stoją one w bolesnej sprzeczności z niemal całkowitym brakiem postępów w globalnych negocjacjach.
Więcej
-
Mapa myśli zależności globalnych – nietypowe narzędzie edukacyjne
2012-12-09Dzisiaj świat jest mniejszy niż nam się wydaje. Biorąc pod uwagę to, jak na siebie nawzajem wpływamy, można śmiało powiedzieć, że mieszkaniec Demokratycznej Republiki Konga, Zambii, Nigerii, czy wysp Tuvalu jest naszym sąsiadem niemal w takim samym stopniu jak "Kowalscy" z mieszkania obok.
Więcej
-
Brazylia zwiększa sektor OZE
2012-12-09Brazylia, państwo należące do największych emitentów dwutlenku węgla i innych szkodliwych gazów na świecie, chce więcej inwestować w odnawialne źródła energii. Być może sektor wiatrowy w tym kraju wkrótce będzie rozwijał się szybciej niż gdziekolwiek indziej.
Więcej
-
Kanada i Nowa Zelandia z tytułem "Skamielin Roku"
2012-12-08Kraje te zwyciężyły w "kampanii skrajnego egoizmu i nieodpowiedzialności", blokując rozmowy i odmawiając współpracy w wypracowaniu porozumienia. Od początku prowadziły w wyścigu i nie dały rywalom żadnych szans. Za uparte stanowisko w sprawie przeniesień AAU, Polska zdobyła dwa wyróżnienia. Jak wyglądały ostatnie dni?
Więcej
-
EBOiR pożyczy 20 mln euro Societe Generale Equipment Finance
2012-12-08Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju podpisał kolejną umowę kredytową na kwotę 20 mln euro z Societe Generale Equipment Finance. Ponadto, planuje zwiększenie zaangażowania dla uczestniczących już w programie instytucji: BZ WBK Finanse & Leasing oraz Millennium Bank i Millennium Leasing, które otrzymają drugą pulę funduszy w wysokości 15 mln euro każda.
Więcej
-
Prawie połowa energii odnawialnej w UE pochodzi z drewna
2012-12-08Niemal połowa odnawialnej energii w Unii Europejskiej pochodzi z drewna i jego odpadów – wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Eurostat. Polska jest jednym z czterech państw członkowskich, które w taki sposob pozyskują ponad 80 proc. swojej energii odnawialnej.
Więcej
-
Klimat w Warszawie oczami Leszka Drogosza
2012-12-07Decyzja zapadła – przyszłoroczny szczyt klimatyczny odbędzie się w Warszawie. O mocne strony stolicy, jako gospodarza COP 19, zapytaliśmy Leszka Drogosza, dyrektora Biura Infrastruktury w Urzędzie Miasta. Czy jesteśmy gotowi na takie wyzwanie?
Więcej
-
ONZ: Rok 2012 naznaczyły ekstremalne zjawiska
2012-12-07W roku 2012 ekstremalne zjawiska pogodowe wystąpiły na całym świecie, zwłaszcza na półkuli północnej, gdzie padły liczne rekordy gorąca, topnienia lodu w Arktyce oraz występowały fale skrajnego zimna – podała pod koniec listopada Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO).
Więcej
-
Frost & Sullivan: Coraz mniej dotacji rządowych kładzie się cieniem na europejskim rynku energii słonecznej
2012-12-07Wraz ze zmierzchem ery hojnych subsydiów, europejski rynek fotowoltaiki (ang. photovoltaic, PV) musi stawić czoła poważnym wyzwaniom. Ciągły spadek cen spowodowany wysoką konkurencją ze strony chińskich producentów sprawił, że wiele firm, w tym znaczących graczy, musiało zakończyć produkcję. Na rynku skoncentrowanej energii słonecznej (ang. concentrated solar power, CSP) firmy zajmujące się rozwojem technologii koncentrują się na innowacjach i obniżaniu kosztów produkcji.
Więcej
-
W Polsce zaczyna się biogazowy boom?
2012-12-06W tym roku uruchomiono w naszym kraju kilkanaście nowych biogazowni rolniczych. W budowie jest 29 kolejnych, a w zaawansowanych przygotowaniach i planach – aż 319 (dane z ostatnio opublikowanego raportu firmy doradczej Bio Alians). Czy to początek biogazowego boomu w Polsce?
Więcej
-
Kto o czym mówi na COP
2012-12-06Tym razem zamiast bardziej osobistej relacji Urszula Stefanowicz przedstawia cytaty z wypowiedzi polityków (i nie tylko) z COP 18. Do przemyślenia i pod rozwagę. Zaczyna od wypowiedzi sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-moona z otwarcia części spotkania "wysokiego szczebla", które rozpoczęło się 4 grudnia br.
Więcej
-
Potrzebne dobre prawo dla energii ze źródeł odnawialnych
2012-12-06Ograniczenie konkurencyjności energii ze źródeł odnawialnych i wzrost ryzyka inwestycyjnego to zdaniem przedstawicieli sektora OZE konsekwencje wprowadzenia przepisów projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii, zaprezentowanej przez Ministerstwo Gospodarki w dn. 9 października 2012 r. Mimo, że wynikający z zobowiązań unijnych termin implementacji ustawy minął w grudniu 2010 r., projekt nie spełnia wymagań określonych dyrektywą UE w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych i wymaga dalszych prac.
Więcej
-
Europa ma klimatyczny wybór!
2012-12-06Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii są kluczowe dla osiągnięcia unijnego celu redukcji emisji w 2050 roku – wynika z najnowszego raportu WWF. Jednak Unia Europejska musi działać już teraz, jeżeli chce osiągnąć postawiony sobie cel redukcji o 85-90% za niecałe cztery dekady i zostać rzeczywistym "klimatycznym" liderem.
Więcej
-
Ekstremalne zjawiska pogłębią dysonans rozwojowy
2012-12-05Jeśli nie zarzucimy obecnego sposobu gospodarowania i nie podejmiemy zdecydowanych działań, ziemska temperatura do końca tego stulecia podniesie się o 4°C, w porównaniu do epoki przedindustrialnej – wynika z najnowszego raportu Banku Światowego. Gwałtowny wzrost temperatury wywoła szereg katastrofalnych zjawisk pogodowych, które najdotkliwiej odczują państwa nierozwinięte.
Więcej
-
Drugi tydzień szczytu klimatycznego COP 18
2012-12-05"Podwińcie rękawy, jest wiele do zrobienia!" – nawołuje CAN International. Organizacje pozarządowe komentują dotychczasowe działania podczas negocjacji i domagają się konkretnych rozwiązań od dedydentów obradujących w Katarze.
Więcej
-
Nieprecyzyjne przepisy staną na drodze rozwoju domowych odnawialnych źródeł energii?
2012-12-05Obecna polityka polskiego rządu w zakresie OZE ma na celu promowanie rozproszonej, małej energetyki odnawialnej. Na drodze do rozwoju domowej zielonej energetyki mogą jednak stanąć niejasne przepisy i ich, niekorzystne dla inwestorów, interpretowanie przez lokalnych urzędników.
Więcej
-
Nowa Zelandia nadal na prowadzeniu
2012-12-04Do końca negocjacji pozostały cztery dni. Kto zdobędzie nagrodę "Dinozaura Roku"? Na czoło stawki wysunęła się niespodziewanie Nowa Zelandia, która uzbierała już pięć wyróżnień. Tuż za nią plasuje się Kanada z trzema Skamielinami. Jedną nagrodę zdobyła także Polska.
Więcej
-
Przydomowa biogazownia rolnicza – czy to ma sens?
2012-12-04W Chinach jest kilka milionów wykonanych tanim kosztem, chałupniczo, małych rolniczych instalacji biogazowych. Z kolei na Zachodzie coraz więcej ludzi buduje sobie na własną rękę maleńkie przydomowe biogazownie, w których przetwarza część swych domowych śmieci (odpadki organiczne). Pierwsze takie instalacje powstają też w Polsce. Czy ich budowa u nas się opłaci?
Więcej
-
Komisja Europejska domaga się kary dla Polski. Grozi nam ponad 1 mln euro za każdy tydzień opóźnienia we wdrożeniu dyrektyw
2012-12-04W ciągu kilku lub kilkunastu miesięcy Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu może nałożyć na Polskę karę za to, że nie wdrożyła unijnych dyrektyw. Chodzi o dyrektywy dotyczące gazu i energii elektrycznej, które składają się na tzw. trzeci pakiet energetyczny, mający doprowadzić do liberalizacji europejskiego rynku i zwiększyć prawa konsumentów. Za każdy dzień zwłoki we wprowadzaniu unijnego prawa Polsce grozi łącznie ponad 170 tys. euro.
Więcej
-
Są dodatkowe pieniądze na transport
2012-12-04Ponad 1,2 mld euro dodatkowo przekaże Komisja Europejska na finansowanie projektów infrastrukturalnych dla wszystkich rodzajów transportu: powietrznego, kolejowego, drogowego i wodnego oraz logistyki i inteligentnych systemów transportowych we wszystkich państwach członkowskich UE.
Więcej
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności