- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Niskoemisyjna Polska. Od idei do działania (19167)
2015-12-21Drukuj
Tytuł materiału zapożyczyliśmy od tytułu najnowszej publikacji Instytutu na rzecz Ekorozwoju, która powstała na zakończenie projektu „Środy z Böllem”. Jest ona rozwinięciem zagadnień związanych z transformacją polskiej gospodarki w kierunku niskoemisyjności, które kilka lat temu przedstawione zostały w raporcie „2050.pl - podróż do niskoemisyjnej przyszłości”.
Przed społecznością świata stoi jedno z najważniejszych wyzwań jak poradzić sobie z postępującymi zmianami klimatu globalnego. Aby ograniczyć tempo globalnego ocieplania klimatu do 2oC, a po Szczycie klimatyczny w Paryżu może nawet do 1,5oC, wymaga znacznych redukcji emisji gazów cieplarnianych. Radykalne ograniczenie tych emisji oznacza uniezależnienie gospodarek od paliw kopalnych. Osiągnięcie tak znaczącej zmiany nie będzie rozwiązaniem łatwym i szybkim. Taki proces będzie kosztowny ale jednak zaniechanie tych działań czy znaczne odłożenie w czasie może świat kosztować jeszcze więcej. Przekształcenie gospodarki w kierunku niskoemisyjności stanowi jedno z najważniejszych wyzwań gospodarczych i środowiskowych stojących przed Unią Europejską i jej państwami członkowskimi.
Dr Andrzej Kassenberg odnosząc się do efektów zakończonego niedawno w Paryżu Szczytu Klimatycznego, gdzie gospodarki niskoemisyjna odgrywa pierwszoplanową rolę mówi: - To bardzo ważne wydarzenie ukierunkowuje gospodarkę świata na cały XXI w. Podkreśla jednocześnie, że m.in. „już tysiąc miast” na całym świecie zadeklarowało, że obierają właśnie ten kierunek rozwoju i przewidują w roku 2050 zaspokoić potrzeby energetyczne w 100% ze źródeł odnawialnych.
Na tym tle rodzi się pytanie co to oznacza dla Polski. W roku 2013 Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych i Instytut na rzecz Ekorozwoju dzięki wsparciu ze strony Europejskiej Fundacji Klimatycznej zaprezentował w raporcie „2050.pl - podróż do niskoemisyjnej przyszłości” mapę drogową dla Polski . Celem przyświecającym autorom dokumentu było znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak modernizować Polskę, aby droga ograniczenia emisji była równocześnie drogą przekształcenia Polski w kraj bardziej konkurencyjny, wysokorozwinięty i zamożny, a przy tym odpowiedzialny i dbający o środowisko. Dwa lata później Ministerstwo Gospodarki opublikowało Narodowy Program Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej. Celem głównym Programu jest taki rozwój gospodarczy, który zapewnieni zrównoważony rozwoju kraju, a jego realizacja opierać się na koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym.
Nawiązując do raportu pt. „2050.pl - podróż do niskoemisyjnej przyszłości”, jak i do opracowania Ministerstwa Gospodarki należy postawić kluczowa dla końcowego sukcesu, kwestię wdrażania zapisów w tych dokumentach zawartych. A dotyczyły one kilku najważniejszych dla niskoemisyjnej transformacji obszarów: energetyki, transportu, rolnictwa, leśnictwa, przemysłu i gospodarki odpadami. Zakończonym właśnie projektem „Środy z Böllem” Instytut na rzecz Ekorozwoju we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie rozpoczął dyskusję, której celem było budowanie świadomości publicznej, gospodarczej i politycznej w zakresie gospodarki niskoemisyjnej. W ramach projektu zorganizowano cztery spotkania ekspertów z reprezentujących różne instytucje z obszarów najważniejszych dla niskoemisyjnej transformacji. Łącznie w spotkaniach wzięło udział 50 osób. Swobodna i wielowątkowa dyskusja podczas tych debat pozwoliła na wypracowanie interesującego materiału, który w formie syntetycznej zawarty został w publikacji „ „Niskoemisyjna Polska – od idei do działania”.
Jej zawartość w formacie .pdf mogą Państwo pobrać poniżej.
Pliki do pobrania
Podziel się swoją opinią
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności