- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Polecane publikacje
-
Rekordowe emisje w 2010 roku stawiają cel 2oC pod znakiem zapytania
2011-06-02W 2010 roku emisje gazów cieplarnianych osiągnęły rekordową w historii wartość i wyniosły 30,6 Gt ekwiwalentu CO2 – wyliczyła Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA). Stało się tak pomimo kryzysu ekonomicznego i niektórych przewidywań, że wskutek niego emitować będziemy mniej.
Więcej
-
Rower z klimatem
2011-06-02Zwykli ludzie, podejmując nawet drobne działania, także mogą przeciwdziałać zmianom klimatycznym – twierdzi w rozmowie z ChronmyKlimat.pl Dominik Dobrowolski, który już 15 czerwca z tym przesłaniem rusza na rowerze do Brukseli. Wyprawa pod hasłem "Stop CO2 – Rusz się", która zakończy się tuż przed objęciem przez Polskę przewodnictwa w Radzie Europejskiej, ma też zwrócić uwagę polityków na problemy klimatu.
Więcej
-
Klimat dla klimatu
2011-06-02Działania samorządów na rzecz ochrony klimatu to nie tylko moda, ale sposób na podnoszenie standardu życia mieszkańców miast i gmin – mówi Jerzy Zająkała, wójt Łubianki w rozmowie dla Serwisu Samorządowego PAP.
Więcej
-
Gazowa nagonka na ekologów
2011-06-02WWF Polska jest jedną z czterech organizacji ekologicznych, które dziś skierowały do Ministerstwa Gospodarki list otwarty z prośbą o wyjaśnienie wypowiedzi ministerialnego urzędnika sugerującego, że organizacje ekologiczne otrzymują pieniądze od rosyjskich koncernów energetycznych. Sygnatariusze listu są zdumieni, że administracja państwowa zaczyna włączać się w agresywną kampanię potężnego lobby zainteresowanego eksploatacją gazu łupkowego. Żądają też ujawnienia konkretnych informacji będących rzekomo w posiadaniu Ministerstwa Gospodarki i podania ich treści oraz źródła do wiadomości publicznej.
Więcej
-
Woda ognista, czyli na gazie (łupkowym)
2011-06-01Po raz pierwszy badanie naukowe wiąże wydobycie gazu łupkowego z występowaniem tak poważnego zanieczyszczenia wody, że woda z kranu może się zapalić. Recenzowana praca opublikowana w "Proceedings of the National Academy of Sciences" stanowi przełomowy głos w debacie nad bezpieczeństwem wierceń i zaczyna wypełniać lukę informacyjną, która utrudniała prawnikom i opinii publicznej rozpoznanie zagrożeń.
Więcej
-
Innowacyjne technologie na rynku energii geotermalnej przyspieszą rozwój tego sektora - uważa Frost & Sullivan
2011-06-01Pozyskiwanie energii geotermalnej jest jedną z najczystszych dostępnych technologii, która może generować energię elektryczną przy niewielkiej lub zerowej emisji gazów cieplarnianych. Jednak czasochłonność, wysokie koszty i ryzyko związane z budową elektrowni geotermalnej ograniczają rozwój rynku. Najnowsze, opracowywane przez naukowców rozwiązania technologiczne pozwalają na łatwiejszy dostęp do źródeł, a także ograniczenie kosztów i czasu wiercenia.
Więcej
-
"Train of Ideas" z Hamburga w tournee po Europie
2011-06-01Od 31 maja warszawiacy przez 5 dni będą mogli spojrzeć w przyszłość: „Train of Ideas” zatrzyma się na Placu Defilad, aby zaprezentować wystawę "Visions for Future Cities", która dostępna będzie w czterech językach.
Więcej
-
Znamy już zwycięzców konkursu "Energooszczędni"!
2011-06-01W konkursie zorganizowanym przez polski oddział międzynarodowej organizacji studenckiej Oikos International wzięły udział akademiki z czterech największych warszawskich uczelni: UW, PW, SGH i SGGW.
Więcej
-
Bank Światowy rozpoczął sprzedaż CER za pośrednictwem platformy aukcyjnej
2011-05-31Zainteresowanie wystawionymi 18 maja br. na aukcję certyfikatami redukcji emisji (CER) przerosło oczekiwania zarówno Banku Światowego, jak i platformy aukcyjnej BlueNext, za pośrednictwem której odbywała się sprzedaż. Pozyskiwanie pieniędzy dla Funduszu Adaptacyjnego po raz pierwszy odbyło się w takiej formie.
Więcej
-
Plusy programu dopłat do kolektorów zdaniem prezesa IEO
2011-05-31Jak zdaniem Grzegorza Wiśniewskiego z Instytutu Energetyki Odnawialnej program 45% dopłat do solarów wpływa na rozwój polskiego rynku kolektorów słonecznych?
Więcej
-
Coraz więcej Google w zielonej energii
2011-05-31Google coraz mocniej zaznacza swoją obecność na globalnym rynku energetyki odnawialnej. Dzięki temu do branży OZE płyną setki milionów dolarów.
Więcej
-
Konkurs dla gmin "Lider Zielonej Energii"
2011-05-31Projekt edukacyjny "Nasza Gmina Chroni Klimat" zaprasza do udziału w konkursie "Lider Zielonej Energii". Konkurs adresowany jest do gmin, we współpracy z innymi instytucjami i organizacjami, zainteresowanymi wspieraniem energetyki odnawialnej na potrzeby lokalnego rozwoju.
Więcej
-
Ekosystemy a czynniki zmieniające klimat
2011-05-31Międzynarodowy zespół naukowców pracujący pod kierunkiem Instytutu Nauk Morskich im. Leibniza (IFM-GEOMAR) w Niemczech odkrył, że oddziaływanie zmian klimatycznych jest silnie wspomagane przez wysoce złożone interakcje zachodzące w ekosystemach w relatywnie krótkim czasie. Wyniki badań, opublikowane w czasopiśmie "Advances in Marine Biology", pomogą rozwikłać tajemnicę, jak mieszkańcy morza walczą ze zmianami na naszej planecie.
Więcej
-
Wyzwanie niewiary
2011-05-30W ostatnim czasie okazało się, że Unia Europejska po raz kolejny zaskoczyła Polskę swoją polityką, tym razem w sprawie klimatu. Europa dwóch prędkości to termin jak najbardziej właściwy w odniesieniu do Polskiej polityki klimatycznej (Polska występuje w roli ślimaka). Otóż Polska polityki w zakresie klimatu i energii praktycznie nie wypracowała, a decyzje klimatyczno-energetyczne zbyt często zależą od siły i głębokości wiary.
Więcej
-
Litwa: gaz łupkowy szansą na bezpieczeństwo energetyczne?
2011-05-30Zdaniem Arvydasa Sekmokasa, litewskiego ministra energetyki, Litwa powinna zrobić wszystko, żeby eksploatować swoje złoża gazu łupkowego. Według naukowców z Litewskiego Instytutu Geologii zasoby gazu w łupkach znajdujące się na terenie Litwy mogą zaspokoić zapotrzebowanie na energię w tym kraju w ciągu najbliższych 30-50 lat.
Więcej
-
Niemiecki gwóźdź do trumny energetyki jądrowej
2011-05-3030 maja br. niemiecki rząd ogłosił decyzję o natychmiastowym i trwałym wygaszeniu ośmiu siłowni oraz o zamknięciu reszty elektrowni jądrowych w kraju do 2022 r. To ważny krok, który potwierdza, że budowanie nowoczesnej gospodarki musi być oparte o odnawialne źródła energii i efektywność energetyczną, a nie o drogą i niebezpieczną energetykę jądrową
Więcej
-
Transparentne zasady handlu emisjami
2011-05-30Stworzenie przejrzystych regulacji, które dotyczą m.in. zasad rozporządzania uprawnieniami do emisji, a także włączenia do systemu operacji lotniczych wykonywanych przez operatorów statków powietrznych – to główne cele uchwalonej 26 maja br. przez Senat ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.
Więcej
-
Powstanie biogazownia w Milejczycach
2011-05-29Do budowy biogazowni rolniczej w województwie podlaskim przygotowuje się firma Bioenergy.
Więcej
-
Stany Zjednoczone inwestują w energię wiatrową
2011-05-29Rząd amerykański przedstawił niedawno plany dotyczące inwestycji w przybrzeżne farmy wiatrowe. Ogłosił także, że w najbliższych pięciu latach na badania i rozwój wykorzystania przybrzeżnej energii wiatru przeznaczone zostanie 50,5 mln dolarów. Celem jest osiągnięcie przed 2020 rokiem 10 GW możliwych mocy produkcyjnych.
Więcej
-
Dotacje na OZE w województwie zachodniopomorskim
2011-05-28WFOŚiGW w Szczecinie przeznaczy 35 mln zł na dofinansowanie inwestycji związanych z produkcją energii ze źródeł odnawialnych.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności