- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Polecane publikacje
-
Ekobiuro – to się opłaca
2012-12-15Oszczędzanie w biurze jest działaniem przyszłościowym – nie tylko poprawia finanse firmy, ale przede wszystkim zapobiega dalszej degradacji środowiska naturalnego. Firmy, instytucje publiczne i organizacje pozarządowe podejmujące ekologiczne działania zostały dzisiaj nagrodzone w ogólnopolskim konkursie Ekobiuro, organizowanym przez Fundację Aeris Futuro.
Więcej
-
PiS nadal chce odsunąć farmy wiatrowe o 3 km od zabudowań. Nawet te istniejące
2012-12-15Sejm zajmuje się projektem ustawy mającej na celu uniemożliwienie budowy farm wiatrowych w odległości bliższej niż 3 km od zabudowań.
Więcej
-
Gdyby nie biogazownia w Liszkowie, nie byłoby większości protestów
2012-12-14Instalacja w Liszkowie jest jak dotąd jedyną biogazownią rolniczą w Polsce, która zatruwała fetorem okolicę. Zatruwała, bo źle ją zaprojektowano i popełniono bardzo poważne błędy podczas jej eksploatacji. Niestety, przez tę jedną nieudaną instalację po całym kraju rozeszła się fama, że "biogazownie śmierdzą". A to walnie przyczyniło się do protestów mieszkańców przeciwko ich budowie.
Więcej
-
System za 300 mln zł ostrzeże przed powodzią już za dwa lata
2012-12-14Informatyczny System Osłony Kraju zacznie działać w 2015 roku, ale mapy zagrożenia mają być gotowe pod koniec przyszłego roku. Specjalna aplikacja będzie ostrzegać m.in. przed powodziami lub zagrożeniami dla energetyki. Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej do 19 grudnia czeka na oferty w przetargu na budowę systemu. Koszt inwestycji to 300 mln zł, z czego zdecydowana większość będzie pochodziła ze środków unijnych.
Więcej
-
Mapa drogowa dla polskich łupków
2012-12-14Opodatkowanie przedsięwzięć biznesowych związanych z wydobyciem gazu dopiero w momencie osiągnięcia rentowności, wydłużenie okresów rozliczenia strat, amortyzowanie nakładów inwestycyjnych od momentu rozpoczęcia produkcji i uzależnienie nowych podatków od produktywności złóż – proponuje PKPP Lewiatan w liście skierowanym do premiera Donalda Tuska. W przygotowaniu postulatów podatkowych uczestniczyli także eksperci podatkowi PwC.
Więcej
-
Czy można uniknąć przekroczenia granicy +2oC?
2012-12-13Dotychczasowe zobowiązania redukcyjne zadeklarowane przez strony Konwencji Klimatycznej nie wystarczą, by powstrzymać zmiany klimatu. Światowe emisje CO2 rosną w takim tempie, że utrzymanie wzrostu średniej globalnej temperatury na poziomie 2°C staje się coraz mniej realne – ostrzega raport UNEP.
Więcej
-
Günter Verheugen: Polska powinna postawić na gaz. Szczególnie gaz łupkowy
2012-12-13– Unijna polityka jest przeciwna węglowi a faworyzuje gaz, dlatego Polska powinna postawić na to drugie źródło energii. Szansą jest przede wszystkim gaz łupkowy – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Günter Verheugen, były komisarz UE ds. przemysłu i przedsiębiorczości. W ramach Unii Europejskiej trwają prace nad stworzeniem zasad regulujących te kwestie. Jeśli wydobycie surowca będzie możliwe bez szkody dla środowiska, będzie to szansa na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego UE.
Więcej
-
Polityka UE w zakresie jakości powietrza – trwają konsultacje społeczne
2012-12-13Komisja Europejska przeprowadza konsultacje publiczne na temat najlepszego sposobu poprawy jakości powietrza w Europie. Przez najbliższe dwanaście tygodni zainteresowane strony będą mogły wyrazić swoją opinię na temat sposobów zapewnienia pełnego wdrożenia istniejących ram, ich ulepszenia i uzupełnienia działaniami wspierającymi.
Więcej
-
PSEW: Polski wiatr znacznie tańszy niż atom
2012-12-13Stały i szybki postęp technologiczny, poprawiające się wskaźniki ekonomiczne i coraz lepsza wydajność elektrowni wiatrowych, przy zerowym koszcie paliwa. Według Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej nasz kraj znalazł się w miejscu, gdzie należy jednoznacznie wybrać przyszłość energetyczną – albo nadal wspieramy rozwój źródeł odnawialnych, inwestując przede wszystkim w najbardziej rentowne źródło energii, jakim jest wiatr, albo stawiamy na atom.
Więcej
-
Dalsze opóźnienia we wdrażaniu unijnych dyrektyw dotyczących efektywności energetycznej zagrożą wykorzystywaniu Funduszy Europejskich – ostrzegają eksperci
2012-12-12W poniedziałek w Warszawie odbyła się konferencja, zorganizowana przez Instytut na rzecz Ekorozwoju, poświęcona nowej dyrektywie w sprawie efektywności energetycznej (2012/27/WE). Jej zapisy weszły życie na początku grudnia br., a kraje członkowskie UE do 5 czerwca 2014 roku maja czas na ich wdrożenie w swoim prawodawstwie.
Więcej
-
Europejscy producenci samochodów „wyprzedzają” konkurentów z Azji w ekologicznym wyścigu
2012-12-12Z najnowszej analizy Transport & Environment wynika, że europejskie samochody coraz lepiej oszczędzają paliwo – jednak głównie na testach, a nie w rzeczywistym ruchu. Niestety, kupowane w Polsce nowe samochody są jednymi z mniej ekologicznych w całej Unii.
Więcej
-
Protokół z Kioto przedłużony – Ministerstwo Środowiska o COP 18
2012-12-12W sobotę, 8 grudnia zakończyła się konferencja klimatyczna ONZ COP 18. Najważniejszym osiągnięciem szczytu jest zgoda w sprawie przedłużenia protokołu z Kioto do 2020 r. (tzw. drugi okres rozliczeniowy). Delegaci zobowiązali się także do dalszych rozmów dotyczących finansowania redukcji emisji gazów cieplarnianych w krajach rozwijających się.
Więcej
-
Ustawa o OZE szansą dla mikroinstalacji?
2012-12-12Gdy oczekiwana ustawa o odnawialnych źródłach energii wejdzie w życie, przedsiębiorcy z branży energetycznej będą musieli skorygować swoje plany biznesowe. Indywidualni konsumenci będą mogli natomiast pomyśleć o mikroinstalacjach.
Więcej
-
Politycy nie zadbali o klimat w Katarze
2012-12-11W roku, w którym mieszkańcy wielu regionów świata, zarówno biednych jak i bogatych, szczególnie boleśnie doświadczyli skutków zmian klimatu, uczestnicy klimatycznego szczytu w Doha zawiedli na każdym polu – uważa międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF.
Więcej
-
Subsydia dla paliw kopalnych podważają cele ONZ
2012-12-11Plany Narodów Zjednoczonych, aby do 2030 roku podwoić ilość energii produkowanej przez odnawialne źródła i zapewnić dostęp wszystkim do zrównoważonej energii mogą spełznąć na niczym z powodu wciąż rosnącego wsparcia dla paliw kopalnych. W ostatnich trzech latach subsydia te wzrosły prawie dwukrotnie – z 232 mld do 405 mld euro.
Więcej
-
Krótkotrwała euforia cenowa i kontynuacja trendu spadkowego cen uprawnień do emisji CO2 w listopadzie
2012-12-11Miesięczna amplituda wahań średnich cen uprawnień EUA na rynkach spotowych w listopadzie wyniosła 2,77 euro. Przy współczynniku zmienności na poziomie 10,78%, spotowe ceny uprawnień EUA wahały się w przedziale 6,25-9,02 euro, a wolumen obrotów wzrósł prawie dwukrotnie do 13,3 mln. Wyższy współczynnik zmienności obserwowaliśmy na rynku jednostek CER (15,2%). Ich ceny zmieniały się pomiędzy 0,73 a 1,15 euro, a miesięczny wolumen ukształtował się na poziomie 693 tys.
Więcej
-
Polscy naukowcy patentują ekologiczną metodę wydobywania gazu łupkowego
2012-12-11Zamiast wtłaczania pod ziemię dużych ilości wody z chemikaliami można użyć dwutlenku węgla. Dzięki temu nie ma problemu z zanieczyszczeniem wód gruntowych przy wydobywaniu gazu łupkowego, a dodatkowo magazynowany jest dwutlenek węgla. Naukowcy z warszawskiej Wojskowej Akademii Technicznej właśnie patentują nową metodę szczelinowania. Zainteresowany jest nią Polimex i Jastrzębska Spółka Węglowa.
Więcej
-
Nowy projekt planu działań dotyczącego środowiska do 2020
2012-12-10Komisja Europejska przygotowała projekt nowego Environmental Action Plan (EAP) do 2020 roku, zatytułowany "Jak żyć dobrze, w granicach naszej planety" ("Living well, within the limits of our planet"). Dokument ma wyznaczyć kierunki polityki środowiskowej do 2020 roku, idącej w stronę zielonego rozwoju gospodarczego Europy.
Więcej
-
Morska energetyka wiatrowa szansą na wzrost i nowe miejsca pracy
2012-12-10Morska energetyka wiatrowa to istotne źródło energii, które może przyczynić się do wzrostu tworzenia nowych miejsc pracy – przekonywał minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomir Nowak podczas VII Forum Energetycznego w Sopocie.
Więcej
-
SLD przygotowuje własny projekt ustawy o OZE
2012-12-10Odnawialne źródła energii powinny uzyskać właściwą pozycję w procesie modernizacji i rozbudowy polskiej gospodarki, jednak obecny rząd zdaje się dążyć do likwidacji tego sektora energetyki – uważa Leszek Miller. Dlatego SLD przedstawi w przyszłym tygodniu własny projekt ustawy o OZE.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności