Aktualności

Pasywny biurowiec Euro-Centrum w Katowicach (18263)

2015-02-27

Drukuj
galeria

fot. Euro-Centrum Park Naukowo-Technologiczny

Pasywny biurowiec otwarty w lutym 2014 r. to kolejna z energooszczędnych inwestycji zrealizowanych w ramach katowickiego Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum. Ten wyposażony w nowoczesne laboratoria obiekt zużywa 8 razy mniej energii niż tradycyjne budynki.

Rodzaj inwestycji: Pasywny budynek biurowo-usługowo-laboratoryjny.

Inwestor: Euro-Centrum Park Naukowo-Technologiczny.

Projektant i wykonawca: Projekt budynku przygotowała pracownia architektoniczna Projekt Grupa Sławomir Kostur. W realizacji projektu brało udział kilku wykonawców.

Lokalizacja: Budynek zlokalizowany jest w zachodnio-południowej części Katowic (woj. śląskie), przy ul. Ligockiej 103.

Opis inwestycji: Budynek pasywny został wybudowany w ramach kompleksu nowoczesnych budynków o charakterze biurowym, usługowym i konferencyjno-wystawowym, które tworzą Euro-Centrum Park Przemysłowy i Euro-Centrum Park Naukowo-Technologiczny. W 2009 r. na terenie inwestycji powstał także biurowiec energooszczędny, którego zapotrzebowanie na energię do ogrzewania wynosi 32 kWh/m2/rok.

Oddany do użytkowania w 2014 roku budynek pasywny jest siedzibą Euro-Centrum Parku Naukowo-Technologicznego, który w swojej działalności koncentruje się na rozwoju technologii energooszczędnych i OZE. W 5-kondygnacyjnym budynku (o powierzchni użytkowej 7 500 m2) zaplanowano nie tylko pomieszczenia administracyjno-biurowe, ale także sale konferencyjno-szkoleniowe oraz technologiczne laboratoria. W obiekcie utworzono m.in. laboratorium procesów w budownictwie energooszczędnym (umożliwiające ocenę materiałów budowlanych np. pod kątem ich odporności na działanie czynników zewnętrznych czy szybkość starzenia się) oraz laboratorium właściwości cieplnych budynków (służące do badania występowania mostków cieplnych, szczelności budynku, poziomu hałasu, natężenia światła czy komfortu cieplnego). W budynku utworzono także laboratorium inteligentnych sieci energetycznych, stację klimatyczno-meteorologiczną oraz nowoczesne centrum gromadzenia i przetwarzania danych.

Pasywny biurowiec (fot. Euro-Centrum Park Naukowo-Technologiczny)

Z zasobów dostępnych w budynku pasywnym mogą korzystać firmy technologiczne, które prowadzą działalność badawczą, rozwojową lub innowacyjną, przy czym priorytetowo traktowane są przedsiębiorstwa o profilu związanym z poszanowaniem energii, odnawialnymi źródłami energii i nowoczesnymi technologiami informatycznymi.

Przeszklone wejście do siedziby Parku Naukowo-Technologicznego (fot. Euro-Centrum Park Naukowo-Technologiczny)

Budowa biurowca rozpoczęła się w sierpniu 2011 roku, a jego oficjalne otwarcie nastąpiło w lutym 2014. W maju 2013 roku projekt został wyróżniony nagrodą „Green Building 2013”, przyznawaną przez Komisję Europejską najbardziej energooszczędnym budynkom w Europie.

Zastosowane rozwiązania energooszczędne i technologie OZE: Budynek został zaprojektowany z zachowaniem głównych zasad budownictwa pasywnego, tak aby możliwie ograniczyć straty ciepła i jednocześnie zmaksymalizować zyski solarne. Zwarta bryła minimalizuje ryzyko powstawania mostków termicznych, a duże przeszklenia umożliwiają wykorzystanie zysków ciepła z promieniowania słonecznego i zapewniają dostęp naturalnego światła. Aby zwiększyć wykorzystanie światła dziennego przy projektowaniu układu komunikacyjnego wykorzystano centralne przeszklenie, a pomieszczenia biurowe przewidziano w obwodzie budynku.

Centralne przeszklenie zapewniające dopływ światła dziennego (fot. Euro-Centrum Park Naukowo-Technologiczny)

W celu ograniczenia strat cieplnych w budynku zastosowano ponadstandardową izolację termiczną (np. ściany zewnętrzne ocieplono styropianem o grubości 30 cm) oraz energooszczędne trzyszybowe okna (o współczynniku przenikania ciepła dla okna Uw=0,7 W/m2K), wyposażone w zewnętrzne żaluzje, które chronią przed przegrzewaniem się pomieszczeń.

Zewnętrzne żaluzje oraz panele fotowoltaiczne umieszczone na fasadzie budynku i w pasach międzyokiennych (fot. Euro-Centrum Park Naukowo-Technologiczny)

W budynku zastosowano system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (z rekuperatorem pozwalającym odzyskać z wywiewanego powietrza 80% energii cieplnej). Do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń wykorzystywany jest system składający się z sond geotermalnych (umieszczonych 50 m pod ziemią), instalacji pomp ciepła i stropów grzewczo-chłodzących BKT (wypełnionych w zależności od pory roku ciepłą lub zimną wodą).

Kaskada pomp ciepła (fot. Euro-Centrum Park Naukowo-Technologiczny)

W budynku zamontowano także 10 próżniowych paneli kolektorów słonecznych, które wykorzystywane są do podgrzewania wody użytkowej i wspomagania systemu grzewczego. Istotnym elementem projektu są także panele fotowoltaiczne, umożliwiające produkcję energii elektrycznej. Ogniwa fotowoltaiczne umieszczono zarówno na dachu (231 modułów), jak i elewacji (108 modułów pionowo na fasadzie i 80 modułów ustawionych pod kątem w pasach międzyokiennych). Zastosowano także 36 ruchomych modułów fotowoltaicznych (zamontowanych na trzech ruchomych platformach, tzw. trackerach), które śledzą pozorną wędrówkę słońca i dostosowują swoje położenie w celu maksymalizacji ilości produkowanej energii. Różny sposób montowania paneli fotowoltaicznych spełnia w projekcie także funkcje badawcze, pokazując w jaki sposób położenie modułów przekłada się na produkcję prądu. Moc całej instalacji fotowoltaicznej to 107 kWp, co w założeniu ma pokryć roczne zapotrzebowanie na energię systemów technologicznych budynku, a więc ogrzewania, chłodzenia i wentylacji.

Ruchome moduły fotowoltaiczne (fot. Euro-Centrum Park Naukowo-Technologiczny)

Optymalizację zużycia energii zapewnia system zarządzania budynkiem BMS, który reguluje pracę poszczególnych urządzeń i kontroluje warunki panujące w budynku.

Prezentacja systemów zastosowanych w pasywnym budynku (źródło: Euro-Centrum Park Naukowo-Technologiczny)

Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań do produkcji energii opartej na źródłach odnawialnych w połączeniu ze znaczącym obniżeniem jej zapotrzebowania sprawiło, że budynek jest niemal samowystarczalny energetycznie. Zapotrzebowanie na energię do ogrzewania wynosi 15 kWh/m2/rok, zaś zapotrzebowanie na energię pierwotną 82 kWh/m2/rok.

Koszty wykonania, koszty eksploatacji oraz przewidywany okres zwrotu inwestycji: Całkowity koszt inwestycji (wzniesienie budynku oraz jego wyposażenie) to 35,8 mln zł. Projekt został dofinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego1. Realizacja projektu w standardzie pasywnym podniosła koszty budowy o ok. 5% w porównaniu do standardowego budownictwa. Budynek został otwarty 28 lutego 2014 r. Roczne doświadczenia z użytkowania budynku dowodzą niskich kosztów jego eksploatacji. Opłaty za energię grzewczą wynoszą ok. 1000 zł miesięcznie. W przypadku tego rodzaju budownictwa przewidywany czas zwrotu inwestycji wynosi ok. 4-6 lat.

Przeszkody w realizacji inwestycji i problemy podczas budowy: Pod koniec 2012 r. ogłoszono upadłość ówczesnego generalnego wykonawcy inwestycji. Konieczność przeprowadzenia przetargów i wyłonienia kolejnych wykonawców opóźniła finał inwestycji, który pierwotnie planowany był na 2013 r.

Przypisy:
1. Powstanie budynku pasywnego zostało dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w związku z realizacją projektu „Utworzenie Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum – rozwój i zastosowanie nowych technologii w obszarze poszanowania energii i jej odnawialnych źródeł”.

 

ChronmyKlimat.pl
Energooszczędne 4 kąty


Udostępnij wpis swoim znajomym!



Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej