ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Dobre przykłady

Energooszczędny biurowiec Euro-Centrum w Katowicach (15900)

2013-07-05

Drukuj
galeria

Od kwietnia 2009 roku na terenie Euro-Centrum Parku Przemysłowego w Katowicach funkcjonuje energooszczędny biurowiec, który w porównaniu do standardowych budynków zużywa tylko 1/3 energii.

Rodzaj inwestycji: Energooszczędny budynek biurowy.

Inwestor: Euro-Centrum Park Przemysłowy.

Projektant i wykonawca: Autorem projektu była pracownia architektoniczna Projekt Grupa Sławomira Kostura, aranżację wnętrz przygotowała pracownia Art-Design Grażyny i Tomasza Zarzyckich. Wykonawcą budowy była firma Inwestdom.

Lokalizacja: Biurowiec zlokalizowany jest przy ul. Ligockiej w Katowicach (woj. śląskie).

Opis inwestycji: Energooszczędny biurowiec wchodzi w skład kompleksu nowoczesnych budynków o charakterze biurowym, usługowym i konferencyjno-wystawowym, które tworzą Euro-Centrum Park Przemysłowy i Euro-Centrum Park Naukowo-Technologiczny.
 
biurowiec 2Energooszczędny biurowiec (fot. Euro-Centrum Park Przemysłowy).

W trzypiętrowym budynku o powierzchni 2 404 m2 znajduje się 40 lokali biurowych, zapewniających miejsce do pracy dla ok. 150 osób. Dodatkowo foyer budynku może być wykorzystywane jako przestrzeń ekspozycyjna. Z biurowca korzystają głównie małe i średnie przedsiębiorstwa, działające w sektorze technologii energooszczędnych oraz branży informatycznej. Budynek wykorzystywany jest w dni robocze, w weekendy zaś system przechodzi w stan uśpienia. Projekt budynku powstał w oparciu o pomysł austriackiego biura Weizer Energie – Innovations – Zentrum, który został zaadaptowany do lokalnych warunków. Biurowiec został oddany do użytku w kwietniu 2009 r. (budowa trwała ok. 10 miesięcy).
 
biurowiec 3biurowiec 4
Wnętrze biurowca (fot. Euro-Centrum Park Przemysłowy).

Zastosowane rozwiązania energooszczędne i technologie OZE: Na energooszczędność obiektu ma wpływ już sama jego konstrukcja. Zwarta forma zapewnia korzystną proporcję powierzchni ścian (oddających ciepło) do powierzchni pomieszczeń, które tego ciepła wymagają. Przy projektowaniu układu komunikacyjnego wykorzystano centralne przeszklenie, które zapewniając dostęp naturalnego światła, sprawia, że ciąg komunikacyjny nie wymaga za dnia dodatkowego oświetlenia. Dostęp do naturalnego światła mają także pomieszczenia biurowe, które zlokalizowane zostały „na zewnątrz”. Zaś w „środkowej” części budynku (pozbawionej okien) zaprojektowano pomieszczenia niewymagające ciągłego oświetlenia (stanowiące zaplecze socjalne).
 
biurowiec 5Centralne przeszklenie zapewniające dostęp światła (fot. Euro-Centrum Park Przemysłowy).
 
W celu ograniczenia strat cieplnych w budynku zastosowana została ponadstandardowa izolacja termiczna. Na dachu znajduje się 30 cm warstwa styropianu, w ścianach zewnętrznych 20 cm izolacja styropianowa, a na podłodze 15 cm osłona z polistyrenu. W obiekcie zastosowano okna o potrójnym szkleniu i współczynniku przenikania ciepła 0,5 W/m2K. Ponadto na południowej i zachodniej ścianie budynku umieszczono żaluzje fasadowe, które posiadają czujniki nasłonecznienia i wiatru oraz dodatkowy własny system zarządzania. W zależności od pogody uchylają się lub otwierają, a podczas burzy automatycznie składają.
 

biurowiec 6Energooszczędny biurowiec (fot. Euro-Centrum Park Przemysłowy).

Budynek wyposażony został w system BMS1, który steruje wszystkimi urządzeniami. Automatyczny system kontroluje temperaturę na poszczególnych piętrach i w zależności od panujących warunków decyduje o ewentualnym dodatkowym chłodzeniu lub grzaniu. Gdy biurowiec nie jest wykorzystywany (w dni wolne od pracy), system ten sprawia, że budynek przechodzi w stan uśpienia (elementy wentylacji są wówczas całkowicie zamykane dla zaoszczędzenia zgromadzonego wewnątrz ciepła). W budynku nie zainstalowano centralnego ogrzewania ani klimatyzacji, ogrzewanie i chłodzenie zapewnia system ogrzewania stropowego z funkcja chłodzenia BKT2 oraz pompa ciepła. System rur BKT (z chłodzącą lub grzejną wodą rozprowadzaną na poszczególne piętra) zlokalizowany jest w płytach żelbetowych o grubości 30 cm, tworzących konstrukcję budynku. Wykorzystywane są w nim właściwości akumulacyjne ścian, które latem absorbują nadmiar ciepła, a zima izolują. Ogrzewanie budynku zapewnia pompa ciepła wykorzystującą energię geotermalną. Ciepło uzyskane z gruntu ogrzewa wodę, a następnie przekazuje ją systemowi BKT. W sezonie zimowym napędzenie pompy przy zużyciu 1 kW energii elektrycznej daje 4 kW energii cieplnej. Uzupełnieniem systemu BKT jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Zamontowany na dachu rekuperator3 w sezonie zimowym odzyskuje 75% energii cieplnej z wywiewanego powietrza, latem zaś agregat wody lodowej schładza czerpane z zewnątrz powietrze, nawiewane do wnętrza biurowca.

biurowiec systemPrezentacja systemów zastosowanych w energooszczędnym biurowcu
(źródło: Euro-Centrum Park Przemysłowy).
 
Zastosowane rozwiązania sprawiają, że rocznie możliwe jest zaoszczędzenie 2/3 standardowo używanej energii. Zapotrzebowanie na energię do ogrzewania wynosi 32 kWh/m2/rok, zaś zapotrzebowanie na energię pierwotną 185 kWh/m2/rok.

Koszty wykonania, koszty eksploatacji oraz przewidywany okres zwrotu inwestycji: Koszt inwestycji (niecałe 10,5 mln zł) był o ok. 10% wyższy w porównaniu do standardowego biurowca. Budowa obiektu została dofinansowana przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Zastosowanie energooszczędnych rozwiązań sprawia, że eksploatacja budynku jest bardzo atrakcyjna ekonomicznie. Koszt ogrzewania budynku wynosi ok. 1100 zł miesięcznie (przy założeniu, że sezon grzewczy trwa 8 miesięcy w roku oraz według średniej ceny 1 kWh ciepła w latach 2010-2011 z wykorzystaniem pompy ciepła). Budynek jest eksploatowany od 4 lat. Szacuje się, że w przypadku tego rodzaju budownictwa czas zwrotu inwestycji wyniesie kilkanaście lat.

Przypisy:
1. System zarządzania budynkiem (ang. BMS - Building Management Systems).
2. System stropów aktywowanych termicznie, zwany w skrócie BKT (niem. Betonkerntemperierung).
3. Urządzenie stanowiące element instalacji wentylacyjnej, odpowiedzialne za odzyskiwanie (rekuperację) ciepła z wywiewanego powietrza.

 

ChronmyKlimat.pl
Energooszczędne 4 kąty


Udostępnij wpis swoim znajomym!



Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej