- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Opinie
Natura 2000 – Ujście Warty (21461)
2020-04-15Drukuj
Europejska Sieć Ekologiczna „Natura 2000” to obszary o najcenniejszych walorach przyrodniczych i najbardziej reprezentatywnych dla naszego kontynentu ekosystemach, położone w granicach Unii Europejskiej. Celem utworzenia Natury 2000 jest zapewnienie różnorodności biologicznej tych obszarów, poprzez ochronę siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory.
W skład Europejskiej Sieci Natura 2000 wchodzą dwa rodzaje obszarów powoływanych niezależnie od siebie: obszary specjalnej ochrony ptaków, specjalne obszary ochrony siedlisk, dla których państwa członkowskie zobowiązane są powołać obszary ich ochrony (obszary Natura 2000), które państwa członkowskie zobowiązane są chronić przez ścisłą ochronę gatunkową, które są przedmiotem zainteresowania Unii podlegając gospodarczemu użytkowaniu, które jednak może wymagać kontroli.
Objęcie danego obszaru formą ochrony, jaką jest Natura 2000 nie oznacza wyłącznie zakazów i nakazów. Jest to forma ochrony, zezwalająca na rozwój gospodarczy i inwestycje, pod warunkiem udowodnienia, że nie będą one miały znaczącego negatywnego wpływu na podmioty ochrony. Na obszarach Natura 2000 nie zabrania się zbioru grzybów, wędkowania, palenia ognisk, wstępu do lasów itd. Jest to forma przyjazna człowiekowi, która pozwala na pogodzenie ochrony przyrody z gospodarką człowieka (oczywiście inaczej wygląda sytuacja z ograniczeniami w użytkowaniu, gdy na terenie obszaru Natura 2000 występują inne formy ochrony, np. rezerwat czy park narodowy).
fot. Nocek duży
Park Narodowy „Ujście Warty” leży w środku obszaru Natury 2000 Ujście Warty. Został on utworzony w 2004 roku. Na obszarze Natura 2000 Ujście Warty występuje ok. 78 gatunków ptaków, z czego 40 to lęgowe. Dla wielu z nich Park jest ważną ostoją o randze krajowej i europejskiej, np. dla kropiatki, rybitwy rzecznej i czarnej, derkacza czy wodniczki, a większość tych populacji gnieździ się na terenie PN „Ujście Warty”.
Można też tu znaleźć kilka gatunków „naturowych” ssaków, na przykład nietoperzy (nocek duży czy mopek, które wybierają forty w okolicy Kostrzyna nad Odrą jako miejsce hibernacji, jak również ryb, bezkręgowców, roślin.
Powierzchnia Natury 2000 Ujście Warty obejmuje terasę zalewową Warty, przy jej ujściu do Odry, wraz z fragmentem doliny Odry. Znajduje się tu szereg naturalnych odnóg rzeki i sztucznie utworzonych rezerwuarów wody, z licznymi starymi kanałami odwadniającymi, oraz okresowo zalewanymi łąkami i pastwiskami.
Miejscami rosną zarośla wikliny i lasy łęgowe. Charakter roślinności występującej w ostoi jest uzależniony od intensywności zalewów.
Poza obszarem zalewowym, w ostoi znajdują się także użytkowane łąki i pola orne, jak również płaty cennych przyrodniczo muraw kserotermicznych na krawędzi pradoliny (koło Owczar i Pamięcina).
Artykuł powstał w ramach projektu „Agroturystyka w sieci natury” nr POIS.02.04.00-00-0083/16 dofinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w ramach działania 2.4 „Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna”, oś priorytetowa II „Ochrona środowiska w tym adaptacja do zmian klimatu” na podstawie Umowy o dofinansowanie nr POIS.02.04.00-00-0083/16-00.
Podobne artykuły
- Wakacje? Kierunek Agroturystyka
Od kilku lat coraz większą popularnością cieszą się wypoczynki na łonie natury. Powstaje coraz więcej gospodarstw agroturystycznych, dzięki którym możemy w ciekawy i przyjemny sposób odnaleźć się w innej rzeczywistości. Dlaczego warto odwiedzać takie miejsca i jak wpływa na nasz organizm otaczająca nas natura?
Więcej
- Obszary Natura 2000
Od zarania dziejów człowiek wykorzystywał naturę na swoją korzyść. Zmieniło to diametralnie wygląd naszej planety oraz w pewniej mierze sposób w jaki poszczególne ekosystemy funkcjonują. Dziką naturę w pełni jej majestatu możemy jeszcze zaobserwować. Zawdzięczamy to m.in. obszarom objętym patronatem Natura 2000, Nadal się zastanawiasz, gdzie spędzić urlop?
Więcej
- Sieciowanie w agroturystykach
Do zbudowania atrakcyjnej oferty turystycznej na wsi, nie wystarczą jedynie inwestycje infrastrukturalne. Ważne są przede wszystkim pomysły, konsekwencja w ich realizacji oraz ciągła chęć rozwoju. Polska posiada ogromne bogactwo kultury regionalnej pod względem architektonicznym, artystycznym jak i kulinarnym.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności