- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Opinie
Obszary Natura 2000 (21242)
Sylwia Szaniawska2020-03-18
Drukuj
Od zarania dziejów człowiek wykorzystywał naturę na swoją korzyść. Zmieniło to diametralnie wygląd naszej planety oraz w pewniej mierze sposób w jaki poszczególne ekosystemy funkcjonują. Dziką naturę w pełni jej majestatu możemy jeszcze zaobserwować. Zawdzięczamy to m.in. obszarom objętym patronatem Natura 2000, Nadal się zastanawiasz, gdzie spędzić urlop?
Roztocze
Rozciągające się na wiele kilometrów, chronione w ramach sieci Natura 2000, roztoczańskie lasy cechuje ogromna różnorodność gatunkowa roślin jak i zwierząt charakterystyczna dla tego regionu. Skalę oryginalności zawdzięczamy przemyślanej i mało szkodliwej ekspansji zasobów leśnych, prowadzonej już od przełomu XVI i XVII wieku przez Jana Zamoyskiego, a potem przez jego następców aż po czasy współczesne. Teren Roztoczańskiego Parku Narodowego jest bogaty w ponad 900 gatunków roślin naczyniowych, co stanowi praktycznie połowę ogółu tej grupy znajdującej się w Polsce. W niej wyróżniamy 70 gatunków objętych ochroną ścisłą i częściową. Oznacza to, że jest to znakomite miejsce dla miłośników flory oraz dla tych, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę na temat roślin, także tych regionalnych. Przybliżając, na własne oczy możemy zobaczyć takie niesamowite istoty jak: rosiczka długolistna oraz pośrednia, buławik mieczolistny, czosnek niedźwiedzi, czosnek siatkowaty, zimoziół północny, czy tez storczyk. W Roztoczańskim Parku Narodowym Nie tylko flora jest zaskakująco różnorodna, ale również i fauna. Dla osób , które wolą obcować ze zwierzętami niż roślinami, park oferuje swoje bogactwo w postaci Orzesznicy, Traszki Grzebieniastej, Orlika Krzykliwego, Bociana Czarnego, czy tez rzadko spotykanego Rysia. Jest to miejsce zapierające dech w piersiach z widokiem pnących się ku górze masywnych jodeł, ols, czy dębów. W harmonogramie odwiedzin Roztoczańskiego Parku Narodowego nie może zabraknąć chwili dla wyjątkowo bogatego gatunkowo boru bagiennego. Weekendowy wypad poza miasto w takie miejsce, czy też spędzenie tu urlopu gwarantuje niezapomnianą ilość wrażeń przepełnionych spokojem natury, która pozwoli nam odstresować się i zapomnieć o problemach towarzyszących nam na co dzień. Warto skorzystać z usług gospodarstw agroturystycznych, by jeszcze lepiej wczuć się w klimat otaczającego nas środowiska. Będzie to doskonała okazja skosztowania miejscowych specjałów, a także poznania „od kuchni” życia i kultury ludzi, którzy zamieszkują ten cudowny teren.
Dolina Środkowego i Dolnego Bugu
Kolejnymi fascynującymi obszarami objętymi projektem Natura 2000 są Dolina Środkowego i Dolina Dolnego Bugu. Rzeka Bug określana jako „drugi europejski korytarz ekologiczny”, to fundament tworzący na całej swojej długości nietypowe, skupiska bioróżnorodności. W górnym biegu należąca do Europy Wschodniej Wyżyna Wołyńska to miejsce bytu mało znanych i rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Na jej terenie można wyróżnić jedno z nielicznych w Unii Europejskiej stanowisk Susła perełkowatego, czy też Żmijowca czerwonego. Przy odrobinie szczęścia możemy natknąć się na wyjątkowo rzadkie i płochliwe ptaki drapieżne, tj. Kurhanniki, Orły stepowe, czy Gadożery. Podążając dalej korytarzem rzeki trafiamy na Polesie, gdzie nieopodal Chełmu znajduje się rezerwat Stawska Góra. Wyróżnia go występujący na nim Dziewięćsił popłocholistny - jest to zaledwie jedno z kilku miejsc w kraju, gdzie można go spotkać w swoim naturalnym środowisku. Po drodze znajdują się Chełmskie Torfowiska Węglanowe bardzo atrakcyjne także dla geologów. Warto wspomnieć o rezerwacie Szwajcaria Podlaska, na terenach zalewanych przez rzekę możemy oglądać duże, gęsto zalesione wyspy, czy tez piaszczyste łachy ze stromymi zboczami, gdzie gniazdują Jaskółki brzegówki. Widok jest zadziwiający, a jednocześnie pozwala dostrzec potęgę jaką jest nieokiełznana przyroda. Chcąc poznać takie miejsca, dowiedzieć się co warto zobaczyć i w pełni wczuć się w otaczającą nas przyrodę dobrze jest pamiętać o dostępnych tradycyjnych zajazdach, czy gospodarstwach agroturystycznych. Dodatkowo, oprócz zaplanowanych tras, takie gospodarstwa oferują własne atrakcje, jak najbardziej związane z regionem w którym się znajdują. W takich miejscach możemy skosztować regionalnych potraw, co jest równie istotnym punktem każdej wycieczki Rzeka Bug oferuje nam również atrakcje w postaci spływów kajakowych. To idealna forma wypoczynku zarówno dla rodzin, par jak i dla osób samotnie wybierających się na taki urlop. Niesamowicie fascynujące przeżycie pozwalające kontemplować otaczającą nas przyrodę, a przy okazji łączy zabawę z relaksem.
Góry Stołowe
Góry Stołowe - pasmo górskie znajdujące się w łańcuchu Sudetów Środkowych. Liczące około 30 milionów lat, powstałe w orogenezie hercyńskiej piaskowce górnokredowe o strukturze płytowej. Ich kształty, malownicze wąwozy przyciągają wielu turystów zarówno z Polski jak i z zagranicy. Przygotowane do wędrówek szlaki zachęcają do bezpiecznego przeciskania się przez szczeliny, dosłownie dotykając i czując zawartą w ich historię ziemi. Skalne schody wyprowadzają podróżujących na szczyt, z którego rozciąga się widok na doliny, góry i łąki. Abstrakcyjne pod względem widoków i idealne do długich wędrówek - fani aktywnego wypoczynku zakochają się w tym miejscu. Dookoła znajduje się wiele schronisk, tradycyjnych hoteli, gdzie można poczuć górski klimat jak i skosztować miejscowych przysmaków. Dzięki objęciu tego obszaru projektem Natura 2000, miejsce to zachwyca swoim prawdziwym, nie zmienionym drastycznie przez człowieka, jestestwem.
Powyższe przykłady to miejsca, gdzie można znaleźć odprężenie i chwilę wytchnienia. Widok na góry, spacery po Parku Narodowym, czy opalanie się na plaży - to wszystko czego możemy doświadczyć wybierając na miejsce naszego urlopu jeden z obszarów Natura 2000.
Artykuł powstał w ramach projektu „Agroturystyka w sieci natury” nr POIS.02.04.00-00-0083/16 dofinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w ramach działania 2.4 „Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna”, oś priorytetowa II „Ochrona środowiska w tym adaptacja do zmian klimatu” na podstawie Umowy o dofinansowanie nr POIS.02.04.00-00-0083/16-00.
Podobne artykuły
- Kolej może już wkrótce być całkowicie ekologiczna
W miarę wycofywania starych pociągów z tradycyjnymi silnikami pojawiają się nowe – napędzane wodorem czy fotowoltaiką. W Wielkiej Brytanii linia biegnąca do Londynu z Hampshire jest obecnie jedyną na świecie, która działa wyłącznie dzięki energii słonecznej. Zmieniają się też same dworce – zasilane zieloną energią stają się hubami komunikacyjnymi. – Aby kolej stała się środkiem transportu pierwszego wyboru, konieczne są programy modernizacyjne – ocenia Paweł Skoczowski, ekspert klastra Luxtorpeda 2.0.
Więcej
- Kosztowne pomyłki w segregacji
Rośnie ilość odpadów wielkogabarytowych, których pozbywają się mieszkańcy Katowic. Miasto podkreśla, że popełniane przy tym błędy, np. traktowanie jako odpadu wielkogabarytowego sprzętu AGD, oznaczają znaczne koszty dla miejskiej spółki.
Więcej
- Greenpeace i PGE zgodne z sprawie energii?
Happening Greenpeace z kandydaturą dyrektora programowego organizacji na prezesa PGE przyniósł niespodziewany skutek. Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, spotkał się z Pawłem Szypulskim, dyrektorem programowym Greenpeace Polska. Do spotkania doszło po konferencji prasowej zorganizowanej przez Greenpeace przed siedzibą PGE w Warszawie.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności