- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Opinie
Poradnik - Roślinność na, wokół i w budynku wielorodzinnym (20997)
2019-10-16Drukuj
W polskich miastach możemy obecnie obserwować bardzo duże zainteresowanie sadzeniem roślinności. Jest to zauważalne zarówno na poziomie zarzadzania miastami, jak i w ramach inicjatyw lokalnych oraz działań podejmowanych przez samych mieszkańców. Włodarze miast doceniają potencjał, jaki rośliny maja w procesach adaptacji do zmian klimatycznych.
Roślinność jest niezbędnym elementem budynków ze względów energetycznych, estetycznych i społecznych. Drzewa, krzewy i inne rośliny pochłaniają dwutlenek węgla i zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu. Korzyści z obecności roślin w miastach, wokół budynków, na budynkach (w postaci zielonych dachów i ogrodów wertykalnych) a także w samych mieszkaniach jest wiele. Mówimy o tym, że roślinność spełnia usługi ekosystemowe.
Najbardziej efektywnym elementem otaczającej nas przyrody są duże, dorosłe drzewa. Krajowy Instytut Polityki Przestrzennej i Mieszkalnictwa wydał książkę pod redakcja Haliny Szczepanowskiej i Marka Sitarskiego zatytułowana „Drzewa. Zielony kapitał miast”. Można w niej znaleźć przegląd funkcji pełnionych przez drzewa a także wycenę ich wartości w przeliczeniu na złotówki.
Sadzenie roślinności wokół budynków, prowadzenie ich po elewacjach i zazielenianie dachów przynosi korzyści w zakresie efektywności energetycznej budynków i przekłada się na niższe koszty energii. Duże drzewa osłaniają budynki przed wiatrem, chronią przed utrata ciepła lub nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Roślinność na elewacjach budynków i ta posadzona na dachach czy stropach garaży podziemnych również pełni role izolacji termicznej. Dzięki sadzeniu roślinności, zwłaszcza drzew, wokół budynków i na nich zużywamy mniej energii elektrycznej i oszczędzamy na kosztach klimatyzacji latem oraz ogrzewania zima.
Roślinność niweluje tez negatywne skutki miejskiej wyspy ciepła i pomaga redukować smog. Rośliny pochłaniają dwutlenek węgla, dostarczając nam w zamian tlen. Miejsca, w których są stosowane zielone dachy, ogrody deszczowe, nasadzenia roślinności, pomagają również retencjonować wody opadowe, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko lokalnych podtopień po intensywnych opadach. Poza tym ludzie po prostu dobrze się czują, przebywając w miejscach otoczonych roślinnością.
Jak podaje dr inż. Marzena Suchocka: Do usług ekosystemowych zalicza się również wpływ na estetykę krajobrazu, zapewnianie potrzeb związanych z życiem w ładnej przestrzeni. Z badan prowadzonych w różnych państwach, m.in. w Wielkiej Brytanii czy Finlandii, wynika, ze ludzie są w stanie zapłacić średnio o 15 proc. więcej za mieszkanie, o ile w ten sposób uzyskają dostęp do zieleni za oknem. Mierzy się to wskaźnikiem „willing to pay”, czyli maksymalnym kosztem, jaki są gotowi ponieść.
W wielu polskich miastach powstają ogrody społeczne, które staja się miejscem integracji sąsiedzkiej i źródłem licznych korzyści, miedzy innymi w postaci wspólnie uprawianych warzyw i owoców.
W poradniku przedstawiamy kilka ciekawych przykładów dotyczących stosowania roślinności w miastach, zarówno w przestrzeniach publicznych, jak i na osiedlach mieszkaniowych.
Podobne artykuły
- Zielona infrastruktura w Polsce i na świecie - wywiad z dr inż. Martą Weber-Siwirską
Dr inż. Marta Weber-Siwirska jest pracownikiem naukowym w Instytucie Architektury Krajobrazu na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu i prezesem zarządu Polskiego Stowarzyszenia „Dachy Zielone”.
Więcej
- Reportaż – W Gliwicach przy ul. Ziemowita 1 powstaje ogród społeczny
Jest koniec sierpnia 2018, jesteśmy w Gliwicach na podwórku kamienicy przy ul. Ziemowita 1, gdzie powstaje ogród zakładany przez społeczników miejskich.
Więcej
- Roślinność na, wokół i w budynku
W polskich miastach mieszka obecnie 23,3 mln osób, co stanowi 60% społeczeństwa. Tu też są najbardziej odczuwalne negatywne skutki zmiany klimatu i zanieczyszczenia powietrza. Na jakość życia w mieście i na osiedlach mieszkaniowych bardzo pozytywny wpływ ma ilość i dostępność terenów zieleni.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności