- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Opinie
Pierwsza Narada Obywatelska w Puszczy Mariańskiej (21963)
2021-07-21Drukuj
Seniorzy z gminy Puszcza Mariańska, przedstawiciele organizacji pozarządowych, oraz mieszkańcy wzięli udział w pierwszej naradzie obywatelskiej, która miała miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury w Puszczy Mariańskiej. Byłą to pierwsza z cyklu czterech narad, planowanych w projekcie #klimaSENIORE, których celem jest utworzenie Lokalnej Agendy Aktywności Seniorów na rzecz Klimatu.
Zmiana klimatu postępuje coraz gwałtowniej, czego przykładem jest dynamicznie zmieniająca się pogoda, oraz jej ekstremalne skutki w postaci powodzi, gwałtownych burz, wysokich temperatur oraz wiatrów o sile huraganu. Problem dotyka nas wszystkich, nie zależnie od tego gdzie mieszkamy i czym się zajmujemy. Lecz grupą szczególnie narażoną na ekstrema związane ze zmianą klimatu są seniorzy, którzy doświadczeni nie tylko sytuacją pandemiczną, w momencie kiedy możemy delikatnie odetchnąć od co chwilowych lock-downów, muszą mierzyć się z wysokimi temperaturami, połączonymi z ogromną wilgotnością powietrza. Sytuacja ta, nie sprzyja normalnemu funkcjonowaniu w życiu społecznym, ale ma również negatywne odbicie na indywidualnym zdrowiu seniorów.
Aby zaradzić tej sytuacji i załagodzić codzienne troski seniorów Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju (InE), wraz z Krajowym Instytutem Gospodarki Senioralnej (KIGS) rozpoczęła projekt #klimaSENIORE – aktywizacja seniorów na rzecz klimatu, w który włączyła się gmina Puszcza Mariańska.
NArada obywatelska w Puszczy Mariańskiej / fot. Konrad Wielądek
Narada obywatelska, która odbyła się 15 lipca w Puszczy Mariańskiej, była pierwszą z cyklu czterech narad, których zwieńczeniem ma by ć dokument o nazwie Lokalna Agenda Aktywności Seniorów na rzecz Klimatu. Agenda ta ma za zadanie zidentyfikować problemy środowiskowe jakie widzą na terenie swojej gminy mieszkańcy, organizacje pozarządowe oraz instytucje, a w konsekwencji znaleźć drogi do ich rozwiązania.
Na spotkaniu w Puszczy Mariańskiej pojawili się przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń senioralnych, innych stowarzyszeń pozarządowych, mieszkańcy i przedstawiciele Lasów Państwowych, ponieważ gmina Puszcza Mariańska w ponad 40% zajęta jest przez Bolimowski Park Krajobrazowy.
Po wprowadzeniu przedstawicieli Fundacji InE oraz KIGS, a także przedstawieniu wyników przeprowadzonej ankiety na temat subiektywnej oceny stanu lokalnego środowiska naturalnego przez mieszkańców, rozgorzała dyskusja nad każdym z badanych elementów. Jako kluczowe lokalne zagrożenia, wiążące się ze zmianującym klimaty uczestnicy wymienili:
- zanieczyszczanie powietrza ok. 39%
- niedobór wody lub niski poziom wód gruntowych ok. 39%
- problem odpadów i zanieczyszczenia aż 62%.
Bardzo ciekawe jest spostrzeżenie, że o ile pierwsze dwa czynniki możemy faktycznie powiązać ze zmianami klimatycznymi, o tyle wskazany jako najważniejszy już nie. Oznacza to, że względnie świadomi uczestnicy spotkania wiążą relację: zmiany klimatyczne, a gospodarka odpadami.
Dyskusja, jaka wywiązała się pomiędzy uczestnikami spotkania, toczyła się wokół następujących problemów:
- woda:
Gmina Puszcza Mariańska jest bardzo zróżnicowana. Są obszary bardzo suche oraz takie o bardzo wysokim poziomie wód gruntowych. Gmina posiada wodociąg choć zdarzają się okresy (weekendy) gdy brakuje wody do kąpieli z powodu dużego poboru zwłaszcza do podlewania ogrodów przydomowych. Dyskusja dotyczyła zatem również tematyki gromadzenia i wykorzystywania wody podskórnej tam gdzie jest jej dostatek.
- marnowanie żywności:
Zaobserwowane zwłaszcza w okresach świątecznych i po weekendach kiedy to przygotowywane są przyjęcia okolicznościowe. Niestety idea jadłodzielni i lodówek publicznych nie została zaakceptowana przez społeczność.
- zanieczyszczenie powietrza/smog:
Gmina nie posiada sieci gazowej. Ogrzewanie stanowi duży problem w gminie. Mieszkańcy ogrzewają się często odpadami generując zanieczyszczenie powietrza. Stąd wybierane jest często mniejsze zło czyli ogrzewanie drewnem. Fotowoltaika i pompy ciepła nie cieszą się zainteresowaniem mieszkańców zarówno z powodu ich dużych kosztów instalacji, nieprzejrzystych zasad dotacji jak i również w dużej części z powodu zalesienia, które powoduje, że dostęp słońca do potencjalnych miejsc instalacji jest ograniczony.
- śmieci:
Gmina boryka się z nadmiarem śmieci wywożonych przez okolicznych mieszkańców do lasu jak również pozostawianych przez turystów w przydrożnych rowach. Śmieci z lasu wywożą na swój koszt Lasy Państwowe – a koszty są coraz wyższe. Wydaje się, że gminny system odbioru śmieci nie został rozwiązany, nadal nie zostały rozwiązane kwestie odbioru śmieci budowlanych po remontach, opon itp., jak również nie udało się dojść do porozumienia z mieszkańcami co do lokalizacji PSZOK w gminie.
Jak widać powyżej, mieszkańcy widzą problemy na których powinna się skupić treść Lokalnej Agendy Aktywności Seniorów na rzecz Klimatu. Ale o tym jaki ona przyjmie finalnie efekt zadecydują wszyscy uczestnicy następnych narad, które odbędą się w poniższych terminach:
- 18 sierpnia 2021 o godz. 16:00
- 9 września 2021 godz. 17:00
- 23 września 2021 godz. 17:00
- Wysłuchanie publiczne – październik 2021
Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do udziału i wspólnym działaniu na rzecz Klimatu!
Dowiedz się więcej o projekcie #klimaSENIORE
Projekt #klimaSENIORE - aktywizacja seniorów na rzecz klimatu, realizowany jest w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Podobne artykuły
- W Ciechanowie powstanie Eko Farma Miejska
W Ciechanowie seniorzy tworzą Eko Farmę Miejską, gdzie uprawy prowadzone będą bez pestycydów. To projekt, którego celem jest aktywizacja osób w wieku 60+ i jednocześnie umożliwienie im korzystania ze zdrowej, ekologicznej żywności, owoców i warzyw - informuje Urząd Miasta.
Więcej
- Włącz się do narady obywatelskiej i stwórz z nami Lokalną Agendę na rzecz klimatu
W dniu 15 lipca 2021 roku o godzinie 17:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Puszczy Mariańskiej odbędzie się narada obywatelska w ramach projektu #klimaSENIORE, na której wspólnie z Instytutem na rzecz Ekorozwoju oraz Krajowym Instytutem Gospodarki Senioralnej będziemy opracowywali dokument Lokalnej Aktywności na rzez klimatu .
Więcej
- Seniorzy z Puszczy Mariańskiej włączają się w działania na rzecz klimatu
W dniu 16 czerwca w Gminnym Ludowym Klubie Sportowym „Relax” Radziwiłłów w Bartnikach odbyło się spotkanie aktywizujące seniorów na rzecz klimatu w ramach projektu #klimaSENIORE.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności