- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Opinie
Seniorzy z Puszczy Mariańskiej włączają się w działania na rzecz klimatu (21962)
2021-06-21Drukuj
W dniu 16 czerwca w Gminnym Ludowym Klubie Sportowym „Relax” Radziwiłłów w Bartnikach odbyło się spotkanie aktywizujące seniorów na rzecz klimatu w ramach projektu #klimaSENIORE.
Zmiany klimatu w ostatnich latach stały się bardziej widoczne. Wpływają negatywnie na jakość i warunki życia, a także powodują pogorszenie zdrowia – szczególnie u osób starszych. Z myślą o seniorach powstał projekt #klimaSENIORE, którego celem jest aktywizacja seniora na rzecz klimatu.
W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele lokalnych organizacji senioralnych, przedstawiciele gminy, w sumie ok. 45 osób w wieku powyżej 55 lat.
Spotkanie rozpoczęła p. Ewa Świerkula która na początku zaznajomiła słuchaczy z tematyką projektu, a następnie wygłosiła prelekcję nt. Wpływu zmian klimatu na jakość życia społeczności lokalnych. Następnie głos zabrał p. Bolesław Meluch który wprowadził wszystkich w tematykę aktywności seniorów w Polsce. Po obu prelekcjach uczestnicy spotkania prowadzili ożywioną dyskusję na temat stanu lokalnego środowiska naturalnego, oraz dyskutowali na temat możliwości jakie istnieją, by móc podnieść świadomość władz i młodszych mieszkańców gminy.
Po krótkiej dyskusji głos zabrał Konrad Wieladek który przedstawił wnioski płynące z przeglądu lokalnych dokumentów prawa miejscowego dotyczących ochrony środowiska oraz lokalnej polityki senioralnej, a następnie omówił wnioski jakie pojawiły się po debacie on-line pt. Senior czuje dobry klimat, która była wydarzeniem ogólnopolskim, inaugurującym projekt.
Na zakończenie przygotowanych ponownie głos zabrała Ewa Świerkula, która omówiła następne kroki w projekcie oraz przybliżyła metodę narady obywatelskiej.
Było to pierwsze spotkanie seniorów w sprawie podjęcia realnych działań. Seniorzy w gminie Puszcza Mariańska sformułują rekomendacje dotyczące poruszanej kwestii klimatu, określone zostaną także priorytety. Należy przyznać, że podczas spotkania uczestnicy byli bardzo aktywni i chętnie rozmawiali na temat gospodarki odpadami i stosowaniu plastikowych wyrobów w życiu codziennym. Część osób wyraziła także oburzenie z powodu nadużywania jednorazowych opakowań foliowych. Postawa seniorów może sugerować, że kolejne spotkania będą równie produktywne. Finał projektu nastąpi w październiku 2021 roku.
Dowiedz się więcej o projekcie #klimaSENIORE
Projekt #klimaSENIORE - aktywizacja seniorów na rzecz klimatu, realizowany jest w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Podobne artykuły
- Debata ekspercka online: Senior czuje dobry klimat
Zmiany klimatu wpływają na jakość i warunki życia, co niesie ze sobą zagrożenie dla funkcjonowania, zdrowia oraz bezpieczeństwa mieszkańców. W grupie szczególnie narażonych na negatywne skutki ekstremalnych zjawisk klimatycznych, m.in. ze względu na wzrost ryzyka nasilenia się chorób układu krążenia, czy układu oddechowego, są osoby starsze. Zachodzące zmiany demograficzne (starzenie się społeczeństwa) sprawiają, że to właśnie seniorzy będą w najbliższych latach szczególnie ważną grupą wiekową pod względem ekonomicznym i społecznym.
Więcej
- #klimaSENIORE – aktywizacja seniorów na rzecz klimatu w gminie Puszcza Mariańska
Zmiany klimatu wpływają na jakość i warunki życia, co niesie ze sobą zagrożenie dla funkcjonowania, zdrowia oraz bezpieczeństwa mieszkańców. W grupie szczególnie narażonych na negatywne skutki ekstremalnych zjawisk klimatycznych, m.in. ze względu na wzrost ryzyka nasilenia się chorób układu krążenia, czy układu oddechowego, są osoby starsze.
Więcej
- #klimaSENIORE w Radiu FAMA Żyrardów
W dniu 16 czerwca 2021 roku gościliśmy w studiu Radia FAMA w Żyrardowie, by opowiedzieć lokalnej społeczności o prowadzonym przez nas w Puszczy MAriańskiej projekcie #klimaSENIORE - aktywizacja seniorów na rzecz klimatu.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności