Biblioteka

Pure Power – Wind energy targets for 2020 and 2030 (13038)

2011-08-08

Drukuj

okladka_EWEAEuropejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (EWEA) przygotowało scenariusz wdrażania energetyki wiatrowej w Unii Europejskiej. Do 2020 roku moc zainstalowana w wiatrakach wzrośnie trzykrotnie, a wartość inwestycji osiągnie 194 miliardy euro.

Raport pokazuje, że łączny poziom zainstalowanych mocy w sektorze wiatrowym wzrośnie do 230 gigawatów (GW) – co stanowi 15,7% produkcji energii elektrycznej, z czego 190 GW będzie zainstalowanych na lądzie, a 40 GW w morskich turbinach wiatrowych. Raport odnosi się też do Polski, która ma bardzo duży potencjał w tym rodzaju energetyki.

– Warto jednak zauważyć, że prognozy unijnych ekspertów jeśli chodzi o nasz kraj są znacznie wyższe niż krajowy plan działania – wskazuje Krzysztof Prasałek, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW). – To oznacza, że albo boimy się, albo nie doceniamy korzyści z rozwoju branży. Mamy ogromny potencjał, "zielone światło" z Brukseli. To od woli polityków zależy jak wykorzystamy nasze przysłowiowe "pięć minut". A co najważniejsze, inwestycje wiatrakowe są realne, bo mają realne finansowanie.

W raporcie są scenariusze na kolejne dziesięciolecia. W 2030 roku wiatraki mają produkować 1154 TWh (28% całkowitego zapotrzebowania), co przekłada się na zasilenie ok. 240 milionów gospodarstw domowych. Dzisiaj, energetyka wiatrowa wytwarza energię elektryczną odpowiadająca zużyciu 50 milionów przeciętnych gospodarstw domowych UE.

Publikacja (w jęz. angielskim) dostępna jest pod adresem: www.ewea.org/fileadmin/ewea_documents/documents/publications/reports/Pure_Power_III.pdf


źródło: Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW)

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej