- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Biblioteka
Koalicja Klimatyczna i HEAL Polska nt. projektu Narodowego Programu Zdrowia (21668)
2021-01-26Drukuj
Kryzys klimatyczny i zanieczyszczenia powietrza realnie zagrażają naszemu zdrowiu. Na ich skutki narażeni jesteśmy wszyscy – a najbardziej dzieci i seniorzy. Bez odpowiednich działań, w tym uwzględnienia w strategicznych dokumentach tych czynników ryzyka, nie będzie możliwa skuteczna ochrona zdrowia Polek i Polaków – ocenia Koalicja Klimatyczna oraz HEAL Polska w swoim komentarzu do projektu Narodowego Programu Zdrowia.
Organizacje z zadowoleniem przyjęły przygotowanie projektu Narodowego Programu Zdrowia (NPZ) na lata 2021 – 2025. Szczegółowa analiza projektu NPZ wskazuje jednak, że w stosunku do wagi zagrożeń środowiskowych - głównie konsekwencji zmiany klimatu i zanieczyszczeń powietrza - w dokumencie poświęcono tym zagadnieniom zbyt mało uwagi. Chodzi zarówno o edukację, profilaktykę, jak i adaptację do istniejących już zagrożeń.
– Czas pandemii COVID-19 uzmysłowił nam, jak jedno zagrożenie zdrowotne może sparaliżować funkcjonowanie całych systemów ochrony zdrowia i światowych gospodarek. Walka z wirusem pozostaje najpilniejszym priorytetem, lecz w tym samym czasie zanieczyszczenie powietrza i skutki zmiany klimatu zabijają miliony ludzi rocznie. Dodatkowo naukowcy dostrzegają coraz bardziej wyraźną korelację pomiędzy stanem środowiska, a liczbą zgonów na koronawirusa. Dlatego zależy nam, by czynniki środowiskowe, których wpływ na zdrowie publiczne jest coraz większy, były kompleksowo uwzględnione w Narodowym Programie Zdrowia na najbliższe lata - mówi Weronika Michalak, dyrektorka HEAL Polska, koordynująca akcję Lekarze Dla Klimatu.
Bez powstrzymania antropogenicznej zmiany klimatu nie będzie możliwe osiągnięcie strategicznego celu Narodowego Programu Zdrowia, jakim jest zwiększenie liczby lat przeżytych przez Polki i Polaków w dobrym zdrowiu.
– Szczepionka daje nam nadzieje, że czas pandemii przeminie. Niestety, w przypadku powstrzymania spowodowanej przez człowieka zmiany klimatu nie mamy tak łatwych rozwiązań. Jej skutki zostaną z nami na dłużej, powodując znaczące zagrożenia dla zdrowia ludzi i ich bezpieczeństwa w wyniku depresji klimatycznej, coraz częstszych fal upałów i ekstremalnych zdarzeń pogodowych. Najgorsze jest to, że najbardziej narażoną grupą są w tym przypadku dzieci, a także kobiety w ciąży i ludzie starsi. Jeśli Narodowy Program Zdrowia nie będzie brał pod uwagę tego zagrożenia to z pewnością nie uda się osiągnąć podstawowego celu tego programu jakim jest zwiększenie liczby lat przeżytych przez Polki i Polaków w dobrym zdrowiu oraz zmniejszenie nierówności w zdrowiu i dostępie do służby zdrowia – twierdzi dr hab. Zbigniew M. Karaczun, profesor SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej.
Stworzenie efektywnego systemu opieki zdrowotnej i wspieranie działań zapewniających dobry stan zdrowia jest jednym z najważniejszych zadań władzy publicznej. Według autorów opinii może i powinno to być realizowane także w naszym kraju. Do osiągnięcia tego celu konieczne jest jednak między innymi szerokie uwzględnienie czynników środowiskowych, w tym skutków zmiany klimatu w Narodowym Programie Zdrowia jako istotnych stresorów wpływających na jakość życia i zdrowia obywateli.
Źródło: Koalicja Klimatyczna i HEAL Polska
Podobne artykuły
- Polski smog różni się od smogu londyńskiego czy kalifornijskiego
Polski smog - ze względu na warunki pogodowe, w których powstaje, ale i ze względu na swój skład - to co innego, niż znany z literatury smog londyński - mówi prof. Grzegorz Wielgosiński z PŁ. W jego ocenie pojęcie "smog polski" powinno funkcjonować jako określenie odrębnego typu smogu.
Więcej
- Zanieczyszczone powietrze jest jak taksówka dla koronawirusa
Według danych z USC, udostępnionych w rządowym serwisie Otwarte Dane, w ubiegłym roku w Polsce zmarło w sumie ponad 486 tys. osób. W 2019 roku zgonów było ok. 409 tys., czyli o 77 tys. mniej. – Polacy muszą sobie uświadomić, że w ubiegłym roku umarła największa liczba osób od II wojny światowej nie tylko ze względu na koronawirusa, lecz również z powodu smogu – mówi pulmunolog, dr hab. n. med. Tadeusz Zielonka.
Więcej
- Obieg Wody w Mieście
Obejrzyj nasz krótki film o wodnej gospodarce obiegu zamkniętego w mieście, aby uzyskać wspaniały obraz edukacyjny i dowiedzieć się więcej o ograniczeniach źródeł słodkiej wody, ekstremalnych sytuacjach spowodowanych zmianą klimatu oraz sposobach inteligentniejszego i bardziej zrównoważonego wykorzystania wody.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności