Biblioteka

Globalne ostrzeżenie: zmiany klimatyczne a dobrostan zwierząt hodowlanych (11095)

2010-06-09

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Hodowla zwierząt jest odpowiedzialna za 18% światowych emisji gazów cieplarnianych pochodzących z działalności człowieka, mierzonych za pomocą równoważnika CO2 – to główny wniosek raportu wydanego w jęz. polskim przez stowarzyszenie Klub Gaja.
Większość z tych 18% stanowią emisje podtlenku azotu oraz metanu pochodzące z nawozu zwierzęcego, emisje metanu z procesów trawiennych zwierząt oraz podtlenku azotu z nawozów mineralnych stosowanych w uprawach paszowych.

Raport "Globalne ostrzeżenie: zmiany klimatyczne a dobrostan zwierząt hodowlanych" przygotowany został przez brytyjskie pozarządowe stowarzyszenie Compassion in World Farming jako pierwsze tego typu opracowanie w Europie. Klub Gaja przedstawił dokument podczas konferencji prasowej zorganizowanej z okazji przypadającego 22 maja Dnia Praw Zwierząt.

Dane przedstawione w tym raporcie pokazują, że emisje GHG związane z produkcją hodowlaną należą do najważniejszych potencjalnych przyczyn globalnego ocieplenia wynikającego z działalności człowieka. Mimo, że pod względem skali emisji źródło hodowlane jest porównywalne z transportem, źródłu temu jak dotąd decydenci nie poświęcają należytej uwagi i jest ono pomijane przy formułowaniu rządowych i międzyrządowych planów redukcji oraz programów uwzględniania w cenach bilansu węglowego, koncentrujących się obecnie na emisjach CO2 związanych z energetyką.

Publikacja do pobrania w pliku PDF


źródło: Klub Gaja
www.klubgaja.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej