- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
-
Współspalanie, czyli pomieszanie z poplątaniem za nasze (BARDZO DUŻE) pieniądze
2013-07-17Znowu jako kraj bijemy rekordy i znowu udało nam się to, co zdaje się niemożliwe – wydajemy najwięcej na świecie pieniędzy na to, co jest nie tylko bezużyteczne, ale wręcz szkodliwe. Wszystko po to, aby udowodnić, że produkujemy coś, czego nie produkujemy, a ponieważ tego nie produkujemy, to na końcu zapłacimy za to karę. Polak, a raczej polski rząd potrafi! Mowa oczywiście o kwitnącej w naszym kraju technologii współspalania biomasy w kotłach węglowych.
Więcej
-
O błędnym rozumieniu istoty działalności prosumenckiej. Komentarz Instytutu Energetyki Odnawialnej dot. przyjętej przez Senat poprawki „prosumenckiej” do nowelizacji Prawa energetycznego
2013-07-17Senat przyjął nowelizację Prawa energetycznego (tzw. „mały trójpak") razem ze zgłoszoną przez rząd poprawką dotyczącą zwolnienia z obowiązku prowadzenia działalności gospodarczej prosumentów - właścicieli mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii (OZE) produkujących energię elektryczną. Senatorowie zgodzili się także z drugą częścią tej samej poprawki, która ustala warunki sprzedaży przez prosumentów energii do sieci. Do jej zakupu obowiązany jest tzw. sprzedawca z urzędu, a cena tego zakupu ma być równa 80 proc. średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej w poprzednim roku kalendarzowym.
Więcej
-
Repowermap – europejska mapa promocji źródeł odnawialnych i efektywności energetycznej
2013-07-17Repowermap.org jest inicjatywą non-profit rozpoczętą w 2008 roku, wspieraną obecnie przez Unię Europejską w ramach programu Inteligentna Energia dla Europy. W inicjatywie tej uczestniczą organizacje z sektora publicznego i prywatnego z kilkunastu krajów. Koordynatorem projektu w Polsce jest Instytut Energetyki Odnawialnej.
Więcej
-
EREC: Polska nie osiągnie celu w zakresie OZE na 2020 r.
2013-07-17W najnowszym raporcie "EU Tracking Roadmap 2013", Polska została zaliczona do grona krajów, które nie wywiążą się ze swoich zobowiązań w zakresie produkcji energii ze źródeł odnawialnych do roku 2020.
Więcej
-
Elektrownia Opole a sprawa polska (opolska)? Mikrostudium przypadku
2013-07-16Władze Elektrowni Opole świadome, że mamy zapotrzebowanie na energię elektryczną, postanowiły wybudować duże, nowe dwa bloki opalane węglem. Przygotowania i tworzenie projektów trwały kilka lat. Organizacje ekologiczne skarżyły decyzje środowiskowe, zarzucając negatywny wpływ tej inwestycji powodującej wzrost emisji rtęci ze spalania węgla na zdrowie mieszkańców i przyrodę, a także niezgodność z aktualną polityką ochrony klimatu (na podstawie unijnej dyrektywy o wychwytywaniu i zatłaczaniu CO2).
Więcej
-
7 zagrożeń związanych z wydobyciem gazu łupkowego
2013-07-16Wydobycie gazu łupkowego metodą szczelinowania hydraulicznego przynosi ogromne dochody firmom wydobywczym, natomiast dla lokalnych społeczności oznacza degradację środowiska naturalnego oraz poważne problemy zdrowotne i społeczne.
Więcej
-
W przyszłym tygodniu ostateczne rozstrzygnięcia ws. małego trójpaku. Polacy będą mogli łatwiej produkować prąd na własny użytek
2013-07-16Rząd chce ułatwić Polakom produkcję i sprzedaż prądu pochodzącego z niewielkich, często przydomowych mikroinstalacji. Prosumenci, czyli mali producenci energii, będą mogli sprzedawać nadwyżki energii elektrycznej wyprodukowanej we własnych gospodarstwach po zagwarantowanej cenie. Dostaną za nią jednak 80 proc. stawki, która jest przewidziana dla innych źródeł energii odnawialnej. Niższa stawka ma zachęcić prosumentów, by w pierwszej kolejności wykorzystywali produkowaną energię do własnych potrzeb.
Więcej
-
Renowacja budynków a cele efektywności energetycznej na 2030 r.
2013-07-15W Unii Europejskiej trwa spór o dyrektywę w sprawie efektywności energetycznej (EED), która ma wejść w życie w przyszłym roku. Jej zwolennicy naciskają na UE, aby przedstawiła cele na rok 2030 i przyjęła propozycje znacznego obniżenia zużycia energii w budynkach w Europie do 2050 roku – pisze Euractiv.pl.
Więcej
-
Kolejne alternatywne rośliny energetyczne do produkcji biogazu
2013-07-15Sorgo i rożnik przerośnięty to rośliny, które jako wsad do biogazowni mogą w Polsce z powodzeniem zastąpić kukurydzę.
Więcej
-
Słoneczny samolot – Solar Impulse – zakończył podróż
2013-07-14Solar Impulse, samolot o napędzie słonecznym wylądował w sobotę w Nowym Jorku, kończąc tym samym dwumiesięczną podróż przez Stany Zjednoczone: od Pacyfiku do Atlantyku.
Więcej
-
10 mln euro dofinansowania z funduszy regionalnych dla pierwszej w Polsce farmy wiatrowej
2013-07-14Pierwsza farma wiatrowa w Polsce, usytuowana w Golicach w woj. lubuskim, otrzymała dofinansowanie w wys. 10 mln euro z unijnych funduszy regionalnych. Farma w Golicach to tzw. duży projekt. Ułatwi ona Polsce realizację celów dotyczących walki ze zmianami klimatu i poprawi warunki życia ponad miliona osób.
Więcej
-
Biblioteka Narodowa bardziej ekologiczna
2013-07-13Od teraz Biblioteka Narodowa będzie zużywała mniej energii elektrycznej, cieplnej, a co za tym idzie – będzie emitowała mniej CO2. Remont budynku został sfinansowany ze środków Krajowego Systemu Zielonych Inwestycji (Green Investment Scheme – GIS), nadzorowanego przez Ministerstwo Środowiska.
Więcej
-
Chcą biogazowni, ale w trochę innej lokalizacji
2013-07-13Mieszkańcy dużego osiedla w Pawłowicach (gm. Krzemieniewo w Wielkopolsce) protestują przeciwko planowanej w ich sąsiedztwie budowie biogazowni rolniczej. Twierdzą jednak, że zgodziliby się na taki obiekt pod warunkiem, że inwestor zmieniłby nieco jego lokalizację.
Więcej
-
Senat przyjął ułatwienia dla prosumentów
2013-07-12Senatorowie bez głosu sprzeciwu poparli poprawkę rządową, zwalniającą osoby fizyczne planujące samodzielnie wytwarzać i sprzedawać do sieci energię elektryczną z obowiązku rejestracji działalności gospodarczej. Jeśli poprawka zostanie zaakceptowana przez Sejm to, przynajmniej w teorii, każdy będzie mógł włączyć się do systemu energetycznego.
Więcej
-
Polacy chcą produkować energię
2013-07-12Aż 45 proc. Polaków chce instalować w swoich domach mikroinstalacje odnawialnych źródeł energii – to wynik najnowszych badań zawartych w mapie drogowej dla energetyki prosumenckiej, opracowanej przez Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) na zlecenie Związku Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej (ZP FEO). Rynek mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii jest szacowany obecnie na 4,5 mld złotych, a do 2020 r. może się zwiększyć nawet sześciokrotnie.
Więcej
-
Komisja ds. środowiska - biopaliwa bardziej efektywne i zrównoważone
2013-07-12Po ostatnim głosowaniu w Komisji ds. Środowiska Parlamentu Europejskiego pojawiła się realna szansa na uczynienie unijnej polityki biopaliwowej bardziej przyjazną dla klimatu, środowiska naturalnego oraz efektywniej wykorzystującą publiczne środki finansowe. Komisja przyjęła limit dla tzw. biopaliw pierwszej generacji na poziomie 5,5 proc. oraz uwzględnianie wartości emisji spowodowanej pośrednią zmianą użytkowania gruntów (ILUC).
Więcej
-
Technologie czystej energii zahamują zmiany klimatu?
2013-07-11Czy uda się powstrzymać wzrost średniej globalnej temperatury na poziomie 2°C? Odpowiedzieć na to pytanie pomaga opracowanie Międzynarodowej Agencji Energetycznej "Tracking Clean Energy Progress 2013", analizujące postępy poszczególnych czystych technologii.
Więcej
-
Studenci z Maryland walczą o lepszy klimat
2013-07-11Czy niewielka grupa młodych, zaangażowanych ludzi może poruszyć cały świat do działania w sprawie ochrony klimatu? Studenci socjologii z Uniwersytetu w Maryland wierzą, że to możliwe. Przy wsparciu swojego wykładowcy nagrali krótki film, mający być inspiracją dla naszego pokolenia. Zmiany klimatyczne dotykają każdego na naszej planecie, dlatego problem ten powinniśmy rozwiązywać wspólnie – brzmi najważniejsze przesłanie projektu.
Więcej
-
Dobra energia. Praktycznie o ekologii ze starostą działdowskim, Marianem Janickim
2013-07-10Przyszła perspektywa podziału środków unijnych będzie mocno uwzględniała kwestie ochrony klimatu, zmniejszenia emisji CO2. Chcemy być gotowi, by sięgnąć po te środki - mówi Marian Janicki, starosta działdowski.
Więcej
-
Niemcy: veto koncernów samochodowych dla energooszczędnych aut
2013-07-10Niemiecka determinacja odchodzenia od paliw kopalnych, poparta realnymi działaniami transformacji energetycznej "Energiewende" i potencjałem technologiczno-gospodarczym, to jasny punkt i źródło inspiracji w dość mrocznych megatrendach.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności