- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
-
‘Frytkowa‘ biogazownia
2013-10-21Niemal wszystkie odpady poprodukcyjne z fabryki frytek w Lęborku (woj. pomorskie), należącej do holenderskiego koncernu Farm Frites, będą przerabiane na biogaz. Pochodzące z niej obierki z ziemniaków i osady ściekowe już trafiają do biogazowni rolniczej w Darżynie. Niezależnie od tego lęborska fabryka wybudowała własną biogazownię, która ma ruszyć jeszcze w październiku tego roku i będzie przetwarzać na biogaz ścieki z zakładu.
Więcej
-
Rewolucja śmieciowa w Polsce – potrzebujemy kompletnych systemów gospodarki odpadami
2013-10-20Unia Europejska już dawno nakreśliła pewne ramy polityki w zakresie energii z odpadów. Jako członek UE Polska musi implementować wiele rozwiązań do naszego prawa. W zakresie wdrożenia dyrektywy odpadowej i zupełnie nowego systemu zagospodarowania odpadów do wykonania mamy jeszcze bardzo wiele. Eksperci twierdzą, że poziom gospodarki odpadami w Polsce jest opóźniony o około 10 lat w stosunku do średniej Unii Europejskiej. Nie możemy korzystać już z kolejnych okresów przejściowych – nienadrobienie zaległości najprawdopodobniej będzie skutkowało unijnymi sankcjami.
Więcej
-
Nowa kampania Neonawyki – inteligentne sieci energetyczne
2013-10-19Polska Zielona Sieć relaizuje nową kampanię "Nowocześnie, energooszczędnie, odpowiedzialnie – inteligentne sieci energetyczne." Do końca 2014 roku będzie edukować na temat zbliżających się zmian w systemach energetycznych i ich wpływie na zwykłych użytkowników energii. Przede wszystkim jednak będzie chciała pokazać, jakie korzyści i możliwości będą mogły przynieść każdemu z nas inteligentne sieci energetyczne (ISE).
Więcej
-
Uwagi ZP FEO do projektu Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ 2014-2020)
2013-10-19Związek Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej (ZPFEO) wziął udział w konsultacjach społecznych projektu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Budżet programu wyniesie ponad 24 mld euro. Zdaniem ZPFEO w projekcie programu obszar pomocy dla OZE został rozmyty i ograniczony w stosunku do ogromnych wymagań UE i potrzeb branży.
Więcej
-
Lepszy klimat w łódzkim
2013-10-1817 października 2013 odbyła się czwarta regionalna konferencja klimatyczna projektu „Dobry klimat dla powiatów". Wspólnie ze starostami konwentu powiatów województwa łódzkiego obradowano w niewielkiej wsi Gola w powiecie wieruszowskim. Podczas wstępnej prezentacji powiatu uczestników konferencji chwycił za serce film o wieruszowskiej dziecięcej drużynie strażackiej. Patrząc z perspektywy zmian klimatu, był to bardzo dobry przykład edukacji na rzecz lepszej adaptacji do tych zmian.
Więcej
-
Nie będzie większej redukcji CO2 po 2014 roku
2013-10-18Nie będzie wezwania do podwyższenia przez UE celu redukcyjnego CO2 w 2014 roku. Takie stanowisko wypracowali unijni ministrowie ds. środowiska na szczyt klimatyczny ONZ w Warszawie. „To sukces" – powiedział PAP minister środowiska Marcin Korolec.
Więcej
-
Pokojowi nobliści piszą do prezydenta Putina ws. aktywistów Greenpeace zatrzymanych w Rosji
2013-10-18Sprawa działaczy Greenpeace zatrzymanych w Rosji obejmuje coraz szersze kręgi. O ich uwolnienie apelowali już m.in. politycy, artyści, organizacje pozarządowe i ponad milion ludzi z całego świata. Do tego grona dołączyli laureaci Pokojowej Nagrody Nobla.
Więcej
-
Kraków bez zakazu palenia węglem
2013-10-18W Krakowie jednak będzie można palić węglem. Zarząd województwa małopolskiego przyjął 15 października br. projekt uchwały dotyczący poprawy jakości powietrza w Krakowie. Wbrew oczekiwaniom i wcześniejszym zapowiedziom, nie znalazł się w nim zakaz palenia węglem i drewnem.
Więcej
-
Wieczór, który zmienił moje życie
2013-10-17Wiosną tego roku grupa studentów z Maryland pod opieką prof. Leszka Sibilskiego przygotowała krótki film, w którym zawarła ważne przesłanie dla świata – zmiany klimatyczne zachodzą tu i teraz, dotykają każdego. Przetrwanie planety zależy tylko od nas i aby ją ocalić, musimy działać razem. Dwoje uczniów, Patricia Downie i Henry Ertl, dzielą się refleksją, jak to małe przedsięwzięcie zainspirowało ludzi na całym globie i wpłynęło na ich własne życie.
Więcej
-
Program polskiej energetyki jądrowej przyjęty przez Kierownictwo MG
2013-10-1711 października 2013 r. kierownictwo Ministerstwa Gospodarki przyjęło Program polskiej energetyki jądrowej (PPEJ). Dokument, który określa zakres i strukturę organizacji działań niezbędnych do wdrożenia energetyki jądrowej w Polsce trafi teraz do uzgodnień międzyresortowych. Ostatnim etapem prac nad PPEJ będzie przyjęcie przez Radę Ministrów.
Więcej
-
Frost&Sullivan o globalnych trendach w energetyce odnawialnej: czas na kraje rozwijające się
2013-10-17– W ostatniej dekadzie mieliśmy do czynienia z dużymi zmianami w zakresie regulacji i rozwoju rynku energii ze źródeł odnawialnych. Przed dziesięcioma laty niespełna 50 państw na świecie prowadziło politykę wspierania OZE; obecnie taką politykę notuje się w ponad 120 krajach. Wartość inwestycji w źródła odnawialne w tym okresie także diametralnie wzrosła - informuje Frost&Sullivan.
Więcej
-
Tyski aquapark zaoszczędzi miliony dzięki biogazowni
2013-10-17Parki wodne i baseny to najdroższe w eksploatacji obiekty rekreacyjno-sportowe, głównie za sprawą podgrzewania wody. Z tego powodu często trzeba do nich dokładać. W Tychach znaleźli na to sposób. Wodę i pomieszczenia w tamtejszym aquaparku będzie ogrzewać ciepło z biogazowni, działającej przy lokalnej oczyszczalni ścieków. Pozwoli to zaoszczędzić nawet 4 mln zł rocznie.
Więcej
-
Przyszłość Europy według najnowszego raportu IPCC
2013-10-16Europa w ostatnich 30 latach ocieplała się szybciej niż inne części globu, ostrzega IPCC w ujawnionym fragmencie najnowszego raportu na temat zmian w klimatu. Cały dokument ukaże się w marcu 2014 roku, jednak już teraz, na podstawie zaprezentowanych danych, możemy dowiedzieć się, jak w najbliższym stuleciu zmieniać się będzie klimat w różnych rejonach świata.
Więcej
-
Prestiżowa nagroda dla Zbigniewa Karaczuna
2013-10-16Z przyjemnością informujemy, że laureatem Nagrody Pracy Organicznej w Ochronie Środowiska im. Wojciecha Dutki został Zbigniew Karaczun, prezes Polskiego Klubu Ekologicznego Okręgu Mazowieckiego i wieloletni ekspert Koalicji Klimatycznej.
Więcej
-
Relacja z konferencji „Perspektywy dla rozwoju budownictwa energooszczędnego i pasywnego w Polsce”
2013-10-164 października br. odbyła się konferencja „Perspektywy dla rozwoju budownictwa energooszczędnego i pasywnego w Polsce" podsumowująca projekt „Buduj z Energią". Zaproszeni goście, partnerzy projektu oraz dziennikarze spotkali się w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum w Katowicach.
Więcej
-
Tragedia na Lampedusie: Zmiany klimatu przyczyną fali uchodźców
2013-10-15Jeżeli UE nie podejmie kroków w celu zapobiegania zmianom klimatu, zaleje ją ogromna fala uchodźców. Wówczas dużo częściej może dochodzić do katastrof podobnych do tej niedawnej na Lampedusie – ostrzega EurActiv.pl.
Więcej
-
Efektywność energetyczna – szansa na rozwój czy osierocone dziecko?
2013-10-15Polska ma coraz mniej czasu na wdrożenie unijnej dyrektywy o efektywności energetycznej. Jak zrobić to skutecznie oraz z korzyścią dla gospodarki i społeczeństwa – zastanawiali się uczestnicy międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez Instytut na rzecz Ekorozwoju.
Więcej
-
Powiat poddębicki oszczędza, chroniąc klimat
2013-10-15Z okazji czwartej regionalnej konferencji klimatycznej projektu "Dobry klimat dla powiatów", która odbędzie się w Goli koło Wieruszowa 17 października br., prezentujemy wywiad z panem Ryszardem Rytterem, starostą poddębickim. Powiat poddębicki jest sygnatariuszem deklaracji "Dobry klimat dla powiatów".
Więcej
-
Biogazownie nie szkodzą przyrodzie
2013-10-14Puszcza Napiwodzko-Ramucka, rozciągająca się na południe od Olsztyna, to jeden z najcenniejszych obszarów przyrodniczych w Polsce. Właśnie trwają prace nad planem ochronnym dla tej puszczy. Projekt planu wskazuje, żeby w niektórych częściach puszczy zabronić budowy elektrowni wiatrowych, ale za to zaleca tam biogazownie i energetykę słoneczną.
Więcej
-
Materiały z konferencji „Efektywność energetyczna szansą na modernizację i rozwój polskiej gospodarki"
2013-10-14W dniu 11 października br. w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie odbyła się konferencja Instytutu na rzecz Ekorozwoju pt. „Efektywność energetyczna szansą na modernizację i rozwój polskiej gospodarki". Przedstawiciele instytucji polskich i unijnych, a także zagraniczni eksperci rozmawiali o roli, jaką efektywność energetyczna odgrywa w gospodarkach ich krajów.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności