- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
-
Światowe emisje CO2 – padł kolejny rekord
2012-05-31Jak wynika ze wstępnych szacunków przedstawionych przez Międzynarodową Agencję Energetyczną, światowe emisje CO2 ze spalania paliw kopalnych osiągnęły w roku 2011 rekordową wysokość 31,6 Gt. Oznacza to wzrost o 1 Gt (3,2%) w porównaniu do roku 2010. W 2011 węgiel odpowiadał za 45% wszystkich emisji z sektora energetycznego, na drugim miejscu znalazła się ropa naftowa (35%), a zaraz po niej gaz ziemny (20%).
Więcej
-
Nowa nadzieja dla Amazonii
2012-05-30Zielone płuca Ziemi mogą odetchnąć z ulgą. Obecna prezydent Brazylii, Dilma Rousseff stanęła na wysokości zadania i ku oburzeniu wielkich właścicieli ziemskich zawetowała szkodliwą dla Puszczy Amazońskiej ustawę o gospodarce leśnej. Weto popiera prawie 80 proc. Brazylijczyków.
Więcej
-
Wiceminister transportu: Nie wyobrażam sobie, żeby unijne pieniądze na kolej się zmarnowały
2012-05-30"Do 2015 roku kolej jest w stanie zrobić naprawdę dużo" – zapewnia Andrzej Massel, wiceminister transportu. Głównie dzięki temu, że Komisja Europejska poszerzyła zakres projektów kolejowych, które mogą być realizowane z unijnej kasy. Na razie nie ma ostatecznej decyzji Brukseli co do przesunięcia środków z kolei na drogi.
Więcej
-
CO2 za drogi dla europejskich linii lotniczych – boją się utraty konkurencyjności
2012-05-29Europejskie linie lotnicze czują się zagrożone unijną polityką pozwoleń na emisję dwutlenku węgla. Ich szefowie przewidują, że stracą konkurencyjność wobec państw, które nie będą kupować tych pozwoleń.
Więcej
-
EBOiR zamierza wejść do Polski z nowym program. Ma ułatwić realizację polityki klimatycznej
2012-05-29Europejski bank prowadzi właśnie rozmowy mające stworzyć z polskimi partnerami nowatorskie rozwiązania dotyczące zwiększania efektywności energetycznej. To może zrewolucjonizować sytuację na tym rynku.
Więcej
-
Polacy akceptują farmy wiatrowe w swoim sąsiedztwie
2012-05-29Mieszkańcy okolic, w których wybudowane zostały farmy wiatrowe, nie odczuwają uciążliwego hałasu, nie skarżą się na zdrowie i nie zauważają negatywnego wpływu farm wiatrowych na środowisko – wynika z badań przeprowadzonych przez Millward Brown SMG/KRC.
Więcej
-
Kornwalijskie doświadczenia proklimatyczne inspiracją dla polskich powiatów
2012-05-28Doświadczenia z Kornwalii w Wielkiej Brytanii dowodzą, że na ochronie klimatu można zarobić. Polskie powiaty mają spore uprawnienia, które mogłyby wykorzystywać do wprowadzania działań pro klimatycznych. Jednak, żeby działania te miały sens i większą skalę oddziaływania, potrzebna jest ich koordynacja i strategiczne planowanie. Kowalczycy to zrozumieli, co przełożyło się na znaczne oszczędności.
Więcej
-
Negocjacje w Bonn – strata czasu?
2012-05-28W ubiegły piątek, 25 maja, zakończyły się negocjacje klimatyczne w Bonn. Po dziesięciu dniach bezproduktywnych dyskusji udało się w końcu zarysować plan prac nad nowym porozumieniem klimatycznym i zadecydować, kto będzie przewodzić tzw. platformie z Durbanu. Czy można jednak liczyć na przełom podczas najbliższego szczytu klimatycznego w Doha?
Więcej
-
Ile duński przemysł zyskał dzięki efektywności energetycznej?
2012-05-28Czy firmom energetycznym opłaca się inwestować w poprawę efektywności energetycznej? Czego polskie przedsiębiorstwa mogą nauczyć się od duńskich? – Agnieszka Tomaszewska z Instytutu na rzecz Ekorozwoju pyta Sørena Dycka-Madsena, eksperta Danish Ecological Council, w wywiadzie przeprowadzonym specjalnie dla www.chronmyklimat.pl.
Więcej
-
Nadmierne koszty ogrzewania w niedostatecznie wysuszonych budynkach
2012-05-28Odczucie chłodu w nowym domu może poważnie zakłócić radość posiadania własnych "czterech kątów". Irytacja klienta pojawia się wtedy, gdy mimo ciągłej pracy instalacji centralnego ogrzewania nie można uzyskać oczekiwanego komfortu cieplnego.
Więcej
-
W Łodzi powstanie muzeum "pełne energii"
2012-05-27Muzeum, w którym będzie można zapoznać się z procesem wytwarzania energii elektrycznej oraz z towarzyszącymi mu zjawiskami chemicznymi i fizycznymi powstanie w Łodzi. Zlokalizowane zostanie w jednym z rewitalizowanych budynków zabytkowej elektrociepłowni EC1.
Więcej
-
Coraz więcej meduz w oceanach
2012-05-27Liczba meduz zwiększa się w większości ekosystemów morskich na świecie – wynika z pierwszych globalnych badań zasobów tych parzydełkowców, które przeprowadzili biolodzy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej. Informacja ukazała się w piśmie "Hydrobiologia".
Więcej
-
Uruchomiono pierwszą biogazownię w woj. warmińsko-mazurskim
2012-05-26Budowa biogazowni o mocy 1 MW w Boleszynie (gm. Grodziczno) kosztowała 20 mln zł, z czego 11 mln zł inwestor pozyskał z unijnej dotacji.
Więcej
-
Osiem zespołów z Polski ścigało się w zawodach Shell Eco – Marathon
2012-05-26Osiem polskich drużyn wzięło udział w wyścigu Shell Eco – Marathon, który w maju odbył się na torze ulicznym w Rotterdamie. Najlepiej wypadł zespół studentów "Eco Zone 505" zajmując 3. miejsce w kategorii "Urban Concept" wśród pojazdów z silnikiem diesla.
Więcej
-
Warszawa stawia na czystą energię
2012-05-26O tym jak przyspieszyć rozwój energetyki odnawialnej w stolicy rozmawiali eksperci samorządowi i branżowi z trzydziestu instytucji podczas warsztatu "Szanse i bariery rozwoju energetyki odnawialnej w Warszawie". Spotkanie było częścią projektu "Cities on Power", którego liderem jest Warszawa.
Więcej
-
Bonn: Polska otrzymuje kolejną antynagrodę
2012-05-25Dobiegły końca dwutygodniowe negocjacje klimatyczne w Bonn. Tak jak można było się spodziewać, nie nastąpił przełom w rozmowach o nowym porozumieniu na rzecz klimatu, za to Polska po raz kolejny otrzymała niechlubne wyróżnienie – Skamielinę Dnia.
Więcej
-
Polskie stanowisko na Szczyt Rio+20
2012-05-25Kryzys powoduje, że nie możemy już dłużej uważać, że świat bogaty sfinansuje działania państw rozwijających się. Musimy wypracować nowe modele rozwoju, w których wszyscy będą brać odpowiedzialność za politykę ekorozwoju. Państwa biedne i bogate będą wspólnie zastanawiać się, co możemy zrobić w kwestii ochrony środowiska – powiedział minister środowiska Marcin Korolec na konferencji w Płocku.
Więcej
-
Druga wersja ustawy o OZE zatrze złe wrażenie po pierwszej?
2012-05-25Projektowana ustawa o odnawialnych źródłach energii, mimo podkreślenia w uzasadnieniu projektu, że ma wspierać rozwój energetyki odnawialnej w Polsce, przede wszystkim znacznie obecne zasady wsparcia zmodyfikuje. Przy czym dla części obecnych producentów zielonej energii, modyfikacja ta oznaczać będzie pogorszenie ich dotychczasowej sytuacji – pisze Piotr Mrowiec z kancelarii Rödl & Partner.
Więcej
-
Eksperci: CCS znacząco podnosi koszt energii elektrycznej i zagraża polskiej energetyce
2012-05-25Dla polskiej energetyki – która w ponad 90 proc. oparta jest na węglu (kamiennym i brunatnym) i planuje wykorzystywanie gazu – droga i niesprawdzona technologia wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) stanowi poważne wyzwanie, ostrzegają eksperci.
Więcej
-
Od certyfikacji do ochrony środowiska – podsumowanie konferencji „Dzień Ziemi”
2012-05-25Certyfikacja środowiskowa budynków, budownictwo zrównoważone, ekologiczne rozwiązania w budownictwie i planowanie aglomeracji miejskich to główne zagadnienia, poruszone na konferencji "Dzień Ziemi oraz wprowadzenie do DGNB" zorganizowanej przez PLGBC i Knauf Insulation, która odbyła się w 23 kwietnia br. w Polonia Palace Hotel w Warszawie.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności