ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

PGE zwiększyło efektywność swoich turbin wiatrowych (20003)

2017-01-26

Drukuj
galeria

Fot. Fotolia

Pilotażowy program PGE Energia Odnawialna, mający poprawić efektywność turbin wiatrowych na farmie wiatrowej Karnice, przyniósł pozytywne rezultaty – informuje spółka.

Dzięki wprowadzonym zmianom zwiększającym aerodynamiczność śmigieł oraz optymalizacji oprogramowania udało się w ciągu ostatniego roku zwiększyć produktywność dwóch turbin o ok. 3,0 proc. Przekłada się to na wzrost przychodu z produkcji z tej farmy, a zarazem wpisuje się w dążenia spółki do poprawy efektywności źródeł wytwórczych.

PGE Energia Odnawialna rozpoczęła realizację projektu w 2015 roku. W ramach przeprowadzonych prac, zmodernizowane zostały dwie z trzynastu turbin Siemens 2,3 MW działających w Karnicach. Udało się też zoptymalizować oprogramowanie sterowników turbin, które w swojej nowej wersji pozwala bardziej efektywnie wykorzystywać przepływający przez wirnik wiatr i bardziej aktywnie pozycjonować śmigła wirnika. 

Farma Wiatrowa Karnice jest jedną z czternastu farm wiatrowych należących do PGE EO. Została uruchomiona w listopadzie 2009 roku, jej łączna moc zainstalowana wynosi 30 MW.

Źródło: www.REO.pl

 

      


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej