- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Przemiana obornika w złoto (19962)
2017-01-04Drukuj
Podczas gdy dla wielu osób obornik jest tylko odpadem, finansowany ze środków UE zespół badaczy postrzega go jako zmarnowaną szansę na stworzenie nowego zrównoważonego rynku dla europejskich rolników.
Około połowa białek, które spożywamy, pochodzi z produktów zwierzęcych. Aby zaspokoić nasze zapotrzebowanie na mięso i produkty mleczne, wytwarzana jest znaczna ilość obornika pochodzącego od świń i krów — około 1,27 mld ton rocznie. Aby to lepiej zobrazować, jest to ilość wystarczająca do wypełnienia pół miliona basenów olimpijskich. Jeżeli odpad ten nie zostanie odpowiednio zagospodarowany, będzie miał szkodliwy wpływ na środowisko lokalne oraz na zmianę klimatu.
Problem obornika pogarsza fakt, że jest to w dużej mierze niewykorzystany zasób węgla organicznego i składników odżywczych. Dzieje się tak, ponieważ transport obornika z regionów z nadmiarem składników odżywczych do regionów, w których występuje ich niedobór, jest nieopłacalny. W konsekwencji europejski sektor rolnictwa pozostaje w dużym stopniu uzależniony od importu "świeżych" składników odżywczych w postaci szkodliwych dla środowiska nawozów sztucznych.
Celem finansowanego ze środków UE projektu MANUREECOMINE jest zmiana tej sytuacji poprzez wykorzystanie środków występujących w oborniku w postaci oczyszczonej i skoncentrowanej, co zminimalizuje emisje oraz wpływ na środowisko.
- Zespół projektu chce wykazać, że możliwe jest elastyczne zastosowanie technologii wielomodułowej w celu zmniejszenia wpływu na środowisko intensywnej hodowli zwierząt w Europie - mówi Siegfried Vlaeminck, profesor na Uniwersytecie w Gandawie i na Uniwersytecie w Antwerpii. I dodaje: - Zaproponowaliśmy zrównoważone rozwiązanie problemu niedoboru składników odżywczych w Europie, które jest atrakcyjne pod względem ekonomicznym, przynosi korzyści rolnikom i zwiększa niezależność Europy od zasobów.
Aby osiągnąć ten cel, zespół projektu stworzył zaawansowaną technicznie instalację do odzyskiwania ekologicznych nawozów z różnych rodzajów obornika. Proces rozpoczyna się od wytworzenia przez krowę lub świnię obornika, który jest następnie wprowadzany do instalacji opracowanej w ramach projektu MANUREECOMINE. Instalacja oczyszcza różne składniki odżywcze, które mogą zostać dodane do specjalnie przygotowanego bionawozu. Przykładowo jednym z głównych produktów odzyskanych jest struwit, strąt magnezu (Mg), amoniak (N) oraz fosforan (P), który może działać jako nawóz o powolnym uwalnianiu.
Następnie, zamiast przekształcania szkodliwych dla środowiska substancji w postaci paliw kopalnych i skończonych minerałów w nawóz, co ma miejsce podczas wytwarzania nawozów sztucznych, instalacja opracowana w ramach projektu miesza wyodrębnione składniki odżywcze z różnymi ekologicznymi dodatkami. W ten sposób uzyskiwana jest ekologiczna mieszanina nawozów.
- Instalacja opracowana w ramach projektu odzyskuje składniki odżywcze, które mogą zostać dodane do różnych nawozów ekologicznych w zależności od potrzeb rolników i zapotrzebowania na rynku - mówi Nico Boon, profesor na Uniwersytecie w Gandawie. - Wyprodukowany całkowicie w Europie ekologiczny nawóz jest stosowany na polach do uprawy roślin wykorzystywanych następnie na paszę dla krów i świń, które z kolei wytwarzają nawóz — w ten sposób tworzony jest lokalnie zamknięty i w pełni zrównoważony cykl.
Zespół projektu MANUREECOMINE chce przyspieszyć wprowadzenie na rynek nowych technologii do odzyskiwania składników odżywczych z obornika. Według badaczy szacunkowa wartość nawozów zawartych w europejskim oborniku wynosi około 11 mld EUR rocznie. Dla porównania europejscy rolnicy płacą obecnie 15,5 mld EUR rocznie za nawozy sztuczne.
Jak twierdzi Vlaeminck, głównymi beneficjentami instalacji są projektanci, konstruktorzy i operatorzy oczyszczalni, przedsiębiorstwa handlujące składnikami odżywczymi i firmy mieszające nawozy, a przede wszystkim rolnicy, którzy decydują się na lokalne przetwarzanie obornika. - Obornik nie jest już odpadem - dodaje Vlaeminck. - Dzięki działaniom prowadzonym w ramach projektu MANUREECOMINE stał się zasobem, który może zostać komercyjnie wykorzystany do wytworzenia wartości dodanej.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Podobne artykuły
- Ustawa o OZE - biogazownie skazane na bankructwo?
Podczas głosowań nad senackimi poprawkami do ustawy o OZE posłowie poparli stanowisko senatorów w kwestii wyłączenia istniejących biogazowni o mocy większej niż 1 MW z aukcji dla OZE w grupie do 1 MW. – Wydaje się, że te instalacje będą skazane na bankructwo, a co za tym idzie – na problemy z rozliczeniem unijnego wsparcia – komentuje wynik piątkowego głosowania Polskie Stowarzyszenie Producentów Biogazu Rolniczego.
Więcej
- Biogazownicy radzą sobie i bez rządowego wsparcia
W Polsce jest w przygotowaniu ponad 450 rolniczych projektów biogazowych, nie licząc mikro- i małych instalacji o mocy do 50 kW. I to wszystko mimo braku systemu wsparcia dla biogazowni.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Zespół
Koordynatorka projektu
Agata Golec
Konkurs dla gimnazjalistów
Katarzyna Sołdaczuk
Promocja
Aleksandra Stępniak
Kontakt:
klimapolka@ine-isd.org.pl
Patronaty
Finansowanie
Projekt "Polityka klimatyczna szansą dla Polski. Jak ją wykorzystać? (KLIMAPOLKA)" jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej.
Za treść materiałów odpowiada wyłącznie Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju.
Newsletter
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności