- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Uproszczone etykiety energetyczne w planach UE (19137)
2015-11-27Drukuj
Kraje Unii Europejskiej osiągnęły porozumienie w sprawie uproszczonego oznakowania klas efektywności energetycznej urządzeń zużywających energię elektryczną. Proponowane rozwiązanie ma ułatwić konsumentom podejmowanie bardziej świadomych decyzji.
W dniu 26 listopada br. Rada UE ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii wypracowała tzw. ogólne podejście do proponowanego rozporządzenia o etykietowaniu energetycznym. Głównym celem przyjętego wniosku jest wspieranie innowacji i wytwarzania coraz bardziej energooszczędnych produktów. Nowe zasady oznakowania efektywności energetycznej mają umożliwić konsumentom podejmowanie podczas dokonywania zakupów świadomych wyborów co do zużycia energii, przyczyniając się tym samym do ograniczenia popytu na energię w skali całej UE.
Uzgodnienie podejścia ogólnego oznacza, że Rada osiągnęła porozumienie polityczne, na podstawie którego może rozpocząć negocjacje z Parlamentem Europejskim, by wypracować nowe unijne przepisy dotyczące etykietowania efektywności energetycznej.
Powrót do pierwotnej skali od A do G
Z szacunków Komisji Europejskiej wynika, że 85% europejskich konsumentów wykorzystuje etykiety przy zakupie sprzętu elektrycznego. Można więc uznać, że unijny system etykietowania produktów się sprawdza.
Zainicjonowana przez Komisję Europejską inicjatywa przeglądu przepisów dotyczących etykietowania energetycznego wynika jednak z przeświadczenia, że ze względu na postęp technologiczny obowiązujące przepisy wymagają aktualizacji.
Problem ten miała rozwiązać zmiana dyrektywy w sprawie etykietowania energetycznego w 2010 r., w ramach której do skali A–G dodano klasy A+, A++ i A+++. Okazało się jednak, że wprowadzenie dodatkowych plusów do oznaczania najwyższych klas energetycznych zmniejszyło skuteczność motywowania konsumentów do zakupu bardziej efektywnych produktów. Z przeprowadzonych na zlecenie KE badań wynika, że nowa skala na etykietach energetycznych jest co prawda zrozumiała dla konsumentów, jednak sprawiła, że są oni mniej chętni, by płacić więcej za bardziej efektywne produkty, gdyż różnica między A+ i A+++ nie motywuje ich do tego w równym stopniu co różnica między klasami C i A1.
Ponadto, jak przekonuje Komisja Europejska, większość oferowanych dziś produktów należy do pierwszych klas (A +++, A ++, A +), podczas gdy większość pozostałych klas jest pusta (przy niektórych produktach nawet A). W efekcie konsumenci mają problem z rozróżnieniem najbardziej efektywnych urządzeń - kupując produkt klasy A+ są przekonani, że wybierają sprzęt najwyższej klasy, podczas gdy w rzeczywistości kupują nierzadko jeden z najmniej wydajnych produktów dostępnych na rynku.
Aby ułatwić konsumentom porównywanie produktów i wybór najbardziej energooszczędnych sprzętów, Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie etykiet efektywności energetycznej o ujednoliconej skali „od A do G”.
Zdaniem KE powrót do uproszczonej, bardziej czytelnej skali zachęci konsumentów do zakupu najbardziej energooszczędnych produktów, a tym samym zmniejszy zużycie energii i obniży rachunki za energię elektryczną. Z szacunków Komisji wynika, że nowy system może przynieść dodatkowe oszczędności równe łącznemu rocznemu zużyciu energii w krajach bałtyckich (200 TWh rocznie w 2030 r.).
Przypisy:
“Study on the impact of the energy label – and of potential changes to it – on consumer understanding and on purchase decisions”, London Economics & Ipsos Mori 2014:
https://ec.europa.eu/energy/sites/ener/files/documents/Impact%20of%20energy%20labels%20on%20consumer%20behaviour.pdf
ChronmyKlimat.pl
Podobne artykuły
- Dyrektywy Ecodesign i o etykietowaniu energetycznym urządzeń grzewczych opublikowane przez Komisję Europejską
Po wielu latach pracy Komisja Europejska w dniu 6 września br. opublikowała w oficjalnym dzienniku Unii Europejskiej Dyrektywy Ecodesign i Etykietowania Energetycznego gazowych, olejowych i zasilanych elektrycznie urządzeń grzewczych. Dokumenty wejdą w życie z dniem 26 września 2013 roku.
Więcej
- Wyposażenie domu energooszczędnego
Urządzając własne lokum, wkładamy wiele wysiłku w to, aby było ono wygodne oraz ładne. Do tych kryteriów należy dodać jeszcze jedno, mianowicie dom czy mieszkanie powinny być jak najbardziej energooszczędne. Korzystanie z energooszczędnego sprzętu AGD i RTV pozwala znacząco obniżyć rachunki za energię elektryczną, a w konsekwencji – oszczędzić pieniądze.
Więcej
- Zakupy w sieci. Od 1 stycznia 2015 obowiązkowe etykiety energetyczne w sklepach internetowych.
Po 1 stycznia 2015 r. łatwiej znajdziesz najbardziej energooszczędne produkty. Nowa unijna regulacja wprowadza obowiązek wyświetlania etykiety energetycznej w sklepach internetowych dla telewizorów, lodówek, piekarników i innych urządzeń gospodarstwa domowego.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Zespół
Koordynatorka projektu
Agata Golec
Konkurs dla gimnazjalistów
Katarzyna Sołdaczuk
Promocja
Aleksandra Stępniak
Kontakt:
klimapolka@ine-isd.org.pl
Patronaty
Finansowanie
Projekt "Polityka klimatyczna szansą dla Polski. Jak ją wykorzystać? (KLIMAPOLKA)" jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej.
Za treść materiałów odpowiada wyłącznie Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju.
Newsletter
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności