- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Przewaga domu pasywnego nad tradycyjnym (19630)
2016-06-08Drukuj
Domy pasywne cieszą się coraz większą popularnością. Zapotrzebowanie całkowite na energię zawartą w paliwie dla domu tego typu nie może przekroczyć 120 kWh/m2/rok. Natomiast samo ogrzewanie nie powinno wymagać więcej energii niż 15 kWh/m2/rok.
Lokalizacja
Zielonki-Wieś (gmina Stare Babice), ok. 13 km od Warszawy, województwo mazowieckie.
Typ przedsięwzięcia
Dom jednorodzinny w standardzie pasywnym.
Przyczyna realizacji przedsięwzięcia
Pomysł budowy domu pasywnego zaczął się od chęci kupna działki. Koszty uzbrojonego terenu w okolicy Warszawy są bardzo wysokie. Wtedy Państwo Wierzchuccy zdecydowali, że zamiast szukać za wszelką cenę terenu zawierającego przyłącza do mediów warto pójść w zupełnie innym kierunku i wybudować dom pasywny, który będzie w dużym stopniu niezależny energetycznie.
Opis przedsięwzięcia
Dom pasywny Państwa Wierzchuckich wybudowano w gminie Stare Babice, w miejscowości Zielonki-Wieś. Dzięki wygranej w konkursie „Zbuduj z nami komfortowy dom” realizację inwestycji wsparła Krajowa Agencja Poszanowania Energii (KAPE), udzielając doradztwa przy projekcie architektonicznym, zapewniając częściowe finansowanie oraz udzielając wsparcia w uzyskaniu dofinansowania oferowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
Obiekt ukończono w 2015 roku, prace nad nim trwały łącznie 1,5 roku (wraz z wykonaniem projektu oraz otrzymaniem pozwolenia na budowę).
Dom zaprojektowano i zbudowano zgodnie z wytycznymi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) dla domów energooszczędnych w standardzie NF15 (tzn. zapotrzebowanie na energię cieplną na poziomie 15kWh/m2/rok). , co było warunkiem ubiegania się o dofinansowanie inwestycji ze środków NFOŚiGW. Budynek osiągnął standard Multi Comfort firmy Saint Gobain. Standard Multicomfort polega na zastosowaniu rozwiązań zapewniających szeroko rozumiany komfort użytkowania budynku – pod kątem właściwości termicznych i akustycznych, jakości powietrza, bezpieczeństwa, szanowania zasobów środowiska, opłacalności i estetyki. Ponadto wybrane materiały zapewniają bezpieczeństwo przeciwpożarowe i są przyjazne środowisku.
W projekcie zastosowano trzyszybowe okna wypełnione argonem o współczynniku przenikania ciepła dla okna (Uw) w granicach 0,5-0,8 W/m2K. Drzwi wejściowe mają współczynnik Ud = 0,8 W/m2K. Stolarkę budowlaną zamontowano metodą warstwową (tzw. ciepły montaż), pozwalającą na zminimalizowanie strat ciepła na styku ościeżnic z murem.
Ponadto przed startami ciepła chroni ponadstandardowa izolacja przegród zewnętrznych. Budynek posadowiono na płycie fundamentowej, co zapewniło ciągłość izolacji. Podłogę ocieplono 30 cm płytami z polistyrenu ekstradowanego (XPS) oraz 6 cm warstwą wełny mineralnej. Do izolacji ścian zewnętrznych i płaskiego dachu wykorzystano wełnę mineralną (40 cm warstwa w przypadku ścian i 39-61 cm w przypadku dachu).
Wentylacja mechaniczna jest wyposażona w rekuperator (odzysk ciepła); zamontowano pompę ciepła oraz system DWHR (przeciwprądowy wymiennik ciepła w instalacji szarej wody, który pozwala odzyskiwać 75% energii cieplnej ze zużytej w domu wody).
Przez wzgląd na usytuowanie działki, które utrudnia pozyskiwanie promieniowania słonecznego (wjazd od strony południowo-zachodniej), zdecydowano się na odchylenie budynku względem drogi. Równolegle do ulicy zaprojektowano jedynie bryłę garażu, pozostałą zaś część budynku lekko obrócono, tak aby główne pomieszczenia w domu wyeksponować od południa. Jednocześnie odpowiednio przemyślano kwestię ochrony przed przegrzewaniem w okresie letnim. Przeprowadzona przez projektantów analiza nasłonecznienia zaowocowała zaprojektowaniem od południa zadaszenia, które wiosną i latem chroni mieszkańców przed najostrzejszym słońcem, zimą zaś zapewnia dostęp promieni słonecznych, a tym samym – zyski solarne. Zadaszenie opiera się na niezależnej konstrukcji, co minimalizuje ryzyko powstawania mostków termicznych. Ochronę przed przegrzewaniem stanowią także żaluzje zewnętrzne.
Koszty i inżynieria finansowa
Koszt budowy pasywnego domu o powierzchni 234 m2 wyniósł ok. 700 tys. zł. Dzięki wygraniu konkursu, Państwo Wierzchuccy otrzymali dofinansowanie inwestycji w wysokości około 10%. Eksperci KAPE w ramach nagrody zaprojektowali dom i wykonali charakterystykę energetyczną budynku, natomiast firma Saint Gobain sfinansowała większą część potrzebnych materiałów budowlanych. Z przeprowadzonych analiz wynika, że realizacja inwestycji w standardzie pasywnym podniosła koszty budowy obiektu o ok. 15% w stosunku do domu tradycyjnego.
Efekty środowiskowe
Redukcja emisji dwutlenku węgla wynosi rocznie 0,61 ton.
Redukcja zużycia energii końcowej wynosi rocznie 57,8 GJ.
Wnioski płynące z realizacji przedsięwzięcia
Korzyści jest wiele, w tym niższe koszty eksploatacyjne, lepszy komfort użytkowania, a także zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko przyrodnicze.
Redukcja zużycia energii jest znaczna – wynosi około 50%. Tym samym koszty zużycia energii, są dużo niższe. W sezonie zimowym koszt ogrzania całego domu o powierzchni użytkowej 185 m2 wyniósł ok. 500 zł. Za ogrzewanie w budynku w standardzie tradycyjnym trzeba by zapłacić ponad dwa razy więcej.
Kolejną zaletą jest wyższy komfort mieszkania w budynku pasywnym: podłoga jest zawsze ciepła, nie wieje od okien, w zimie jest przyjemnie ciepło, a latem – stosunkowo chłodno.
Należ pamiętać, że zasoby paliw kopalnych na świecie maleją, co przekłada się na wzrost cen energii. Dlatego warto szukać rozwiązań przyjaznych środowisku, które dzięki niskiemu zapotrzebowaniu na energię będą tańsze w eksploatacji. Takie właśnie są domy pasywne i energooszczędne – przyszłość budownictwa jednorodzinnego.
Dane kontaktowe
Krajowej Agencji Poszanowania Energii
http://www.kape.gov.pl/index.php/pl/
Blog właścicieli domu
Materiał opracowany na podstawie materiałów dostarczonych przez KAPE oraz właścicieli domu w Starych Babicach.
Podziel się swoją opinią
Zespół
Koordynatorka projektu
Agata Golec
Konkurs dla gimnazjalistów
Katarzyna Sołdaczuk
Promocja
Aleksandra Stępniak
Kontakt:
klimapolka@ine-isd.org.pl
Patronaty
Finansowanie
Projekt "Polityka klimatyczna szansą dla Polski. Jak ją wykorzystać? (KLIMAPOLKA)" jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej.
Za treść materiałów odpowiada wyłącznie Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju.
Newsletter
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności