ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

Przewaga domu pasywnego nad tradycyjnym (19630)

2016-06-08

Drukuj
galeria

fot. http://www.kape.gov.pl/

Domy pasywne cieszą się coraz większą popularnością. Zapotrzebowanie całkowite na energię zawartą w paliwie dla domu tego typu nie może przekroczyć 120 kWh/m2/rok. Natomiast samo ogrzewanie nie powinno wymagać więcej energii niż 15 kWh/m2/rok. 

Lokalizacja

Zielonki-Wieś (gmina Stare Babice), ok. 13 km od Warszawy, województwo mazowieckie.

Typ przedsięwzięcia

Dom jednorodzinny w standardzie pasywnym.

Przyczyna realizacji przedsięwzięcia

Pomysł budowy domu pasywnego zaczął się od chęci kupna działki. Koszty uzbrojonego terenu w okolicy Warszawy są bardzo wysokie. Wtedy Państwo Wierzchuccy zdecydowali, że zamiast szukać za wszelką cenę terenu zawierającego przyłącza do mediów warto pójść w zupełnie innym kierunku i wybudować dom pasywny, który będzie w dużym stopniu niezależny energetycznie.

Opis przedsięwzięcia

Dom pasywny Państwa Wierzchuckich wybudowano w gminie Stare Babice, w miejscowości Zielonki-Wieś. Dzięki wygranej w konkursie „Zbuduj z nami komfortowy dom” realizację inwestycji wsparła Krajowa Agencja Poszanowania Energii (KAPE), udzielając doradztwa przy projekcie architektonicznym,  zapewniając częściowe finansowanie oraz udzielając wsparcia w uzyskaniu   dofinansowania oferowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Obiekt ukończono w 2015 roku, prace nad nim trwały łącznie 1,5 roku (wraz z wykonaniem projektu oraz otrzymaniem pozwolenia na budowę).  

Dom zaprojektowano i zbudowano zgodnie z wytycznymi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) dla domów energooszczędnych w standardzie NF15 (tzn. zapotrzebowanie na energię cieplną na poziomie 15kWh/m2/rok). , co było warunkiem ubiegania się o  dofinansowanie inwestycji ze środków NFOŚiGW. Budynek osiągnął standard Multi Comfort firmy Saint Gobain. Standard Multicomfort polega na zastosowaniu rozwiązań zapewniających szeroko rozumiany komfort użytkowania budynku – pod kątem właściwości termicznych i akustycznych, jakości powietrza, bezpieczeństwa, szanowania zasobów środowiska, opłacalności i estetyki. Ponadto wybrane materiały zapewniają bezpieczeństwo przeciwpożarowe i są przyjazne środowisku.

W projekcie zastosowano trzyszybowe okna wypełnione argonem o współczynniku przenikania ciepła dla okna (Uw) w granicach 0,5-0,8 W/m2K. Drzwi wejściowe mają współczynnik Ud = 0,8 W/m2K. Stolarkę budowlaną zamontowano metodą warstwową (tzw. ciepły montaż), pozwalającą na zminimalizowanie strat ciepła na styku ościeżnic z murem.

Ponadto przed startami ciepła chroni ponadstandardowa izolacja przegród zewnętrznych. Budynek posadowiono na płycie fundamentowej, co zapewniło ciągłość izolacji. Podłogę ocieplono 30 cm płytami z polistyrenu ekstradowanego (XPS) oraz 6 cm warstwą wełny mineralnej. Do izolacji ścian zewnętrznych i płaskiego dachu wykorzystano wełnę mineralną (40 cm warstwa w przypadku ścian i 39-61 cm w przypadku dachu).

Wentylacja mechaniczna jest wyposażona w rekuperator (odzysk ciepła); zamontowano pompę ciepła oraz system DWHR (przeciwprądowy wymiennik ciepła w instalacji szarej wody, który pozwala odzyskiwać 75% energii cieplnej ze zużytej w domu wody).

Przez wzgląd na usytuowanie działki, które utrudnia pozyskiwanie promieniowania słonecznego (wjazd od strony południowo-zachodniej), zdecydowano się na odchylenie budynku względem drogi. Równolegle do ulicy zaprojektowano jedynie bryłę garażu, pozostałą zaś część budynku lekko obrócono, tak aby główne pomieszczenia w domu wyeksponować od południa. Jednocześnie odpowiednio przemyślano kwestię ochrony przed przegrzewaniem w okresie letnim. Przeprowadzona przez projektantów analiza nasłonecznienia zaowocowała zaprojektowaniem od południa zadaszenia, które wiosną i latem chroni mieszkańców przed najostrzejszym słońcem, zimą zaś zapewnia dostęp promieni słonecznych, a tym samym – zyski solarne. Zadaszenie opiera się na niezależnej konstrukcji, co minimalizuje ryzyko powstawania mostków termicznych. Ochronę przed przegrzewaniem stanowią także żaluzje zewnętrzne.

Koszty i inżynieria finansowa

Koszt budowy pasywnego domu o powierzchni 234 m2 wyniósł ok. 700 tys. zł. Dzięki wygraniu konkursu, Państwo Wierzchuccy otrzymali dofinansowanie inwestycji w wysokości około 10%. Eksperci KAPE w ramach nagrody zaprojektowali dom i wykonali charakterystykę energetyczną budynku, natomiast firma Saint Gobain sfinansowała większą część potrzebnych materiałów budowlanych. Z przeprowadzonych analiz wynika, że realizacja inwestycji w standardzie pasywnym podniosła koszty budowy obiektu o ok. 15% w stosunku do domu tradycyjnego.

Efekty środowiskowe

Redukcja emisji dwutlenku węgla  wynosi rocznie 0,61 ton.

Redukcja zużycia energii końcowej wynosi rocznie 57,8 GJ.

 

Wnioski płynące z realizacji przedsięwzięcia

Korzyści jest wiele, w tym niższe koszty eksploatacyjne, lepszy komfort użytkowania, a także zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko przyrodnicze.

Redukcja zużycia energii jest znaczna – wynosi około 50%. Tym samym koszty zużycia energii, są dużo niższe. W sezonie zimowym koszt ogrzania całego domu o powierzchni użytkowej 185 m2 wyniósł ok. 500 zł. Za ogrzewanie w budynku w standardzie tradycyjnym trzeba by zapłacić ponad dwa razy więcej.

Kolejną zaletą jest wyższy komfort mieszkania w budynku pasywnym: podłoga jest zawsze ciepła, nie wieje od okien, w zimie jest przyjemnie ciepło, a latem – stosunkowo chłodno.

Należ pamiętać, że zasoby paliw kopalnych na świecie maleją, co przekłada się na wzrost cen energii. Dlatego warto szukać rozwiązań przyjaznych środowisku, które dzięki niskiemu zapotrzebowaniu na energię będą tańsze w eksploatacji. Takie właśnie są domy pasywne i energooszczędne – przyszłość budownictwa jednorodzinnego.

 

Dane kontaktowe

Krajowej Agencji Poszanowania Energii

http://www.kape.gov.pl/index.php/pl/

Blog właścicieli domu

http://naszdompasywny.pl/

 

Materiał opracowany na podstawie materiałów dostarczonych przez KAPE oraz właścicieli domu w Starych Babicach.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej