ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Wydarzenia

Podsumowanie konferencji „Jak, w co i kiedy zainwestować z zyskiem dla firm i środowiska – możliwości rozwoju wielkopolskich przedsiębiorstw” (17039)

2012-03-26

Drukuj
galeria

galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria

Konferencja "Jak, w co i kiedy zainwestować z zyskiem dla firm i środowiska – możliwości rozwoju wielkopolskich przedsiębiorstw" przyciągnęła do Biedruska pod Poznaniem wielkopolskich przedsiębiorców, głównie związanych z branżą OZE. Spotkanie zostało zorganizowane przez Instytut na rzecz Ekorozwoju (InE), PKPP Lewiatan i Wielkopolski Związek Pracodawców Prywatnych. Jego celem była dyskusja na temat możliwości wykorzystania polityki klimatycznej Unii Europejskiej do stworzenia nowych obszarów biznesowych.

W Polsce wciąż za mało inwestuje się i rozwija technologie przyjazne środowisku i ochronie klimatu, a przecież taki rodzaj energetyki może uchronić Polskę przed czekającym kryzysem energetycznym i przyczynić się do modernizacji polskiej gospodarki. W czasie konferencji omawiano specyfikę projektów energetyki odnawialnej, które w porównaniu z energetyką konwencjonalną i jądrową mają niższe (czasami znikome) koszty zewnętrzne. W Polsce również zbyt mało różnicuje się mix w obrębie OZE. Dominuje współspalanie biomasy i energetyka wodna. Wciąż niewystarczająco inwestujemy w farmy wiatrowe, energetykę słoneczną. A jak wynika z różnych analiz, inwestycje w OZE i energetykę rozporoszoną przynoszą korzyści: miejsca pracy, wzrost spójności społecznej, rozwój lokalny, demonopolizację, poprawę bezpieczeństwa energetycznego. Jednocześnie trzeba brać pod uwagę, że są to technologie nowatorskie o podwyższonym stopniu ryzyka i generujące wysokie jednostkowe nakłady inwestycyjne („up front costs"), ale przy niskich kosztach eksploatacyjnych.

W czasie konferencji mówiono również o zaletach małych źródeł OZE w kryzysie finansowym i energetycznym. Zaliczyć można do nich:

  • Znacznie krótszy okres budowy (farmy wiatrowe 2-3 lata, biogazownie 1-2 lata, systemu PV i małe wiatraki 0,5-1 roku, małe kotły na biomasę 3-6 miesięcy, kolektory słoneczne 2-4 miesiące (z dotacją) – dla porównania elektrownia węglowa 10 lat, elektrownia jądrowa 10-15 lat.
  • Szybko spadające koszty i brak wzrostu kosztów paliwa.
  • Możliwe wsparcie ze środków publicznych krajowych i UE.

Na konferencji podjęto również temat efektywności energetycznej jako sposobu na oszczędności w przedsiębiorstwach oraz tworzenie miejsc pracy poprzez rozwój "rynku termomodernizacyjnego".

Prezentowane tematy wywołały ożywioną dyskusję. W ocenie uczestników prawo dotyczące energetyki z OZE jest wciąż mało stabilne i nieprzewidywalne, co utrudnia podejmowanie decyzji inwestycyjnych. Obecni na spotkaniu przedsiębiorcy skarżyli się, że polski rynek nie jest zainteresowany ich produktami z dziedziny OZE i większość muszą eksportować. Dyskusje potoczyły się w kierunku finansowania OZE ze źródeł krajowych oraz zapowiedzi dotyczących przyszłej perspektywy finansowej.

Organizatorzy konferencji InE i Lewiatan przewidują jeszcze w ramach cyklu "Zielony biznes – nowe możliwości dla polskich przedsiębiorców" spotkania z przedsiębiorcami z Gdańska i Torunia.


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej