ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Poradnik »

Wystartowały ‘’Choinki Nadziei’’ (16491)

2013-11-23

Drukuj

Fundacja Ekologiczna ARKA i Lasy Państwowe rozpoczęły ogólnopolską akcję ''Choinki Nadziei''. W 10 miastach pojawią się m.in. choinki zasilane prądem wytworzonym przez osoby pedałujące na rowerach oraz tzw. recyklingowe łańcuchy.

Inauguracja akcji odbyła się w piątek 22 listopada br. o godz. 12.00 przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. Na placu przed wejściem głównym do PKiN dzieci z warszawskich szkół podstawowych rozciągnęły niecodzienny ''recyklingowy łańcuch choinkowy''. W tym czasie pojawiło się również pierwsze w tym roku światełko na naturalnej choince. Choinka została rozświetlona przez uczniów, którzy pedałowali na specjalnych rowerach. Wytworzyli w ten sposób prąd, który zasilił energooszczędne oświetlenie choinkowe. Z kolei specjalny, kilkusetmetrowy ''recyklingowy łańcuch choinkowy'' został przygotowany przez uczniów między 12 a 22 listopada, podczas warsztatów prowadzonych przez Fundację w PKiN, na wystawie ''Zielony Klimat''.

— Nasza akcja łączy dwie tematyki: społeczną i ekologiczną. Zachęcamy do organizowania wydarzeń świątecznych w domach dziecka i domach opieki społecznej. Promujemy tzw. ekologiczne święta: zachęcamy do oszczędzania energii, ograniczenia odpadów, używania naturalnych choinek i nie marnowania jedzenia — mówił Wojciech Owczarz, pomysłodawca akcji i prezes Fundacji Ekologicznej ARKA.

Fundacja Ekologiczna ARKA razem z partnerem strategicznym Lasami Państwowymi i szkołami podstawowymi organizuje akcję od 2005 roku. W warszawskiej akcji partnerem jest Urząd Miasta Stołecznego Warszawy w ramach ''Partnerstwa dla Klimatu''.

Choinki w całym kraju

W ramach ogólnopolskiej trasy ''Choinki Nadziei'' odwiedzą m.in.: Katowice, Wrocław, Opole, Kraków, Poznań, Toruń, Bydgoszcz, Łódź i Rzeszów. Trasa promuje również kolejne działania przygotowywane w szkołach i realizowane przed okresem świątecznym. Jej celem jest zachęcenie szkół podstawowych z całego kraju do organizowania świątecznej akcji w swoich miejscowościach. Szkoły mogą zgłaszać się do fundacji po materiały informacyjne, plakaty i wskazówki, jak zorganizować taką akcję.

— W tym roku już po raz dziewiąty organizujemy w czasie przedświątecznym naszą ''choinkową'' akcję. Jej główny cel to kształtowanie szlachetnych i otwartych postaw wśród młodych ludzi. Cieszymy się, że każdego roku angażują się w nią całkowicie bezinteresownie dzieci i młodzież szkolna z całego kraju. W sumie jest to kilkaset szkół, które przygotowują programy świąteczne dla ponad dziesięciu tysięcy starszych osób. Również i w tym roku do wielu domów opieki społecznej i domów dziecka trafią naturalne choinki podarowane przez leśników — dodaje Wojciech Owczarz.

Choinki Nadziei 2013-plakat

 

 

źródło: Fundacja Ekologiczna ARKA
www.fundacjaarka.pl

 

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej