ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Poradnik »

WWF apeluje o natychmiastowe uwolnienie aktywistów Greenpeace (16230)

2013-09-24

Drukuj

1235134 10151716502644790 1744483380 nMiędzynarodowa organizacja ekologiczna WWF apeluje o natychmiastowe wypuszczenie 30 aktywistów Greenpeace przetrzymywanych przez służby bezpieczeństwa Rosji. Rosyjskie władze przejęły statek podczas pokojowego protestu przeciw wydobywaniu przez Gazprom ropy naftowej z dna arktycznego Morza Peczorskiego.

W środę 18 września br. dwóch aktywistów Greenpeace wspięło się na platformę wiertniczą Prirazlomnaja na Morzu Peczorskim. Arctic Sunrise został ostrzelany, a aktywiści aresztowani przez rosyjską straż ochrony wybrzeża. Następnego dnia straż przejęła statek, który w chwili abordażu znajdował się na wodach międzynarodowych.

Pokojowy protest Greenpeace miał zwrócić uwagę opinii publicznej na ryzykowne i niebezpieczne dla środowiska działania Gazpromu – mówi Jim Leape, dyrektor generalny międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF. – Wydobywanie ropy naftowej z dna arktycznych mórz może zakończyć się katastrofą ekologiczną na niespotykaną dotąd skalę. Gazprom nie odpowiedział na apele i wątpliwości działaczy Greenpeace, WWF i naukowców. Apelujemy do rosyjskich władz o natychmiastowe wypuszczenie załogi statku Arctic Sunrise.

WWF podziela stanowisko Greenpeace w sprawie wydobywania ropy naftowej przez platformę Prirazlomnaja. Działania te krytykowane są też przez czołowych rosyjskich ekspertów zajmujących się oceną bezpieczeństwa związanego z wydobywaniem ropy naftowej i gazu. W ubiegłym roku na zlecenie WWF i Greenpeace powstał raport, który pokazuje jak bardzo niebezpieczne dla środowiska może być pozyskiwanie ropy naftowej w arktycznych warunkach. Eksperci przewidują, że wyciek ropy w arktycznym oceanie może spowodować skażenie aż 140 000 km2 powierzchni wody oraz 3 000 km wybrzeża. Pomimo wcześniejszych obietnic Gazprom wciąż nie rozpoczął dialogu z opinią publiczną i nie udostępnił dokumentacji dotyczącej projektu.

Ty też możesz pomóc załodze Arctic Sunrise, wysyłając do ambasady Rosji email z apelem o ich uwolnienie:

 

źródło: WWF, fot. Greenpeace

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej