ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Poradnik »

Polska nie chce weta klimatycznego (16899)

2014-03-03

Drukuj

wwf leadZ inicjatywy WWF Polska w przeddzień posiedzeń ministrów środowiska, gospodarki i najważniejszych decydentów państw Unii Europejskiej, dziewięć podmiotów gospodarczych, organizacji pozarządowych i stowarzyszeń branżowych, zaapelowało, żeby polscy decydenci nie hamowali polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Sygnatariusze zrzeszają kilkaset firm, ponad tysiąc audytorów energetycznych i dwadzieścia trzy organizacje pozarządowe.

Dzisiaj, tj. 3 marca, odbędzie się Rada UE ds. środowiska a jutro spotkają się ministrowie ds. gospodarki. Podczas spotkań zaplanowane są debaty na temat przyszłości polityki klimatycznej UE. Dyskusje te będą prowadzone w kontekście przedstawionego przez Komisję Europejską komunikatu w sprawie polityki klimatycznej Unii Europejskiej do 2030 roku. W dokumencie Komisja Europejska proponuje między innymi 40% redukcji emisji dwutlenku węgla i 27% udziału energii z odnawialnych źródeł energii w roku 2030. Dokument nie jest wiążący, a wydźwięk dyskusji ma być wkładem do decyzji politycznej, która może zapaść 20 marca podczas posiedzenia Rady Europejskiej.

W przeddzień Rady Europejskiej, Rady UE ds. Środowiska oraz Rady UE ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii, jesteśmy przekonani, że polskie społeczeństwo nie chce blokowania i kolejnego weta polityki klimatycznej Unii Europejskiej. – czytamy w apelu.

Należy zauważyć, że dyskusja na temat poszczególnych celów dla każdego z państw członkowskich jeszcze się nie rozpoczęła. W tym momencie ważne jest, żeby została podjęta decyzja polityczna, i żeby polityka klimatyczna Unii Europejskiej była kontynuowana.

Sygnatariusze w swoim apelu przede wszystkim mówią o tym, że to społeczeństwo polskie najwięcej skorzysta z kontynuacji polityki klimatycznej – mówi Tobiasz Adamczewski z WWF Polska. - Nie zauważamy w życiu codziennym tego, co ta polityka nam daje, a szkoda. Dzięki polityce klimatycznej rozwijamy sektory związane z efektywnością energetyczną i odnawialnymi źródłami energii a przy okazji mamy czystsze powietrze i redukujemy emisję gazów cieplarnianych.

Co więcej, ustalanie kierunków w całej Unii Europejskiej, pozwala na długoterminowe planowanie rozwoju gospodarczego. Blokowanie kontynuacji tej polityki byłoby szkodliwe dla powstałych branż, dla środowiska naturalnego i byłaby to stracona szansa na zrównoważony rozwój.

 

źródło: WWF
www.wwf.pl

 

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej