ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Poradnik »

Obiecujące wyniki odwiertu w Gapowie (16798)

2014-02-05

Drukuj

grabowski maciej MOSMinister Maciej Grabowski 31 stycznia br. odwiedził odwiert gazu łupkowego w Gapowie (województwo pomorskie) należący do spółki BNK Petroleum. Przeprowadzone tu dotychczas prace wykazały obiecujące ilości gazu. Minister rozmawiał również z samorządowcami o perspektywach wydobycia gazu łupkowego w Polsce.

Kilka dni temu BNK Petroleum rozpoczął prace nad odwiertem horyzontalnym na odwiercie Gapowo B-1. Wykonany tu w 2012 r. odwiert pionowy wykazał znaczne ilości gazu. Analiza opłacalności jego wydobycia wymaga jednak przeprowadzenia jeszcze szczelinowania hydraulicznego, które planowane jest na wiosnę 2014. Przebieg tych prac będzie nadzorował Okręgowy Urząd Górniczy.

Odwiedzając odwiert w Gapowie, minister Grabowski podkreślił, że wkrótce pod obrady Rady Ministrów trafi znowelizowana wersja prawa geologicznego i górniczego. – Liczę na szybkie przyjęcie przez rząd przepisów, co w konsekwencji powinno wpłynąć na usprawnienie prac poszukiwawczych i rozpoznawczych za gazem z łupków w Polsce.

BNK Petroleum Inc. to międzynarodowa spółka z sektora surowców energetycznych specjalizująca się w poszukiwaniu i eksploatacji dużych złóż węglowodorów, której strategia inwestycyjna ukierunkowana jest na Europę. Poprzez spółki Indiana Investments Sp. z o. o. i Saponis Investments Sp. z o. o. prowadzi obecnie prace na pięciu koncesjach w Polsce.

Spotkanie ministra z władzami samorządowymi

W trakcie wyjazdu na Pomorze minister Grabowski spotkał się także z przedstawicielami Samorządu Województwa Pomorskiego oraz Przewodniczącym Komisji Skarbu Państwa, Tadeuszem Aziewiczem. Głównym tematem rozmów były perspektywy wydobycia gazu łupkowego w Polsce.

 

źródło: Ministerstwo Środowiska
www.mos.gov.pl

 

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej