ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Poradnik »

Nowa kampania Neonawyki – inteligentne sieci energetyczne (16327)

2013-10-19

Drukuj

neo nawyki - KopiaPolska Zielona Sieć relaizuje nową kampanię "Nowocześnie, energooszczędnie, odpowiedzialnie – inteligentne sieci energetyczne." Do końca 2014 roku będzie edukować na temat zbliżających się zmian w systemach energetycznych i ich wpływie na zwykłych użytkowników energii. Przede wszystkim jednak będzie chciała pokazać, jakie korzyści i możliwości będą mogły przynieść każdemu z nas inteligentne sieci energetyczne (ISE).

PROSUMENT to konSUMENT przyszłości, PROfesjonalny konsument, który nie tylko przyjmuje oferowane mu dobra, ale sam PROdukuje energię.

Dlaczego ISE?

Do 2020 roku 80% Polaków ma być powiązanych z inteligentną siecią energetyczną (ISE), dlatego PZS będzie nie tylko zachęcać do oszczędzania energii, ale również tłumaczyć, czym są inteligentne sieci energetyczne oraz promować aktywną postawę prosumencką. Inteligentna sieć energetyczna to system, który wykorzystując nowoczesne technologie pozwala na stałe monitorowanie produkcji i zużycia energii w czasie rzeczywistym. Poprzez specjalne liczniki (tzw. liczniki inteligentne) oraz specjalnie opracowany system informatyczny każdy z nas będzie mógł na bieżąco kontrolować zużycie energii i wysokość rachunku. System ISE, który już został wprowadzony w wielu państwach w Europie, jest również jednym ze sposobów, który ma ustrzec nas przed przerwami w dostawie energii m.in. dzięki rozwojowi systemu rozproszonych źródeł energii odnawialnej (OZE) oraz wyrównaniu jej dobowego zużycia.

„Za trzy lata możliwe przerwy w dostawach prądu."
„Za 4 lata zaczniemy w Polsce celowo wyłączać prąd. Będzie go za mało."
„Ceny energii ciągle rosną."

Na takie nagłówki trafiamy w prasie coraz częściej. Niektórzy recepty na kryzys energetyczny upatrują we wzmacnianiu energetyki węglowej. Czemu jednak nie mielibyśmy iść z duchem czasu i rozwijać czyste, nowoczesne źródła energii? Spójrzmy na przykład Wielkiej Brytanii:

„Przez 1,5 roku od wejścia w życie brytyjskiego systemu wsparcia dla prosumentów na Wyspach zainstalowano prawie 800 MW mocy w samej tylko fotowoltaice. To tylko 100 MW mniej niż moc planowanego bloku w Opolu, który rząd nazywał „strategicznym" – mówi Ilona Jędrasik z Koalicji Klimatycznej. – 1,5 roku to tyle, ile nasi prosumenci czekają na właściwe zapisy prawne. A w tym czasie Polacy mogliby już sami wytwarzać tyle energii, co duża elektrownia – dodaje.

Inteligentne Sieci Energetyczne to dość trudny temat, jednak obowiązkowy dla każdego, kto chce mieć wpływ na wysokość własnych rachunków za energię. Dlatego, aby przyswojenie wiedzy związanej z ISE nie było zadaniem polegającym na studiowaniu portali energetycznych i skomplikowanych raportów, PZS postanowiła przygotować interaktywne narzędzie, w którym z myślą o odpowiedzialnych konsumentach zebrano kluczowe informacje związane z wdrażaniem ISE.

Mapa myśli "Alfabet ISE"  dlaklimatu.pl/alfabet-ise.

mapa mysli

Produkuj prąd – to się opłaca!

Mimo, że nie mamy w Polsce jeszcze odpowiednich regulacji prawnych to jednak wydaje się, że ich uchwalenie to kwestia czasu i wkrótce każdy z nas będzie mógł zostać prosumentem.

Czy wobec tego naprawdę jest nam potrzebna kolejna elektrownia węglowa? Czy nie lepiej w czasie stale rosnących cen prądu zostać Prosumentem i samemu produkować energię z odnawialnych źródeł: wiatru lub słońca, a jej nadwyżki sprzedawać do sieci?

Co będzie się działo w ramach kampanii do końca 2014 roku:

  • edukacyjną kampanię outdoorową ,
  • spot radiowy,
  • 12 debat uniwersyteckich w całej Polsce,
  • 10 dwudniowych akcji publicznych z wykorzystaniem rowerów prądotwórczych,
  • 2 edycje konkursów dla studentów mieszkających w akademikach, w których będą mogli ścigać się produkując prąd,
  • nowe narzędzia multimedialne na stronie dlaklimatu.pl,
  • konkurs na energetyczne wideo,
  • edukować organizacje pozarządowe podczas warsztatu nt. ISE

Dla tych, którzy zechcą pozostać na bieżąco w energetycznych tematach, organizacja przygotowała internetowy dziennik zbierający najświeższe newsy w języku polskim i angielskim: dlaklimatu.pl/planeta.

planeta neonawykow

źródło: Dla Klimatu
 

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej