ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Poradnik »

Niskoemisyjny pomysł poszukiwany (15845)

2013-06-19

Drukuj

European FlagZakończył się pierwszy etap konkursu „Świat, jaki lubisz" na najlepsze rozwiązania ograniczające emisję gazów cieplarnianych. Nagrodzone zostaną najbardziej praktyczne, oszczędne i skuteczne rozwiązania w dziedzinie klimatu, które będzie można zastosować również w innych krajach Europy. Zwycięzca zostanie wyłoniony podczas głosowania, które rozpocznie się 19 czerwca br.  W Polsce zostanie wybrany  i nagrodzony krajowy pomysł.

"Bardzo cieszy mnie to, że jest prowadzonych tak wiele innowacyjnych projektów, od niskoemisyjnych rozwiązań transportowych i narzędzi cyfrowych ułatwiających zapewnienie zrównoważonych warunków życia, po wytwarzające własną odnawialną energię przedsiębiorstwa, szkoły i domy. Na chwilę przed rozpoczęciem głosowania pozwolę sobie zadać pytanie, które z tych projektów na rzecz tworzenia świata, który lubimy są Twoim zdaniem najlepsze?  Z niecierpliwością oczekuję momentu, gdy jesienią tego roku podczas ceremonii rozdania nagród będę mogła nagrodzić w Kopenhadze najlepsze projekty" – mówi Connie Hedegaard, europejska komisarz ds. działań w dziedzinie klimatu.

W głosowaniu internetowym mieszkańcy krajów Unii Europejskiej wybiorą dziesięć projektów, które przejdą do finału. Spośród wybranych inicjatywy jury pod przewodnictwem europejskiej komisarz Hedegaard, wyłoni trzech finalistów. Zwyciężcy zostaną uhonorowani podczas ceremonii wręczenia nagród Sustainia w Kopenhadze. Jeden z finalistów otrzyma nagrodę grand prix w postaci europejskiego pakietu medialnego. W ramach pakietu zwycięzca będzie miał możliwość wyprodukowania profesjonalnego filmu o swoim uczestnictwie w konkursie oraz otrzyma szerokie wsparcie mediów w promowaniu swojego projektu w całej Europie.

Ponieważ kampania szczególną uwagę poświęca Bułgarii, Litwie, Polsce, Portugalii i Włochom, w każdym z tych krajów wybrany zostanie jeden zwycięzca. Ich projekty zostaną zaprezentowane na billboardach w stolicach poszczególnych państw.

Co dalej?

  • Otwarte głosowanie na http://world-you-like.europa.eu od 19 czerwca do 19 sierpnia,
  • Ogłoszenie zwycięzców krajowych w Bułgarii, na Litwie, w Polsce, Portugalii i we Włoszech do połowy września,
  • Ogłoszenie trzech finalistów i zwycięzcy podczas ceremonii wręczania nagród Sustainia w ramach konkursu „Świat, jaki lubisz" w Kopenhadze 7 listopada 2013 r.

Informacje o kampanii:

Konkurs jest częścią paneuropejskiej kampanii uświadamiającej „Świat, jaki lubisz. Klimat, który ci odpowiada", prowadzonej przez Komisję Europejską. Celem kampanii jest promowanie praktycznych, innowacyjnych i oszczędnych rozwiązań zapobiegających zmianom klimatu.

Od inauguracji w październiku 2012 r. kampanię obserwuje ponad 30 tys. użytkowników mediów społecznościowych. Dodatkowo przyłączyło się do niej ponad 160 organizacji partnerskich w całej Europie. Kampania uzyskała wsparcie znanych osobistości, w tym Sekretarza Generalnego ONZ, Ban Ki-moon, oraz wielokrotnie nagradzanych aktorów, Colina Firtha i Sergia Peris-Menchety.

Partner kampanii „Sustainia" jest międzynarodową inicjatywą na rzecz zrównoważonego rozwoju, jej honorowym przewodniczącym jest Arnold Schwarzenegger. „Sustainia" zajmuje się wyszukiwaniem i popularyzacją łatwo dostępnych rozwiązań.

Dołącz do debaty i dowiedz się więcej:

world-you-like.europa.eu/pl

www.facebook.com/EUClimateAction

twitter.com/EUClimateAction #worldulike

Więcej informacji o nagrodach Sustainia można znaleźć tutaj: www.sustainia.me.

 

źródło: europa.eu


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej