ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Poradnik »

Kupujemy mieszkanie energooszczędne (16179)

2013-09-13

Drukuj

4katy leadDecyzja o zakupie mieszkania podjęta. Czym się kierować przy jego wyborze? Ze względu na rosnące ceny energii elektrycznej warto rozważyć, czy chcemy zamieszkać w budynku standardowym, czy energooszczędnym. Wybór drugiej możliwości wydaje się rozsądniejszy. Energooszczędne mieszkanie musi jednak spełniać kilka ważnych kryteriów. W ramach projektu "Energooszczędne 4 kąty" podpowiadamy, o co pytać deweloperów, zarządców nieruchomości i sprzedających.

Świadectwo energetyczne przede wszystkim

Wszystkie nowe budynki podlegające sprzedaży lub wynajmowi muszą posiadać świadectwo energetyczne, które określa wielkość energii potrzebnej do ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej i wentylacji. O wgląd w taki certyfikat powinniśmy poprosić dewelopera w pierwszej kolejności.

OZE, izolacja, lokalizacja

Budynek energooszczędny zużywa znacznie mniej energii niż standardowy, może wykorzystywać również odnawialne źródła, np. kolektory słoneczne do podgrzewania wody. Dobrej jakości izolacja i materiały budulcowe zapewniają komfort cieplny latem i zimą, dlatego ściany i warstwa ocieplenia powinny mieć określoną grubość, a okna posiadać odpowiedni współczynnik przenikalności cieplnej. Istotny jest rodzaj izolacji fundamentów, drzwi, a także dachu. Pamiętajmy, że na temperaturę w mieszkaniu ma także wpływ jego usytuowanie w bloku – np. pomieszczenia na poddaszu lub po stronie północnej mogą się znacznie wychładzać zimą.

Wentylacja i ogrzewanie

Warto zapytać dewelopera o rodzaj zainstalowanej wentylacji – ta z rekuperatorem umożliwia odzysk ciepła z wywiewanego powietrza na zewnątrz domu, a tym samym zaoszczędzenie na ogrzewaniu. Systemem grzewczym powinien być kocioł kondensacyjny lub pompa ciepła. Instalacja termostatów umożliwi mieszkańcom dostosowanie temperatury pomieszczeń do własnych potrzeb.

Efektywne wykorzystanie energii

Aby maksymalnie ograniczyć rachunki za energię, warto zainwestować w nowoczesne urządzenia AGD, i RTV oraz w oświetlenie o jak najwyższej klasie energetycznej. W mieszkaniu energooszczędnym znaczenie ma nawet właściwe rozmieszczenie mebli, a także montaż zasłon okiennych i sposób wietrzenia pomieszczeń. W budynkach energooszczędnych bryła powinna być jak najbardziej zwarta, co oznacza zmniejszenie powierzchni balkonu do minimum – kupując mieszkanie, musimy być tego świadomi.

Termomodernizacja budynków, czyli mieszkania na rynku wtórnym

Wiele osób decyduje się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, często w budynkach z tzw. wielkiej płyty. One także mogą spełniać wymogi energooszczędności dzięki odpowiednio przeprowadzonej termomodernizacji. Termomodernizacja oznacza generalny remont budynku – docieplenie ścian i stropów, wymianę okien i drzwi, modernizację systemów grzewczych i wentylacyjnych. Wymaga również znacznych nakładów finansowych. Aby skutecznie ocenić uszkodzenia i miejsca, przez które ucieka najwięcej ciepła, warto skorzystać z kamer termowizyjnych, które obrazują różnice temperatur różnych fragmentów budynków.

Komfort na co dzień

Warto dowiedzieć się również, jak zarządca nieruchomości planuje zagospodarowywać ścieki, odpady, wodę opadową, czy na dachu możemy zainstalować "zielony ogród" z miejscem zabaw dla dzieci. Może się to wydać nieistotne, lecz takie rozwiązania znacząco podnoszą komfort mieszkania oraz przyczyniają się do ochrony klimatu.

W Internecie znajdziemy wiele specjalistycznych stron poświęconych budownictwu energooszczędnemu, jedną z nich są „Energooszczędne 4 kąty" (www.chronmyklimat.pl/4katy), w których co miesiąc przedstawiamy nowy temat. Na sklepowych półkach znajdziemy wyspecjalizowane magazyny. Warto poświęcić im czas. Uzbrojeni w fachową wiedzę łatwiej unikniemy pułapek czyhających na nas przy zakupie mieszkania. Dzięki temu wymarzone 4 kąty będą przyjazne nie tylko nam i środowisku, ale także naszym portfelom.

Pobierz pliki:

***

Projekt „Energooszczędne 4 kąty" realizowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Instytut na rzecz Ekorozwoju (InE) jest pozarządową organizacją typu think tank, która zajmuje się promowaniem i wdrażaniem zasad oraz rozwiązań służących zrównoważonemu rozwojowi Polski, dążąc do jej proekologicznej restrukturyzacji. W swojej działalności Instytut kieruje się misją budowania pozytywnych relacji między rozwojem społecznym i gospodarczym a ochroną środowiska, występując w interesie obecnych i przyszłych pokoleń. Opracowania InE wykorzystują parlamentarzyści, administracja rządowa i samorządowa, naukowcy, studenci i uczniowie.

 


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej